Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cum sa scrii un CV  (Citit de 4524 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Septembrie 09, 2011, 11:03:48 »

http://infoarena.ro/blog/cum-sa-scrii-un-cv
Memorat
claudiumihail
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 09, 2011, 19:13:53 »

Salut,

In masura in care se poate, poti explica te rog (chiar si sumar), de ce pentru firmele din Romania (excluzand Adobe, Ixia etc) ar fi contra indicate sfaturile date de tine. Nu am foarte multa experienta pe piata de munca, insa sfaturile enumerate mai sus mi se par foarte bune. Se coreleaza de asemenea cu ce am mai auzit de la alti oameni a caror opinie o respect. De asemenea tot in masura in care se poate, poti schita cum difera pentru oamenii cu experienta gandirea unui CV? (as banui ca ei trebuie sa se axeze mai mult pe experienta pe care o au si cum se poate valorifica pentru comanie, dar din nou, as vrea sa aud parerea unui om cu experienta Smile ). In final o a treia intrebare: referintele trebuie specificare sau mentionat faptul ca se dau la cerere?

Multumesc mult,
Claudiu
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 10, 2011, 00:31:15 »

Cateva diferente in romania:
-- merge sa te lauzi ceva mai mult
-- poti pune mai multe acronime la skills ca sa treci de tipele de la hr
-- in o firma mai mica poate e util sa scrii si ce pasiuni ai
-- la o firma medie certificarile sunt vazute pozitiv

Cateva diferente pentru un om cu experienta:
-- e mult mai importanta partea de work experience si mai putin importante cursurile ce le-ai facut sau proiectele de laborator
-- trebuie sa se vada progresul in cariera
-- conteaza sa spui daca ai avut roluri de leadership si in echipe cat de mari ai lucrat
-- trebuie sa se vada ca ai lucrat la proiecte interesante
-- daca ai multa experienta cu tehnologii Microsoft si nu ai lucrat la Microsoft nu e un semnal foarte bun

Daca vrei poti specifica la finalul CV-ului "References available upon request." dar nu e neaparat.
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 10, 2011, 01:30:14 »

In primul rand felicitari pentru post, foarte util.

In sectiunea "Work experience", despre care vorbeai in post, crezi ca e pozitiv sa treci(in calitate de student) companii mari in care ai fost intern sau in care ai activat pentru perioade scurte de timp ? Intrebarea se refera strict la corporatii si nu la proiecte open-source/ voluntariat.

Daca tu trimiti un CV catre Google care mentioneaza un internship la Microsoft anul trecut e o chestie pozitiva sau negativa ? Faptul ca nu ai ramas la Microsoft din varii motive, faptul ca Microsoft si-a permis sa te piarda ca angajat pe termen lung, nu e o chestie care spune ceva despre tine, te dezavantajeaza in raport cu cineva care sa zicem nu a fost intern la o companie mare, dar are un profil asemanator cu al tau ?

Pastrand registrul, mai pun o intrebare oarecum tangentiala subiectului pe care l-ai propus, dar care cred ca isi gaseste locul aici:

Cunosc zeci de oameni care prind stagii de practica la corporatii gen Google, Facebook, Microsoft dar destul de putini ajung sa se angajeze full-time in urma unui internship. Din ce cunosti tu, cam in cat la suta din cazuri problema vine din partea oamenilor(nu se adapteaza la mediul de lucru, nu au planuri pe termen lung ce privesc acea corporatie) si cam in ce proportie nu ii accepta compania, desi ei si-ar dori sa continue ?
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 10, 2011, 02:59:48 »

Orice internship in industrie e foarte util, in primele 3 luni inveti foarte multe lucruri care de obicei nu se invata in facultate sau lucrand pe cont propriu.

Daca dupa ce ai intrat in industrie schimbi frecvent jobul la mai putin de un an dai impresia ca esti un "job hopper". Asta nu te descalifica, de exemplu stiu un baiat care a avut 9 joburi in 3 ani si dupaia s-a angajat la noi, dar e un semnal putin negativ.

Scopul internshipurilor pentru companii e sa gaseasca angajati buni. La sfarsitul internshipului oamenii primesc optiunea de a aplica la un job full time. Dintre cei care aplica, proportia care primesc nu e rea pentru ca oamenii fac treaba si invata multe in un internship, dar exista destui oameni respinsi. Chiar daca ai planuri gen vreau sa fac doctorat, masterat tot nu strica sa aplici si sa ai o oferta in mana. Astfel cred ca o proportie mare si-ar dori sa continue cel putin procesul.
« Ultima modificare: Septembrie 11, 2011, 03:23:31 de către Cosmin Negruseri » Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Octombrie 04, 2011, 23:59:53 »

Partea cu o pagină e cam bogus, poate unul din 20 de CV-uri pe care le-am citit au avut o pagină și e foarte okay.
La fel și cu doc, am primit multe în format doc și a fost okay.

Pentru cine interesează, uite cv-ul cu care eu am ajuns la interviu la Google acum mulți ani http://vivi.ro/_cv.html
Memorat
vivi
Client obisnuit
**

Karma: 41
Deconectat Deconectat

Mesaje: 50



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 05, 2011, 06:26:21 »

Btw, dacă cineva vrea feedback la CV pot să încerc și eu să ajut.
Ar fi cool dacă ar exista o rețea de oameni care să ajute la asta, chiar dacă e greu de făcut un CV super bun, măcar pot fi evitate greșelile majore.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines