Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: KeyBinding  (Citit de 1842 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Wolfy
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : Octombrie 12, 2011, 16:03:56 »

Lucrez la atestatul de informatica din liceu si vreau sa fac un mic joc...singura problema ar fi keybindurile si nu e frumos sa trebuiasca sa dai enter dupa fiecare bind...
Exista vreo comanda cu care pot seta niste keybinduri?Very Happy
Sau la fel o comanda care sa prelucreze fiecare caracter introdus fara a fi nevoie sa mai dau enter...ar fi la fel de binevenit:D
Multumesc si sper sa existe vreo solutie la asta...
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 12, 2011, 17:17:23 »

Inainte sa-ti raspundem cred ca ar fi bine sa ne dai niste detalii despre tehnologiile pe care le folosesti. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
Wolfy
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 12, 2011, 17:44:07 »

Da , scuze am uitat sa mentionez in ce limbaj lucrez:D:D folosesc c++  si compilator Borland C 3.1
« Ultima modificare: Octombrie 12, 2011, 20:17:07 de către Alexandru Coman » Memorat
fulgerulnegru
Client obisnuit
**

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 92



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 14, 2011, 19:47:05 »

Daca sti alte tehnici mai avansate. Nu cred ca ar fi vreo problema . Sincer in C++ nu am lucrat dar daca ai nevoie in Action Script te pot ajuta cu placere
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 14, 2011, 20:35:06 »

Ai incercat cu RegisterHotKey( http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms646309.aspx ) ? Ai aici un exemplu mai clar: http://www.cplusplus.com/forum/windows/47266/ ( al 3-lea post).

Nu sunt foarte sigur ca merge pe Borland C 3.1, dar ar trb sa mearga.

Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 14, 2011, 20:46:33 »

Din cate tin eu minte de la Borland, era functia kbhit() care returna true sau false (sau, ma rog, 1 sau 0) daca s-a apasat sau nu o tasta si in caz afirmativ citeai caracterul cu getch()
Memorat
Wolfy
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 15, 2011, 08:44:38 »

Mersii mult pentru indrumari , o sa ma pun mai tarziu sa fac niste teste si va spun daca am reusit sau nu Very Happy
Memorat
Wolfy
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 15, 2011, 09:04:18 »

Din cate tin eu minte de la Borland, era functia kbhit() care returna true sau false (sau, ma rog, 1 sau 0) daca s-a apasat sau nu o tasta si in caz afirmativ citeai caracterul cu getch()

Am incercat cu aceste comenzi si am reusit...functia getch() returneaza cate o valoare pentru fiecare caracter de pe tastatura si astfel pot identifica niste keybinduri...

Multumesc mult!!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines