Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: linux vs windows  (Citit de 5880 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
lemon
Vizitator
« : Martie 23, 2004, 12:29:40 »

care este cea mai precisa metoda de a masura timpul de executie in windows si in linux (pentru a face o comparatie)? eu am obinut pt un program 0.16 s pe linux si 0.5 - 1.2 s pe windows Shocked  folosind clock() din time.h
Cod:

clock_t start,end;
start=clock();
do_stuff();
end=clock();
secunde = (end - start) / CLOCKS_PER_SEC;  /*pt linux daca impart la CLK_TCK valoarea rezultata este incorecta*/
Memorat
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 24, 2004, 19:21:56 »

Citat din mesajul lui: lemon
timpul de executie

In Linux se poate si mai simplu, fara sa modifici deloc codul, cu comanda time.
Exemplu: time ls va rula ls si la sfarsit va afisa timpul de executie. Se va afisa timpul efectiv, timpul user si timpul kernel.
In Windows nu stiu, cred ca nu poti mai precis decat clock() dar nu sunt sigur (in kernele de NT s-ar putea sa existe ceva similar cu ceea ce foloseste "time"-ul).
Memorat
vasi
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #2 : Martie 24, 2004, 20:58:26 »

Eu lucrez in delphi si as vrea un mod eficient de a calcula FPS-urile intr-un engine 3D. Am auzit ca gettickcount e prost sub win 95/98, ca da erori intre 0 si 100 de tickuri.
Memorat

-------------------
Neo Software Group Pitesti 2004
Vasi Vilvoiu
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 25, 2004, 11:42:10 »

Citat din mesajul lui: vasi
Eu lucrez in delphi si as vrea un mod eficient de a calcula FPS-urile intr-un engine 3D.


Eu am un program "fraps" cu care pot vedea fps-urile la orice joc ce foloseste Direct3D. S-ar putea sa iti mearga si pentru programul tau, dar nu garantez nimic! (depinde cum l-ai facut!)
Mi se pare ca o versiune mai noua decat cea pe care o am eu, stie si OpenGl, dar nu l-am testat!
El mai are si alte facilitati cum ar fi sa inregistrezi filme, sa iei screenshot-uri si altele...

Il gasesti la http://www.fraps.com/
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines