Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Hardware  (Citit de 1841 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« : Noiembrie 13, 2005, 15:23:34 »

Stiu ca e  Silenced sa pui o astfel de intrebare aici, dar nu a reusit sa ma lamureasca nimeni pana acum :lol:

Calculatorul meu are doua HDD :
1) MAXTOR, 40 GB, Primary Master, pe care am 2 partitii (Windows XP Pro - 10 GB si o alta partitie de 30 GB, ambele partitii FAT)
2) SAMSUNG, 80 GB, Primary Slave, pe care am tot 2 partitii (33 GB, respectiv 47 GB, ambele partitii NTFS)

Zilele trecute am instalat Linux Mandrake 10 pe primul HDD (MAXTOR).
I-am facut o partitie EXT3 si am dat drumu la instalare. Am instalat un GRUB si surpriza: nu mai boota pe Windows. Ma nervozez io si sterg Mandrake 10 si instalez Fedora Core 3. Surpriza din nou, tot nu boota pe Windows. Atunci ii iau sfintii la rand si dupa ce i-am enumerat pe toti am reinstalat Windows-ul. Si cand in sfarsit a mers, surpriza... nu mai vedeam al doilea HDD (Samsung). Dupa o lunga cercetare am descoperit ca informatiile inca se aflau pe HDD, HDD-ul nu era afectat fizic, numai ca partitiile care nu de mult erau NTFS, acum se transformasera in RAW Silenced  Silenced  Silenced
Eh, pana la urma am reusit sa accesez prima partitie (cea de 33 de GB) si sa o fac NTFS. Dar a 2-a partitie nu o pot vedea cu nimic. Iar in B.I.O.S. HDD-ul Samsung apare ca un HDD de 33 GB, in loc sa apara de 80 GB.
Anyway cel mai frustrant lucru este ca ruland din dos fdisk, am reusit sa vad cea de-a 2-a partitie, dar nu reusesc sa o vad cu Windows-ul  :cry:

Va rog frumos, daca are cineva vreo sugestie sau macar o mica idee pentru cum as putea sa-mi rezolv problema ...  Boo hoo!
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
azotlichid
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 50
Deconectat Deconectat

Mesaje: 260



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 13, 2005, 22:32:06 »

Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 13, 2005, 23:32:03 »

mersi. asta chiar ma ajuta pe viitor. dar tot nu rezolv cu partitia aia nenorocita ....  Brick wall
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
cristi8
Vizitator
« Răspunde #3 : Noiembrie 15, 2005, 00:30:28 »

Smile stiu ca si eu am avut probleme asemanatoare, numai ca eu nu m-am apucat sa instalez fedora dupa ce nu mai mergea, ci am luat-o asa, incet, batraneste, si am tot muncit acolo cu numar de sectoare si prostii notate pe foi, si dupa vreo 2-3 zile am reusit sa vad iar logo-ul cu Windows2000. tare fericit am mai fost si am zis ca nu mai vreau sa am de-aface cu asa ceva.

PS: nu, nu mai stiu cum am facut, si oricum tu cred ca ai probleme mai grave
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines