Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Limite de timp  (Citit de 31695 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« : Octombrie 04, 2011, 20:55:54 »

Avand in vedere ca multe din limitele de timp sunt eronate in momentul de fata, echipa infoarena are nevoie de ajutorul vostru sa putem identifica unde trebuie sa intervenim. Am creat o pagina pe wiki (http://infoarena.ro/calibrare-limite-de-timp) pe care o poate edita oricine. O sa va rog sa treceti in tabel problemele la care limitele de timp sunt eronate si un admin infoarena va incerca sa rezolve problema cat mai repede. Stiu ca nu e o interfata foarte buna insa e tot ce putem face rapid fara sa trebuiasca sa modificam codul infoarena. Probabil o sa facem asta in curand insa pana atunci o sa va rog sa fiti atenti atunci cand editati pagina deoarece daca editeaza doua persoane in acelasi timp pot aparea mici probleme :-". Ne cerem scuze pentru acest inconvenient.

De asemenea am observat ca pana acuma majoritatea lumii a postat in topicul problemei, o sa va rog ca daca vedeti astfel de posturi sa redirectati oamenii catre acea pagina, deoarece ne-ar fi foarte greu sa scanam tot forumul dupa astfel de mesaje si cel mai probabil ar ramane probleme eronate in continuare.

[Later Edit] Am observat totodata ca exista si o problema cu anumite verificatoare (nu compileaza pe noul sistem). Vom investiga sa vedem ce nu merge, intre timp puteti trece si aceste probleme in tabel cu mentiunea "Evaluator gresit" sau ceva de genu.
« Ultima modificare: Octombrie 04, 2011, 21:01:04 de către Savin Tiberiu » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 07, 2011, 18:00:01 »

Am rezolvat situatiile aparute la problemele pe care le cunosc. Daca mai intampinati probleme, raportati-le pe pagina indicata de Tibi.
Memorat

Am zis Mr. Green
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 13, 2011, 13:27:51 »

Se mai uita cineva din moderatori pe http://infoarena.ro/calibrare-limite-de-timp pentru a incerca sa rezolve problemele aparute?  Smile
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 13, 2011, 18:31:45 »

@scipianus: Referitor la sursele de la munte3
#615470 e eroare de compilare in sursa ta, nu in evaluator. Probabil nu ai inclus headerul corect pentru functia memset. Schimbarea este datorata versiunii mai noi a compilatorului

#615475 nu da raspuns corect pe calculatorul meu.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 13, 2011, 19:20:32 »

@scipianus: Referitor la sursele de la munte3
#615470 e eroare de compilare in sursa ta, nu in evaluator. Probabil nu ai inclus headerul corect pentru functia memset. Schimbarea este datorata versiunii mai noi a compilatorului

#615475 nu da raspuns corect pe calculatorul meu.

La prima da,am modificat si am facut memset manual (sincer nu stiu care este biblioteca pentru memset).Dar a doua modificata cu memset "manual" am trimis-o si pe aceea pe campion si ia 100  Eh? De ce ?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 13, 2011, 20:00:28 »

@scipianus: Referitor la sursele de la munte3
#615470 e eroare de compilare in sursa ta, nu in evaluator. Probabil nu ai inclus headerul corect pentru functia memset. Schimbarea este datorata versiunii mai noi a compilatorului

#615475 nu da raspuns corect pe calculatorul meu.

La prima da,am modificat si am facut memset manual (sincer nu stiu care este biblioteca pentru memset).Dar a doua modificata cu memset "manual" am trimis-o si pe aceea pe campion si ia 100  Eh? De ce ?

<cstring>. campion-ul are alt eval, nu te poti astepta la aceleasi rezultate Smile
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 13, 2011, 20:24:21 »

@scipianus: Referitor la sursele de la munte3
#615470 e eroare de compilare in sursa ta, nu in evaluator. Probabil nu ai inclus headerul corect pentru functia memset. Schimbarea este datorata versiunii mai noi a compilatorului

#615475 nu da raspuns corect pe calculatorul meu.

La prima da,am modificat si am facut memset manual (sincer nu stiu care este biblioteca pentru memset).Dar a doua modificata cu memset "manual" am trimis-o si pe aceea pe campion si ia 100  Eh? De ce ?

<cstring>. campion-ul are alt eval, nu te poti astepta la aceleasi rezultate Smile

1.Mersi de informatia despre memset
2."nu te poti astepta la aceleasi rezultate" inseamna la tine 0pct fata de 100?  d'oh! Eu nu vad nimic ambiguu in sursa mea,am modificat-o acum iarasi cu cstring si memset,am mai pus pe-acolo niste short si alte chestii,am examinat-o si nu vad nimic  Huh Am trimis acum pe campion : 100 ,pe infoarena : 0 (WA pe toate)  Brick wall
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 14, 2011, 20:33:37 »

Cod:
D[i] += (t = (D[i] -= ((i <= B[0]) ? B[i] : 0) + t) < 0) * 10;

is pretty evil... Never change the same variable twice in the same statement. Comportamentul este nedefinit, si in functie de compilatorul pe care il folosesti, s-ar putea sa mearga, s-ar putea sa nu.

Nu te stradui sa faci codul prea smecher. Smile Eu am invatat lectia asta in prima mea runda la campion, cand am luat 0 dintr-o smecherie similara.
« Ultima modificare: Octombrie 14, 2011, 20:38:47 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 15, 2011, 09:01:13 »

Cod:
D[i] += (t = (D[i] -= ((i <= B[0]) ? B[i] : 0) + t) < 0) * 10;

is pretty evil... Never change the same variable twice in the same statement. Comportamentul este nedefinit, si in functie de compilatorul pe care il folosesti, s-ar putea sa mearga, s-ar putea sa nu.

Nu te stradui sa faci codul prea smecher. Smile Eu am invatat lectia asta in prima mea runda la campion, cand am luat 0 dintr-o smecherie similara.

OK.
Am modificat acel rand si intr-adevar acum ia 100. Mersi de sfat  Very Happy
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 18, 2011, 13:27:49 »

Mai sunt ... destule probleme Smile. Mai are careva timp Very Happy ?
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 18, 2011, 17:53:05 »

Mai sunt ... destule probleme Smile. Mai are careva timp Very Happy ?

Perfect de acord si eu  Thumb down  Pe langa ca mai am inca 3 "reclamatii nerezolvate" :
Citat
aib   #612917   Time limit   Nerezolvat
infasuratoare   #615484   Time limit desi e ca sursa oficiala presupun   Nerezolvat
triplete   #615489   Time limit desi e la fel cu alte surse de 100   Nerezolvat

Chiar si azi am mai dat peste o problema cu "probleme" : problema Scara2 de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa dupa solutia oficiala cu backtracking,oricate optimizari as face ia 50pct cu TLE ; sursa oficiala ia 60pct,dar un test parca avea chiar la limita TLE,deci tot 50 oarecum ; sursele mele le-am trimis rand pe rand si pe Campion,mereu 100,iar timpul maxim pe un test a scazut de la o sursa la alta chiar si la jumatate !!!  Read This! )
Si as mai putea da un exemplu : problema Lacusta de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa la fel corecta,care ar trebui sa ia 100 pct,ia cam 80-90 cu TLE si a trebuit deci sa parsez citirea pentru a lua 100 ; dar nu asta e problema principala neaparat ,ci faptul ca acea sursa cu parsare pe Campion ia 100pct cu timp 0 !!! pe toate testele,iar pe Infoarena ia 100pct cu niste timpi imensi !!!  Thumb down )

Ar trebui ca cineva din echipa Infoarena sa-si mai faca timp sa se uite pe acea pagina cu reclamatii pe care chiar ei au creat-o  Raised eyebrow

P.S. : cele trei "reclamatii" initiale la aib,infasuratoare,triplete : sursele mele desi sunt ca alte surse de 100 de dinainte,sau sunt ca solutia oficiala,etc. le-am optimizat la maxim in nu stiu cate moduri,inclusiv cu citire parsata si rezultatul a fost de doar 10-20 pct in plus,dar totusi nu e normal ca sa trebuiasca sa parsam citirea pentru 100,sau chiar pentru mai putin de 100,desi avem sursele bune  Shame on you
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 18, 2011, 18:12:59 »

Mai sunt ... destule probleme Smile. Mai are careva timp Very Happy ?

Perfect de acord si eu  Thumb down  Pe langa ca mai am inca 3 "reclamatii nerezolvate" :
Citat
aib   #612917   Time limit   Nerezolvat
infasuratoare   #615484   Time limit desi e ca sursa oficiala presupun   Nerezolvat
triplete   #615489   Time limit desi e la fel cu alte surse de 100   Nerezolvat

Chiar si azi am mai dat peste o problema cu "probleme" : problema Scara2 de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa dupa solutia oficiala cu backtracking,oricate optimizari as face ia 50pct cu TLE ; sursa oficiala ia 60pct,dar un test parca avea chiar la limita TLE,deci tot 50 oarecum ; sursele mele le-am trimis rand pe rand si pe Campion,mereu 100,iar timpul maxim pe un test a scazut de la o sursa la alta chiar si la jumatate !!!  Read This! )
Si as mai putea da un exemplu : problema Lacusta de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa la fel corecta,care ar trebui sa ia 100 pct,ia cam 80-90 cu TLE si a trebuit deci sa parsez citirea pentru a lua 100 ; dar nu asta e problema principala neaparat ,ci faptul ca acea sursa cu parsare pe Campion ia 100pct cu timp 0 !!! pe toate testele,iar pe Infoarena ia 100pct cu niste timpi imensi !!!  Thumb down )

Ar trebui ca cineva din echipa Infoarena sa-si mai faca timp sa se uite pe acea pagina cu reclamatii pe care chiar ei au creat-o  Raised eyebrow

P.S. : cele trei "reclamatii" initiale la aib,infasuratoare,triplete : sursele mele desi sunt ca alte surse de 100 de dinainte,sau sunt ca solutia oficiala,etc. le-am optimizat la maxim in nu stiu cate moduri,inclusiv cu citire parsata si rezultatul a fost de doar 10-20 pct in plus,dar totusi nu e normal ca sa trebuiasca sa parsam citirea pentru 100,sau chiar pentru mai putin de 100,desi avem sursele bune  Shame on you

Aib-ul l-am facut acum cateva zile si mi-a mers. Nu vad nimic in neregula daca trebuie sa parsezi o citire. La problema scara 2 exista o solutie mai eficienta decat cea oficiala. Ar fi trebuit sa citesti primul comentariu. Cred ca ar trebui sa incerci sa rezolvi si singur problemele pentru ca n-o sa iti dezvolti gandirea doar citind solutii oficiale. In plus trebuie sa-ti dai seama ca cei care au grija de infoarena o fac pe baza de voluntariat din timpul lor liber deci ar trebui sa fi mai rabdator.

Le: intr-adevar scara2 are limita de memorie prea mica Sad(
« Ultima modificare: Octombrie 18, 2011, 18:20:51 de către Trimbitas Petru » Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 18, 2011, 18:30:58 »

Mai sunt ... destule probleme Smile. Mai are careva timp Very Happy ?

Perfect de acord si eu  Thumb down  Pe langa ca mai am inca 3 "reclamatii nerezolvate" :
Citat
aib   #612917   Time limit   Nerezolvat
infasuratoare   #615484   Time limit desi e ca sursa oficiala presupun   Nerezolvat
triplete   #615489   Time limit desi e la fel cu alte surse de 100   Nerezolvat

Chiar si azi am mai dat peste o problema cu "probleme" : problema Scara2 de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa dupa solutia oficiala cu backtracking,oricate optimizari as face ia 50pct cu TLE ; sursa oficiala ia 60pct,dar un test parca avea chiar la limita TLE,deci tot 50 oarecum ; sursele mele le-am trimis rand pe rand si pe Campion,mereu 100,iar timpul maxim pe un test a scazut de la o sursa la alta chiar si la jumatate !!!  Read This! )
Si as mai putea da un exemplu : problema Lacusta de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa la fel corecta,care ar trebui sa ia 100 pct,ia cam 80-90 cu TLE si a trebuit deci sa parsez citirea pentru a lua 100 ; dar nu asta e problema principala neaparat ,ci faptul ca acea sursa cu parsare pe Campion ia 100pct cu timp 0 !!! pe toate testele,iar pe Infoarena ia 100pct cu niste timpi imensi !!!  Thumb down )

Ar trebui ca cineva din echipa Infoarena sa-si mai faca timp sa se uite pe acea pagina cu reclamatii pe care chiar ei au creat-o  Raised eyebrow

P.S. : cele trei "reclamatii" initiale la aib,infasuratoare,triplete : sursele mele desi sunt ca alte surse de 100 de dinainte,sau sunt ca solutia oficiala,etc. le-am optimizat la maxim in nu stiu cate moduri,inclusiv cu citire parsata si rezultatul a fost de doar 10-20 pct in plus,dar totusi nu e normal ca sa trebuiasca sa parsam citirea pentru 100,sau chiar pentru mai putin de 100,desi avem sursele bune  Shame on you

Aib-ul l-am facut acum cateva zile si mi-a mers. Nu vad nimic in neregula daca trebuie sa parsezi o citire. La problema scara 2 exista o solutie mai eficienta decat cea oficiala. Ar fi trebuit sa citesti primul comentariu. Cred ca ar trebui sa incerci sa rezolvi si singur problemele pentru ca n-o sa iti dezvolti gandirea doar citind solutii oficiale. In plus trebuie sa-ti dai seama ca cei care au grija de infoarena o fac pe baza de voluntariat din timpul lor liber deci ar trebui sa fi mai rabdator.

Le: intr-adevar scara2 are limita de memorie prea mica Sad(

Daca ai inteles ca eu rezolv probleme citind solutii oficiale,atunci ai inteles prost Thumb down In primul rand aib si infasuratoare sunt din arhiva educationala,deci pare normal ca mai intai inveti si dupa aplici,rezolvi si retii. Cat despre restul eu am vrut sa zic ca dupa ce mi-am facut eu sursa mea,cu ideea mea si am constatat ca nu ia in niciun chip 100,normal ca m-am uitat sa vad solutia : fiindca e posibil ori ca ideea mea sa nu fi fost de 100,ori ca ideea mea sa fi fost de 100 si evaluatorul sa acorde mai putin  Raised eyebrow
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 18, 2011, 18:33:49 »

Mai sunt ... destule probleme Smile. Mai are careva timp Very Happy ?

Perfect de acord si eu  Thumb down  Pe langa ca mai am inca 3 "reclamatii nerezolvate" :
Citat
aib   #612917   Time limit   Nerezolvat
infasuratoare   #615484   Time limit desi e ca sursa oficiala presupun   Nerezolvat
triplete   #615489   Time limit desi e la fel cu alte surse de 100   Nerezolvat

Chiar si azi am mai dat peste o problema cu "probleme" : problema Scara2 de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa dupa solutia oficiala cu backtracking,oricate optimizari as face ia 50pct cu TLE ; sursa oficiala ia 60pct,dar un test parca avea chiar la limita TLE,deci tot 50 oarecum ; sursele mele le-am trimis rand pe rand si pe Campion,mereu 100,iar timpul maxim pe un test a scazut de la o sursa la alta chiar si la jumatate !!!  Read This! )
Si as mai putea da un exemplu : problema Lacusta de la OJI 2005 clasa a X-a (o sursa la fel corecta,care ar trebui sa ia 100 pct,ia cam 80-90 cu TLE si a trebuit deci sa parsez citirea pentru a lua 100 ; dar nu asta e problema principala neaparat ,ci faptul ca acea sursa cu parsare pe Campion ia 100pct cu timp 0 !!! pe toate testele,iar pe Infoarena ia 100pct cu niste timpi imensi !!!  Thumb down )

Ar trebui ca cineva din echipa Infoarena sa-si mai faca timp sa se uite pe acea pagina cu reclamatii pe care chiar ei au creat-o  Raised eyebrow

P.S. : cele trei "reclamatii" initiale la aib,infasuratoare,triplete : sursele mele desi sunt ca alte surse de 100 de dinainte,sau sunt ca solutia oficiala,etc. le-am optimizat la maxim in nu stiu cate moduri,inclusiv cu citire parsata si rezultatul a fost de doar 10-20 pct in plus,dar totusi nu e normal ca sa trebuiasca sa parsam citirea pentru 100,sau chiar pentru mai putin de 100,desi avem sursele bune  Shame on you

La scara 2 nu se lua 100 nici inainte cu solutia oficiala ' Read This!'. Pentru ca pe infoarena s-a facut limita pentru dinamica in 3 ^ n dupa cum scrie si pe la comentarii daca nu ma insel.
Si actually, echipa infoarena nu ar trebui sa faca nimic. Daca au creat o lista inseamna ca nu se asteptau nici ei sa aiba timp sa le rezolve instant, ci mai multe deodata, cand se aduna.
Stiu ca va place cum arata 100 de puncte acolo, da mai lasati problemele la care 'sunteti siguri ca sursa e super corecta si ar trebui sa ia 100 de puncte cum ia pe campion si e si parsata si binecuvantata de Knuth si etc'. Daca stiti ca e ok cum ati facut si v-ati prins, ati semnalat problema, move on. Nu e nimeni dator sa stea si sa lucreze ca sa aveti voi o problema la palmares.

N-am vrut sa fiu rau or anything, dar cam asta era tonul pe aici si nu mi se pare normal.
« Ultima modificare: Octombrie 18, 2011, 19:29:06 de către Mihai Calancea » Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 18, 2011, 21:36:12 »

+ pentru Mihai.  Very Happy
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 23, 2011, 13:00:29 »

Ce optimizari trebuie facute la tom & jerry ca sa intre dupa noua limita in timp ?
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Noiembrie 27, 2011, 12:48:03 »

Se mai uita cineva peste limite Smile ?
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 03, 2011, 13:33:26 »

Am postat si eu ceva legat de limita de timp la Maxq in topicul problemei. Cred ca trebuie marita.

http://infoarena.ro/problema/maxq

Memorat
a_h1926
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 317
Deconectat Deconectat

Mesaje: 385



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Ianuarie 03, 2012, 19:54:33 »

Cred ca limita de timp la problemele http://infoarena.ro/problema/secv5 si http://infoarena.ro/problema/bile3 ar trebui marite putin, deoarece surse care folosesc ideea de rezolvare a solutiei oficiale nu iau decat 80 si 90 de puncte (si la aceste probleme nu a mai luat aproape nicio sursa 100 de puncte de cand s-a schimbat evaluatorul).
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Ianuarie 03, 2012, 21:34:17 »

Si la http://infoarena.ro/problema/morcovi . Sursa care lua 100p, ia 80p cu TLE. Am updatat http://infoarena.ro/calibrare-limite-de-timp cu job-urile corespunzatoare.
Memorat
darren
Client obisnuit
**

Karma: 106
Deconectat Deconectat

Mesaje: 76



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 08, 2012, 20:06:03 »

Am adaugat o problema (adapost) la http://infoarena.ro/calibrare-limite-de-timp.
Memorat
stardust
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Iulie 23, 2012, 17:39:03 »

Se poate sa se mai uite cineva peste problema http://infoarena.ro/problema/eliminare ? Nici cu citirea parsata nu reusesc sa iau vreunul din ultimele 3 teste.
Memorat
stardust
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Iulie 30, 2012, 12:53:31 »

E destul de frustrant ca nu primesc macar un raspuns
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iulie 30, 2012, 14:58:04 »

Am modificat limita. Am fost toti ocupati in perioada asta. In orice caz, daca nu iei 100 pe o problema si e in mod evident problema site-ului/evaluatorului nu vad niciun motiv pentru care chestia asta ti-ar incurca pregatirea. Mergi mai departe si o sa se rezolve intre timp.
Memorat
stardust
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 39



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Iulie 30, 2012, 15:07:24 »

Multumesc. Inteleg ca sunteti ocupati. Chestia e ca, asa cum scrisesem si pe topicul problemei, am vazut ca unele persoane au rezolvat-o folosind mai putina memorie si pe pagina cu calibrarea limitelor de timp problema era marcata ca reparata de asta nu stiam daca e din cauza evaluatorului sau de la rezolvarea mea.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines