Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Girls Programming Camp 2011  (Citit de 18677 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« : Octombrie 11, 2011, 08:20:33 »

Infoarena, în parteneriat cu Facebook, organizează în premieră un eveniment dedicat apropierii fetelor de informatică şi programare. Girls Programming Camp este o tabără de pregătire de o săptămână, ce va avea loc în perioada 30 octombrie - 5 noiembrie la Bucureşti. Pentru mai multe detalii puteți citi blogpostul dedicat evenimentului sau pagina Girls Programming Camp 2011!

Vă rugăm adresați aici orice întrebări sau neclarități aveți legate de acest eveniment!
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 15, 2011, 09:40:36 »

Clasamentul trebuie sa fie vizibil pe perioada concursului?
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 15, 2011, 11:46:40 »

Clasamentul trebuie sa fie vizibil pe perioada concursului?
Pff,exact acum v-ati gasit sa ascundeti punctajele. Nu mi se pare ok ce s-a intamplat,adica ori e un concurs cu punctaje vizibile ori nu.Timp de aproape 3 ore multe concurente au putut vedea punctajele la probleme si astfel si-au mai putut depana sursa sa scoata 100.Daca tot le-ati oferit la o parte acest avantaj macar lasati la toate si faceti punctajele vizibile din nou.  Shame on you Sau macar sa fie ca al Algoritmiada si testele vizibile sa fie unul din primele 3 si unul din ultimele 3,adica un test mic si unul mare,nu primele 2 teste.
Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 15, 2011, 11:54:59 »

Nici mie nu mi se pare deloc ok. Multi si-au putut corecta sursele. Acum macar lasati asa pentru toata lumea.
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 15, 2011, 12:51:05 »

Măi băieți, liniștiți-vă. Se mai întâmplă ca oamenii să greșească. Nu se revoltă fetele și vă revoltați voi? Very Happy
Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 15, 2011, 12:59:17 »

Eu nu sunt revoltat,doar foarte curios. Tot luam 20-30 de puncte la o problema si tocmai corectasem o greseala. Fix atunci au ascuns rezultatele  Rolling on the Floor Laughing
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 16, 2011, 04:31:02 »

Concursul trebuie sa aiba evaluare publica, dar din cauza unei confuzii intre membrii echipei, aceasta optiune a fost dezactivata temporar. Ne pare rau pentru inconveniente si speram ca nu am incurcat pe nimeni!
Memorat

Am zis Mr. Green
negrila.anca09
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 16, 2011, 12:30:07 »

Pentru programatorii C++, se pot folosi bibliotecile de tipul "fstream.h" , "iostream.h", etc ?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 16, 2011, 12:33:53 »

Bibliotecile respective nu mai pot fi folosite pe noile compilatoare, in schimb poti face asa:

Cod:
#include <fstream>
#include <iostream>
using namespace std;
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 16, 2011, 13:18:47 »

@wefgef, multi sunt invatati pe sistemul vechi, undeva .... ar trebui pus pentru utilizatorii care se inregistreaza (sau cei mai noi) ceva "documentatie speciala" Smile.
Memorat
laurion
De-al casei
***

Karma: -41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 102



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 20, 2011, 11:37:32 »

Ce fel de seminarii/cursuri aveţi de gând sa fie prezentate in tabara? Dacă vă interesează şi aspecte ale programării pe lângă partea de algoritmică, olimpiadă, eu aş fi încântat să prezint ceva de web development (server-side gen django sau javascript [aici aş avea o idee tare de seminar: "JavaScript  nu e fraier" in care să prezint punctele forte ale limbajului, deşi mulţi sunt frustrati si li se pare un limbaj de cacao]) sau altă tema ar fi game programming, cu Direct3D sau si mai interesant, jocuri 3D in browser cu WebGL - HTML 5, shadere, de toate (in viitor vom vedea jocuri gen Counter-Strike, GTA, NFS direct in browser, de pe orice sistem de operare peacefingers ).
Eu aş mai avea idei, de exemplu Iniţiere in Linux si open source (de ce open source) sau poate o prezentare despre Google Code-in (ce tipuri de taskuri sa alegi, cum să faci taskuri rapid, să lucrezi eficient cu mentorii....), fiindcă va începe in noiembrie a doua ediţie  Weightlift

Aştept răspunsul vostru, echipa infoarena, si păreri, sugestii de la participante...
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 20, 2011, 11:50:28 »

In caz ca se predau lucruri de genul asta m-as baga si eu cu ceva prezentari pe web development.
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 30, 2011, 10:30:10 »

Mulţumim frumos pentru iniţiativă!
Având însă în vedere perioada limitată de timp, am decis să rămânem la partea de bază în algoritmică (vedeţi aici programul).
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 30, 2011, 13:34:40 »

Sa postati poze pe undeva, sa vedem si noi ce se petrece acolo !
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 30, 2011, 15:57:55 »

Ar fi super tare dacă aţi reuşi să înregistraţi şi să puneţi pe site şi talk-urile Smile
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Noiembrie 04, 2011, 10:32:01 »

Am înregistrat, o să punem și pe site. Sper că au ieșit clar și bine. Smile
O să mai punem și poze, doar că zilele astea am fost în priză și n-am avut timp. Dar vă spun eu: a fost mare forfotă mare, cu submisii pe infoarena și cu fete care nu voiau să meargă în pauză, nerăbdătoare să termine de implementat. Nemaivorbind că am avut ca oaspeți de seamă și doi ingineri de la Facebook, veniți tocmai din California: Sophia Chung și Nikolay Valtchanov.  Winner 1st place
Iar ca distracție, am petrecut în stil mare: un scavenger hunt ultra-fun, laser tag, bowling, film, iar în seara asta board games și foosball! Banana
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Noiembrie 04, 2011, 11:54:19 »

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20111103_0336/8.jpg
Privirile alea strengaresti sunt din cauza unui subiect foarte interesant, sau se uitau toate fetele la Paul ? Smile)
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Noiembrie 09, 2011, 23:21:34 »

Nu ştim, nu ştim - fetele să spună. Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines