Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Girls Programming Camp by infoarena & Facebook  (Citit de 18001 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« : Octombrie 03, 2011, 11:28:57 »

Aici puteti discuta pe marginea post-ului Girls Programming Camp by infoarena & Facebook!
Go go girls! Winner 1st place  Banana
Memorat
anam.stoica
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 03, 2011, 13:39:16 »

Felicitari pentru sponsorizarea de la facebook! Smile ar fi foarte motivant sa aveti si fete printre profi!! (pe mine cel putin asta m-a ajutat mult) -- real world examples Wink
Memorat
dianacretu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 03, 2011, 14:11:39 »

Buna,

Este o idee si initiativa excelenta!

Am doua intrebari:
1. Se adreseaza si fetelor care au trecut deja de facultate? Smile
2. Sunt necesare ceva cunostinte initiale de programare?

Multumesc,
Diana
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 03, 2011, 17:03:34 »

Citeste atenta articolul. Ai informatii utile acolo :

1. Se adreseaza si fetelor care au trecut deja de facultate? Smile
Citat
Evenimentul se adresează în special studentelor din primii ani şi elevelor de liceu.

2. Sunt necesare ceva cunostinte initiale de programare?
Citat
Tot ce trebuie să faci este să ne arăţi că acest eveniment te interesează cu adevărat, participând la proba de selecţie. Vom anunţa mai multe detalii despre modul de desfăşurare al acestei probe în zilele următoare, dar un lucru este ştiut: problemele vor fi mai accesibile decât cele din concursurile uzuale de pe infoarena.
Memorat
dianacretu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Octombrie 03, 2011, 17:35:22 »

Multumesc pentru informatii, insa eu am pus intrebarile dupa ce am citit articolul, nu inainte. Ceea ce inseamna ca articolul nu a fost suficient de clar, cel putin pentru mine.

In primul raspuns ai bolduit categoriile in care nu ma incadrez, de unde as putea deduce ca vrei sa spui ca sunt acceptate doar fete din acele categorii, dar pe de alta parte, expresia care le precedeaza, "in special", nu este sinonima cu "exclusiv", ci lasa loc si pentru alte variante, de unde inteleg fix opusul. Pana la urma un simplu da sau nu ar fi raspunsul ideal la intrebarea initiala.

In ceeea ce priveste a doua problema, intr-adevar era destul de intuitiv sugerat in text, dar pentru ca nu a fost specificat intr-un mod clar, am preferat totusi sa pun o intrebare pentru a sti daca are rost sa ma inscriu pentru selectie sau nu.

Imi cer scuze pentru deranj, si multumesc anticipat pentru raspuns.
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 03, 2011, 20:51:33 »

Diana, din păcate acum ne adresăm doar fetelor aflate la vârsta când, statistic, ajung să renunțe la programare. Target-ul sunt fetele de liceu și din anul I/II de facultate, când se studiază algoritmi. De multe ori, fetele au un început excelent și sunt pasionate de materie, însă renunță pe parcurs din diverse motive. ”În special” e acolo pentru eventualul caz în care, spre exemplu, o fată de clasa a 8-a s-ar califica: cu siguranță poate intra în grupă cu celelalte, și nu am vrea să o lăsăm în urmă.

Sunt necesare cunoștințe de programare preliminare: proba de calificare urmărește să ne asigure că participantele au deja ”baza” pe care să putem construi. Problemele vor fi mai clasice: nu algoritmi elaborați sau ”șmenuri” de programare, ci probleme standard, care să demonstreze că înțeleg conceptul de programare, că se descurcă să implementeze, cunosc un limbaj de programare suficient de bine și, mai ales, că sunt pasionate de algoritmică.  Smile

Să știi că mesajul tău e o surpriză binevenită. E prima oară când organizăm acest eveniment, și vrem foarte mult să știm unde și cum putem să acționăm. Pe viitor, poate ne vom adresa unui public mai larg, pe măsură ce obținem feedback și observăm că e suficientă lume interesată. Cei de la Facebook chiar ne-au rugat să le trimitem o listă cu fetele care nu se califică după preselecție, ca să le aibă în vedere, maybe to reach out to them.
Ce poți să faci acum este să participi la preselecție, să vezi cum sunt problemele și să te antrenezi. Vom încerca să facem cât mai multe din materialele de la camp publice, pentru toate cele care, dintr-un motiv sau altul, nu vor fi acolo.
Și pentru băieți, bineînțeles. Smile Nu vrem să îi discriminăm (sunt convinsă că ei înțeleg asta), ci doar adresăm o problemă binecunoscută, într-un mod în care avem șanse mai mari de succes. Suntem încă infoarena, deschiși tuturor și promovând excelența în programare. Smile

Apropo, for everybody out there, cei de la Facebook sunt foarte excited de evenimentul nostru: sunt la curent cu ce se întâmplă, ne țin pumnii strânși, și o să apărem pe pagina de Facebook Diversity. Very Happy

Memorat
steluta
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 03, 2011, 21:32:58 »

e foarte tare idea. asteptam selectia Smile
Memorat
Flore
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 03, 2011, 21:44:21 »

Abia astept sa aflu detaliile despre selectie. M-am regasit in categoria fetelor care "sunt gata sa se lase de programare" si cred ca incercarea de a reconstrui placerea pentru programare intr-un mediu entuziast mi-ar face bine.
Memorat
sirbu.cristina
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Octombrie 04, 2011, 14:34:40 »

E o initiativa laudabila. Va felicit pentru asta! Applause Si eu deabia astept selectia. Yahoo!
Incurajez desfasurarea mai multor astfel de initiative, dar mai ales online. Cred ca astfel de actiuni ar fi bine venite in luna martie Very Happy

As vrea sa vin cu mai multe idei dar momentan sunt in pana. Embarassed
Memorat
yioana
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Octombrie 04, 2011, 16:08:07 »

Buna! sunt tare curioasa unde are loc proba de selectie.
Am vazut anuntul si am zis:clar! de asta aveam nevoie!! am ajuns in clasa a12a, imi place informartica, programarea, m-am decis sa merg la Tehnologia informatiei, insa imi pun semne de intrebare daca sunt pregatita pt o cariera in domeniu Very Happy
Memorat
CristinaNelida
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Octombrie 04, 2011, 19:52:38 »

Buna!
Ideaa mi se pare excelenta si mai ales ca e in parteneriat cu Facebook  Yahoo! E o oportunitate buna pentru oricine pasionat de acest domeniu si ma bucur ca ati decis sa organizati un asemenea eveniment. Eu ma incadrez in categoria celor carora le place informatica si inca nu ma gandesc sa renunt. Sunt in liceu si abia astept sa particip la selectie  Very Happy Totusi mi se pare inoportuna perioada in care se organizeaza.. intr-o vacanta nu era mai bine? Mai ales ca nu sunt din Bucuresti, nici macar de pe aproape.
Oricum, mai astept muulte alte evenimente de genu. Good luck everyone  peacefingers
Memorat
Kaara333
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 04, 2011, 19:53:29 »

Mi se pare o idee foarte buna.As vrea sa vad si un model de testare pt clasa mea (10), sa stiu la ce sa ma astept.
Memorat
MeDeia
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Octombrie 04, 2011, 19:54:20 »

Foarte buna ideea concursului!!!  Applause
Sunt intresata de aceasta initiativa. Puteti, va rog, sa-mi spuneti cand va incepe etapa de selectie si in ce consta inscrierea.
Memorat
judy_k
Strain
*

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 38



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Octombrie 05, 2011, 00:07:30 »

Mulțumim tuturor pentru feedback! Ne bucură foarte tare entuziasmul vostru!

Proba de selecție se va desfășura online, pe infoarena. Cel mai probabil va avea loc in weekend-ul 15-16 octombrie. Până la sfârșitul săptămânii încercăm să revenim cu mai multe detalii într-un nou blogpost.

Știm că nu e ideal să organizăm evenimentul în timpul unei săptămâni de cursuri, dar calendarul echipei (și al utilizatorilor) se aglomerează foarte mult mai târziu. Încep concursurile și olimpiadele, iar pentru studenți examenele parțiale sau sesiunea.

Evenimentul este unic și e o șansă extraordinară. Sper că părinții și profesorii vor înțelege și le vor sprijini pe elevele și studentele care se vor califica. Smile

Nu contează că nu sunteți din București, ne adresăm fetelor din întreaga țară. Tocmai de aceea asigurăm masa și cazarea pe toată perioada camp-ului, iar celor care nu sunt din capitală le decontăm și transportul. Very Happy

Orice ați face pe viitor, nu renunțați la programare dacă vă pasionează! Nu e tocmai ușor la început, dar locul vostru e aici și merită să luptați pentru el!  Winner 1st place
Memorat
cat_red20
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 05, 2011, 09:23:25 »

foarte tare. Vreau sa particip dar cum procedez? Trebuie sa dau cuiva un e-mail in care sa imi expun motivele? Daca da cui? Si cat de repede putem primi raspunsul?
Memorat
cristina31
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 05, 2011, 13:14:29 »

Buna! Sunt in clasa a9-a...si nu stiu daca pot participa ...
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 05, 2011, 14:38:55 »

@Cristina: Da, poti participa. Te asteptam Smile
@Ioana: Ne bucuram ca esti asa entuziasmata Smile. Detaliile despre inscriere vor aparea saptamana aceasta pe blogul infoarena.
Memorat
sory1806
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Octombrie 05, 2011, 17:57:56 »

Hello!

Sunt studenta in anul 2 in Bucuresti si atat eu cat si alte prietene suntem foarte interesate de eveniment. Problema ar fi ca in facultate toate laboratoarele sunt obligatorii (si dupa cum s-ar parea anu asta si o parte din cursuri). As vrea sa va intreb daca ar fi posibil sa participam (evident daca sunt indeplinite conditiile de selectie) in masura in care ne permite programul, intrucat partea cu profesorii intelegatori nu se aplica in acest context.

Felicitari pentru idee si pentru organizare!

Sorina
Memorat
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Octombrie 05, 2011, 21:26:27 »

Suna foarte interesant!

Eu sunt studenta in anul I, la FMI, la info si sunt foarte interesata atat de concurs, cat si de tabara.
Mi-ati putea da mai multe detalii in legatura cu tabara? Vor fi o saptamana/6zile pline de dimineata pana seara? nu as vrea sa lipsesc de la cursuri, sunt abia primul an:D Concursul/selectia se va da online?
Memorat
ruxbux
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Octombrie 05, 2011, 21:36:51 »

As vrea sa stiu cu aproximatie, cate fete sunt selectate pentru acest camp?
Memorat
oana24
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Octombrie 06, 2011, 10:47:15 »

Eu sunt eleva(cls 10) si m-ar iteresa aceasta tabara. Dar as vrea sa stiu cand este preselectia si daca este online  ..si cate fete sunt selectate pentru tabara.
Memorat
mariahpop
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Octombrie 06, 2011, 16:40:56 »

Abia astept mai multe informatii despre camp. Vreau sa studiez informatica in continuare dupa ce termin acest an de liceu, dar nu sunt foarte sigura ca am sa reusesc sa fac fata asa ca eu consider ca ar fi o ocazie minunata!  Very Happy  abia astept mai multe informatii
Memorat
dicu_daria
Strain


Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Octombrie 06, 2011, 18:14:41 »

As avea o rugaminte... S-ar putea ca selectia sa nu fie in 16 octombrie? Stiu ca nu ar fi normal sa schimbati data pentru o singura persoana(in caz ca s-a hotarat deja), dar m-as bucura mult sa pot participa la selectie! Very Happy
Memorat
Rebs
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
:)
« Răspunde #23 : Octombrie 06, 2011, 20:32:15 »

Ideea aceasta pare aproape prea buna pentru a fi adevarata. Am discutat cu mai multe colege si vad ca ar fi un numar impresionant de fete interesate, asa ca am 2 intrebari: cate fete vor fi acceptate in tabara? Cele care trec "testul" sau un numar limitat? Si de unde am putea lua niste modele pentru ca sa ne pregatim? Multumesc.  Very Happy
Memorat
andreea_yup
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Octombrie 06, 2011, 21:21:50 »

buna! mi se pare o idee foarte geniala aceasta tabara..si chiar mi-as dori foarte mult sa particip,deoarece sunt clasa a 12-a si in viitor vreau sa continui informatica si la facultate...
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines