Pagini: 1 2 [3]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Monopol  (Citit de 35476 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Septembrie 16, 2011, 05:50:10 »

@Petru: La ICHB intr-adevar nu prea faci nimic la restul materiilor in afara de informatica. Pot totusi sa spun ca uitandu-ma inapoi, cred ca asta e cel mai mare regret pe care il am acum. Faptul ca am ajuns in anul III de facultate si sunt atatea fenomene in jurul meu (chiar cand merg pe strada) pe care nu le pot explica din cauza ca imi lipsesc cunostinte de matematica, fizica, chimie sau biologie.

As vrea sa mai adresez putin postul lui silviu care mi-a placut foarte mult.
Mi-a placut in mare parte din cauza ca in el se regasesc multe probleme pe care infoarena le-a identificat in sedintele pe care le purtam oarecum on a regular basis, si noi speram ca am gasit solutii pentru aceste probleme. De altfel aceasta problema a monopolului ichb-ului a fost una din principalele probleme de la care am inceput sa imi fac planul atunci cand am decis sa candidez ca presedinte, si mare parte din proiectele care le avem "in store" pentru voi anul acesta se bazeaza pe a face niste proiecte fun care noi speram ca va redeschide apetitul elevilor din provincie pentru informatica. So... stay tuned.

Eu am inceput sa studiez informatica in clasa a V-a in Galati. Am fost la ONI inca din clasa a V-a si atunci am cunoscut multi oameni pasionati de informatica, inclusiv pe Filip Buruiana, care era cu un an mai mare decat mine, si totodata era mult mai bun ca mine. Intr-a 9-a el mi-a zis de infoarena, la oni la targoviste, si din clasa a 9-a pana in clasa a 10-a m-a ajutat foarte mult sa cresc si sa devin mai bun, sa rezolv diferite probleme de pe infoarena pe care nu le stiam face.  Intr-a 11-a m-am mutat la ichb unde am intalnit alti oameni care m-au ajutat sa cresc printre care Alex Tandrau, Paul Baltescu, Victor Rusu, Cosmin Gheorghe, Marius Dragus, oamenii care consider ca m-au ajutat cel mai mult sa cresc in materie de algoritmica si tin pe aceasta cale sa le multumesc. Insa toti acestia aveau head-start in fata mea. Toti primeam aceleasi teme, rezolvam aceleasi probleme, in cazul cel mai fericit cunostintele urmau sa convearga spre cunostintele lor, insa nu urma sa ii depasesc niciodata. Acelasi lucru s-ar fi intamplat si daca nu ma mutam in ichb cu filip. Probabil ar fi continuat sa ma ajute, insa nu as fi ajuns niciodata sa pot sa concurez cu vreo sansa intr-un concurs cu el. In ichb i-am avut ca antrenori pe Mosoi Alexandru (care ne dadea teme de nu puteam duce, eu de abia reuseam sa ma mentin la 50% cu tema de la o saptamana la alta), Mircea Pasoi, Silviu Ganceanu, Mugurel Andreica si Andrei Grigorean (sper ca nu am uitat pe nimeni). Totusi, daca ma gandesc putin, cred ca mai mult m-au ajutat cei pe care i-am mentionat la inceput decat antrenorii. Antrenorii mi-au dat o directie, mi-au zis cam ce sa lucrez, insa cand nu stiam sa fac ceva sau aveam cate o neclaritate tot pe Alex sau pe Paul ii intrebam.
Din toata povestea asta ar trebui sa tragem 2 concluzii:
- Nu numai profesorii/antrenorii te ajuta sa cresti, ci si voi intre voi tre sa va sprijiniti unii pe altii.
- Daca toti veti lucra din aceleasi locuri, cu aceeasi profesori atunci valoarea voastra (a tuturor) va creste cu o constanta, ceea nu va schimba niciodata ordinea relativa intre voi. Si aici o sa fac referire la postul lui Mircea care spunea ca in ichb toti stiau aceleasi smenuri, toti lucrau aceleasi probleme. Oricat m-as fi straduit nu i-as fi depasit niciodata pe Cosmin sau pe Marius (care erau concurenta mea principala atunci). Poate daca as mai fi avut inca an de liceu, as fi reusit sa converg in materie de cunostinte spre Marius, insa pe Cosmin nu l-as fi depasit nici daca mai stateam toti in liceu inca 100 de ani. Morala: Self direction e foarte important. E important sa te trezesti dimineata sa te duci la calculator, deschizi google si sa scrii "Informatics Online Judge". O sa fiti surprinsi cate astfel de site-uri exista, pe care puteti gasi probleme noi, idei noi. Cred ca daca scrii acm.XYu.edu.cn in browser (unde X si Y sunt 2 litere random), probabilitatea sa dati peste un site de acm de-al chinezilor e foarte mare (tju, zju, pku sunt doar cateva exemple).

PS: Multa nostalgie in postul asta Neutral
Memorat
mika17
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Septembrie 20, 2011, 09:20:32 »

Am fost in cls. a 12a la ICHB si pot sa spun ca e o diferenta ca de la cer la pamant intre ce info se face acolo si ce info se face la 95% din celelalte licee din bucuresti. Pe la majoritatea liceelor profii, in mare parte, cunosc doar ce se gaseste in manualul de liceu, de exemplu stiu sa iti explice Dijkstra in N^2, insa nici macar nu au auzit ca se poate face cu heapuri in NlogN, Mai sunt si profi mai buni dar ei pleaca in afara sau se duc sa lucreze la firme ... Ideea e ca pentru un elev, nu e suficient sa ajunga sa ii placa o materie, trebuie sa aiba noroc sa dea peste profi capabili sa vada un potential si sa il pregateasca corespunzator.
Memorat
Pagini: 1 2 [3]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines