Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Subiect dat la admitere la FMI in 2010  (Citit de 29908 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« : Iulie 05, 2011, 18:51:42 »

Salut!

M-am uitat/ incercat sa rezolv subiectele care s-au dat anul trecut la facultatea de matematica si informatica, domeniul de licenta informatica.
Subiectele le gasiti aici http://fmi.unibuc.ro/ro/admitere_licenta/examen_admitere_iulie_2010/, la sectiunea "Subiecte si barem DL INFO". La problema de informatica, punctul a), nu-mi dau seama care e complexitatea.
Am luat numarul, l-am impartit pe rand, cat se poate, la 2, apoi la 3 si apoi la 5. daca rezultatul da 1, inseamna ca numarul apartine multimii H.
care ar fi complexitatea? eu nu stiu decat sa recunosc o coplexitate O(N),O(N^2),O(N^3)... sau O(log2 din n), chestii mai complexe nu prea....
As vrea sa stiu si ce e cu complexitatile, dar la un nivel nu prea ridicat (dar mai profund decat O(n)....) si cu nivel de cunostinte de matematica de liceu Confused Confused Stie cineva vreun astfel de material pe net?  eu dau admiterea la fmi anul acesta si n0as vrea sa pierd un punct si aici  Cry
Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 05, 2011, 19:49:29 »

Uite aici un articol legat se sirul lui Hamming:

http://www.dponline.ro/articol.php?idarticol=82

Spor la studiu!
Memorat
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 05, 2011, 20:01:59 »

Mersi muuuult! gasisem problema rezolvata undeva, dar nu stiam ca e chiar clasica (chiar nu stiam de la ce vine "H"-ul). Oricum, stiam si am inteles rezolvarea liniara pt generarea primelor n nr din H/a numerelor mai mici ca un nr dat. Ce nu stiu e care ar fi complexitatea pt punctul a (functia care verifica daca un nr dat apatine sau nu multimii H)
« Ultima modificare: Iulie 05, 2011, 20:09:44 de către Posea Elena » Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 05, 2011, 22:56:25 »

Well, complexitatea worst case la tine (e cea mai buna metoda) este de O(logN), deoarece poti face maxim logN impartiri, cand N este 2. (N = a in acel subiect). Sper ca ti-am fost de ajutor.
P.S. : Mai poti sa faci in O(sqrtN), factorizand numarul si verificand, dar nu este mai optim decat ce ai spus tu.
Memorat
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 06, 2011, 08:24:56 »

Multumesc!
Ma gandisem ca primul while e ceva log in baza 2 din a, dupa aia a scade muuult (fiindca l-am tot impartit la 2); urmatorul while e log in baza 3 din noul a si tot asa... din cate am gasit pe internet, complexitatile sunt totusi doar ca sa arate ordinul de marime/tipul de algoritm...(in caz ca mai cauta cineva informatii simple legate de complexitate, eu le-am gasit aici http://www.excelenta.ro/Manuale/Informatica/Clasa%2011/1102%20Analiza%20complexitatii.pdf)
Memorat
morlock
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 27, 2013, 17:44:30 »

E voie cu libraria Algorithm la admitere?
Memorat
maritim
Vorbaret
****

Karma: 59
Deconectat Deconectat

Mesaje: 176



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 27, 2013, 21:44:53 »

Nu stiu cum va fi anul acesta dar anul trecut la admitere a interzis tot ce exista in STL, adica vectori, liste, set-uri, hash-uri.
Memorat
MariusTitulescu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 02, 2017, 08:30:04 »

Exista vreun site unde sa fie postate subiectele date in anii precedenti?
Multumesc anticipat!
__________________________________________
Marius
Vezi si Solutii Informatice
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines