Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Runda 3  (Citit de 16761 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« : Aprilie 25, 2011, 21:14:08 »

Runda 3 se desfășoară în intervalul 25 Aprilie - 1 Mai pe situl competiției http://www.fiicompetition.ro/f11/ la secțiunea Algoritmică și Programare http://www.fiicompetition.ro/f11/category/algoritmica/
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 26, 2011, 11:27:12 »

La problema razboi nu se stie nimic despre numarul de muchii?
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 26, 2011, 13:45:27 »

A venit cineva cu o intrebare asemanatoare
http://blog.fiicompetition.ro/2011/intrebari-algoritmica-si-programare/
in comentarii
Smile
Memorat
Oancea.Catalin
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 01, 2011, 15:47:37 »

La problema razboi orasele x si y trebuie sa fie diferite? Daca orasul in care se ajunge cel mai repede este chiar orasul x?
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 01, 2011, 22:20:37 »

La problema razboi, daca avem un nod izolat, raspunsul e
0
0 0
sau
0
0
?
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 01, 2011, 22:29:32 »

e 0
0 cred ca s-a mai intrebat.
Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 02, 2011, 10:07:30 »

De ce au disparut toate punctajele de la problema safeu? Va fi reevaluata?
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 02, 2011, 11:36:39 »

De ce la echipa mea nu apare absolut nici o sursa trimisa ca eu am trimis si la razboi si la safeu. Sau evaluat toate sursele?
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 02, 2011, 13:46:28 »

Am testat sursa la Safeu pe FIECARE TEST si imi da corect, eu iau 40 pct doar pe Impossible, de ce ? As vrea sa-mi dati sursa pe care ati primit-o .... ar trebui facuta o reevaluare la problema Safeu, vad ca nu exista niciun punctaj.
[LE] Am vazut ca o sa se reevalueze  Embarassed .
« Ultima modificare: Mai 02, 2011, 14:03:00 de către Simoiu Robert » Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 02, 2011, 14:04:53 »

Nelamurire/Contestatie

Am vazut ca s-a reevaluat problema safeu, cu timp 1s in loc 0.1s cat era precizat in enunt.
Se poate spune de ce s-a modificat timpul precizat in cerinta (si inca de 10 ori mai mare) ? Nu mi se pare normal, pentru ca noi am luat 100/200 cu toti timpii sub 0.1s iar altii au luat punctaje mai mari cu timpi de pana la 0,7-0,8s determinati de ineficienta algoritmului si nu de alte cauze. Daca stiam ca timpul este 1s si nu 0,1s am fi abordat altfel problema, probabil si altii s-au ghidat dupa limita de timp precizata in enunt ...
« Ultima modificare: Mai 02, 2011, 14:12:38 de către Christopher HEIDELBACHER » Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 02, 2011, 14:23:17 »

Eu cred ca sunt multi care au luat TLE fiindca au folosit coada din STL, deci nu e vorba de ineficienta algoritmului Smile. Au marit probabil limita ca sa nu fie prea stransa pentru anumite implementari (ale unui algoritm corect). Ma indoiesc ca a luat cineva 200 cu altceva decat o parcurgere in latime.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 02, 2011, 14:25:28 »

Gresit. Eu am luat cu aceeasi parcurgere 200 SUB 0,1 si nu mi se pare corect sa mareasca limita, asa a fost si asa sa fie. Am optimizat programul ca sa intre in 0,1, niste optimizari nu chiar la indemana. As dori daca se poate sa se reduca limita asa cum a fost, poate la 0,12-0,15 sa nu existe neplaceri.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 02, 2011, 14:38:31 »

Ar trebui redusa limita. Eu cred ca e exagerata
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Mai 02, 2011, 14:40:10 »

Ce e 'gresit'? Am zis eu ca era imposibil sa o scoti in 0.1? Am zis doar ca erau multe implementari care nu au reusit sa faca asta desi era vorba de acelasi algoritm.
In general se considera fair-play sa lasi limita mai libera pentru ca implementarile mai neingrijite (dar nu grosolan) sa nu-ti afecteze prea tare punctajul. Atata timp cat nu exista pericolul ca solutiile proaste sa ia mai mult. Ce-i drept ar fi trebuit sa o puna 1 sec de la inceput, dar in fine..


Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 02, 2011, 14:52:09 »

De acord, dar totusi sa o maresti de 10 ori (cu un ordin de marime) mi se pare exagerat .. nici la prima runda cand a fost problema cu citirile cu fluxuri nu s-a marit de atatea ori, desi unii tot nu au luat chiar maxim exclusiv din cauza citirilor. Cu atat mai mult ca unii s-au ghidat dupa timpul din enunt in abordare, una e sa stii ca ai 0.1 si alta 1
Memorat
Luncasu_Victor
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Mai 02, 2011, 15:22:34 »

Corect. Sunt si eu deacord daca s-a pus initial 0,1s sa se faca verificarile pe 0,1s si nu pe 1s.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 02, 2011, 15:32:09 »

Eu zic ca limita 0,2 ar fi suficienta, poate prea suficienta. Nu stiu daca sunteti de acord cu mine, dar nu am muncit degeaba la sursa s-o optimizez si acum sa aflu ca intra lejer in 1 sec.  Shame on you
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 02, 2011, 15:39:39 »

@Simoiu: Cu toate astea, ai luat punctaj maxim asa ca frustrarile tale nu cred ca isi au rostul.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 02, 2011, 15:40:56 »

Stiu, dar nu e corect, adica daca am facut ceva sa fie corect pana la capat Tongue.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 02, 2011, 16:40:34 »

Eu cred ca ar trebui date limitele mai largi de la bun inceput. Un concurs cu limite de timp atat de stranse nu va fi foarte popular, mai ales in randul studentilor.

In cazul de fata cred ca ar trebui sa ia maxim cei care au stiut rezolva problema si nu doar cei care au facut niste amarate de optimizari. Smile Desigur, eu tin cu echipa mea si nu ma intereseaza atat de mult capra celorlalti. Tongue
Beat Dead Horse
Memorat

Am zis Mr. Green
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Mai 02, 2011, 17:08:34 »

Asta e alta discutie, eventual o sugestie pt problemele urmatoare .. dar daca problema asta a fost data pe 0.1s ar trebui sa ramana asa sau eventual sa fie trecuta pe 0.2s pentru a se accepta si alte solutii destul de bune, dar nu pe un timp de 10 ori mai mare.

Adica noi chiar ne-am ghidat dupa timpul din enunt si ne-am generat teste mari pentru a ne testa timpul .. daca stiam ca se va testa cu 1s poate trimiteam o alta sursa, de-aia nu mi se pare corect sa se schimbe timpul.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 02, 2011, 17:11:37 »

Daca sunt asa de "amarate" optimizarile, de ce nu le-ati facut si voi, stiind ca limita este de 0,1 nu de 1 secunda Tongue ?
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 02, 2011, 17:19:08 »

Pentru ca credeam ca baietii sunt de treaba si stiu ei ce fac cu limitele astfel incat sa intre si solutiile care nu sunt f optimizate (dupa cum am explicat ca mi se pare normal si se practica la acm , topcoder , etc ). Si se pare ca asta si vroiau, dar nu au estimat bine Smile Mai lasa optimizarile alea ca nu e ca si cum ai plecat 5 ani la ucenicie in Tibet ca sa inveti sa le faci Tongue no offence . Cred ca daca pur si simplu alocai coada static mergea mult mai bine.

Am inteles, v-ati agitat mai mult decat altii care au acum si ei maxim. Sunteti seriosi si asta e admirabil. Dar organizatorii vor sa atraga lume si nu prea o sa se intample asta daca se ia 20 de puncte cu o idee corecta, dar implementata mai lejer. Robert, tu oricum esti pe locul 2 sau ceva de genul, chiar mori de cine e in spatele tau ? Las' ca demonstrati voi mai incolo ca sunteti smecheri Very Happy.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Mai 02, 2011, 17:25:49 »

Da, nu zic nu, dar nu e pb. de coada dinamica, e pb. de 1 matrice tridimensionala in plus, si cod consistent in plus Tongue. Alta data trebuie sa te gandesti la orice, si se putea spune 1 secunda de la inceput, sa nu ne chinuim degeaba. Eu ce castig daca m-am chinuit, fata de voi care ati facut sursa .... asa cum e ea ?
P.S. Ar trebuie sa vorbeasca cineva din afara concursului, nu cineva care are 200 puncte pe 1 secunda si evident ca ii ciuda daca i se ia din punctaj Tongue.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Mai 02, 2011, 17:51:54 »

Dude, ti le dau pe toate , really  Smile Eu intotdeauna am sustinut limite mai libere. Si atunci cand a fost problema cu streamurile, desi citisem cu scanf si eram ok.
Eu nu trag cu disperare de punctaje, daca te uiti pe unele concursuri ai sa vezi ca am luat 0 fiindca mi-a fost sila sa trimit bruturile daca nu m-am prins de 100 la nicio problema Smile (cred ca am pierdut si finala la algo pe o chestie ca asta).
Asa ca nu ma acuza de chestii de genul asta , ca vorbesti prostii.
Cu asta am terminat.

Cheers
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines