Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Concursurile, algoritmii si lumea reala  (Citit de 2552 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Mai 06, 2011, 11:41:15 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/concursurile-si-lumea-reala
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : Mai 07, 2011, 00:24:53 »

Bine zis "You have fast heads, fast hands, balls. But so what?"... e o mare diferenta intre concursurile de algoritmi si lumea reala Smile
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 07, 2011, 20:46:03 »

Deci am inteles bine? Programatul "in lumea reala" nu se bazeaza pe algoritmica(aici ma refer la ce se cere pentru olimpiada) ?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 09, 2011, 11:46:17 »

Nu prea. Depinde in principiu unde o sa lucrezi, la companiile mai mari precum Facebook sau Google o sa mai faci oleaca de algoritmica, insa nu foarte mult si asta doar daca lucrezi pe partea de infrastructura. De ex eu de cand lucrez nu am implementat niciodata un arbore de intervale, o singura data a trebuit sa fac o dinamica simpla. Uite un comic care face comparatia intre Academia si Bussiness:
http://xkcd.com/664/
Memorat
yonatan
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 15, 2011, 19:16:39 »

Apropo, cat de utila este programarea dinamica in lumea reala, fata de grafuri sau fata de arborii binari de cautare.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 15, 2011, 20:44:10 »

Cred ca tu rezumi structurile de date la arbori binari de cautare. Rau faci. Shame on you

Iar legat de intrebarea ta, cred ca raspunsul e ca depinde in functie de domeniul in care lucrezi. Poate ti-ar fi mai util sa intrebi in ce domenii are aplicatii extinse. Nu inteleg ce urmaresti cu intrebarea ca sa-ti pot da un raspuns mai precis. Bine e sa stii de toate, iar invatand selectiv nu ajungi departe.
Memorat

Am zis Mr. Green
yonatan
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 47



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 15, 2011, 22:03:39 »

Nu. Vorbeam in general. Ma gandesc ca un arbore binar de cautare e mult mai folosit decat programarea dinamica nu? Poate si arborii de intervale sau heapurile.

Vreau doar sa stiu daca se foloseste multa programarea dinamica in practica pentru nu vad cum anumite probleme de programare dinamica pot fi folosite pentru a ajuta pe cineva. Problema rucsacului cred ca apare si in practica. Dar o problema de genul "cate siruri de N numere dintre care K au o anumita proprietate" nu stiu daca apare.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 15, 2011, 22:40:47 »

Nu. Vorbeam in general. Ma gandesc ca un arbore binar de cautare e mult mai folosit decat programarea dinamica nu? Poate si arborii de intervale sau heapurile.

Vreau doar sa stiu daca se foloseste multa programarea dinamica in practica pentru nu vad cum anumite probleme de programare dinamica pot fi folosite pentru a ajuta pe cineva. Problema rucsacului cred ca apare si in practica. Dar o problema de genul "cate siruri de N numere dintre care K au o anumita proprietate" nu stiu daca apare.

Nu poti compara programarea dinamica cu arborii de intervale sau heap-urile. Sunt 2 lucruri diferite. Depinde pe ce te axezi. Nu imi place mentalitatea ta sa inveti ceva doar pentru ca te ajuta. Poti invata unele lucruri pt ca sunt frumoase Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines