Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Stergere cont InfoArena  (Citit de 10682 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xpawnrip
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« : Aprilie 16, 2011, 23:28:34 »

nu reusesc sa-mi sterg contul de infoarena.
nu stiu daca e un bug sau nu, dar n-am reusit sa gasesc linkul care imi sterge contul.
puneti-l si voi mai la vedere  Brick wall
imi zice cineva cum se sterge un cont de infoarena??? Confused
Memorat
AlexD
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 13, 2011, 11:53:41 »

Nici eu nu am reusit sa sterg contul. Daca ai gasit o solutie pana acum, astept raspuns Smile

Ms mult!
Memorat
anarogoz
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 16, 2012, 15:46:43 »

Mai e un subiect cam cu aceeaşi tema si se pare că nu pot fi şterse ...Si nici nu cred că ajungi inactiv sau ceva dacă nu mai intri ....
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 17, 2012, 07:13:37 »

Momentan nu avem inca functionalitatea de a sterge conturi. Nu vreau sa credeti ca pur si simplu ne e noua lene sa punem un buton care sa faca "DELETE FROM ia_user WHERE username=user", sau ca vrem sa va pastram datele in sistem ca sa le vindem la diferite companii.
Motivul e unul tehnologic si anume faptul ca exista multe itemuri legate de un cont:
- articole
- surse
- probleme adaugate
- runde (concursuri virtuale)
etc.

Cel mai important ar putea fi clasamentul unei runde la care ai participat deoarece acele clasamente trebuie sa fie persistente pentru ca noi le folosim ca sa reconstruim ratingurile din cand in cand. In mod normal pentru a recalcula ratingu nu am avea nevoie decat de clasamentu de la ultimu concurs, insa uneori se mai intampla sa trebuiasca sa il reconstruim de tot. O sa incercam sa facem un buton prin care contul tau sa devina inactiv (pagina de profil devine inaccesibila) insa nu cred ca putem scoate userii din clasamente deoarece nu e in regula sa participi la un concurs pe infoarena, sa fii pe locu 20, peste cateva luni cei din fata ta sa isi stearga conturile si sa ajungi pe locu 1. Clasamentele trebuie sa fie consistente over time. Ne pare rau.

As dori sa stiu cam care sunt motivele pentru care ati vrea sa va stergeti conturile? Cu ce va incomodeaza? Alt motiv in afara de faptul ca poate mai intra uneori googleu pe site si indexeaza pagina de profil nu prea vad.
Memorat
anarogoz
Strain


Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 17, 2012, 11:34:20 »

Nu cred ca are nimeni un motiv intemeiat pentru care ar vrea sa-si stearga contul . Iar legat de clasament , cei de pe primele locuri sunt aproape sigura ca nu vor renunta la infoarena prea curand .
Memorat
Topry
Strain


Karma: -7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 06, 2012, 13:06:16 »

Consider lipsa posibilitatii anularii contului si a folosorii numelui/contului in statistici fara permisiunea mea exclusiva abuziva.Doresc anularea contului meu.In conditiile neindeplinirii cererii mele voi lua toate masurile legale posibile.Voi actiona InfoArena in instanta,avand castig de cauza si voi cere anularea definitiva a site-ului incalcand anumite legi ale tarii.
Memorat
valentin.harsan
Strain
*

Karma: 33
Deconectat Deconectat

Mesaje: 41



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 06, 2012, 13:18:34 »

LOL. ai 1 problema facuta...  nu ai participat la nici un concurs... nici macar nu ai un nume real la cont  Very Happy  Rolling on the Floor Laughing  Rolling on the Floor Laughing
tare as vrea sa vad cum poti inchide infoarena din cauza asta...
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 06, 2012, 14:37:52 »

Consider lipsa posibilitatii anularii contului si a folosorii numelui/contului in statistici fara permisiunea mea exclusiva abuziva.Doresc anularea contului meu.In conditiile neindeplinirii cererii mele voi lua toate masurile legale posibile.Voi actiona InfoArena in instanta,avand castig de cauza si voi cere anularea definitiva a site-ului incalcand anumite legi ale tarii.

Amenintarea ta este neintemeiata si abuziva: potrivit legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, nu suntem obligati in nici un fel sa iti stergem contul. Atata timp cat folosim datele in scopul initial in care tu ni le-ai oferit (in cazul nostru: sa poti posta pe forum, participa la concursuri si numele tau sa apara in clasamente, etc.), nu suntem obligati sa iti stergem datele. E ca si cum ai cere scolii la care ai fost sa iti stearga numele si orice alta informatie din catalog pentru ca nu iti plac notele. Noi nu am modificat in nici un fel modul in care folosim datele pe care ni le-ai oferit: tot ce facem e sa iti afisam numele specificat de tine in clasamente atunci cand participi la concursuri sau cand postezi pe forum, lucru de care erai constient atunci cand ti-ai facut cont, sau ai participat la un concurs.

In acelasi timp, in cazul tau, datele nici nu se pot considera "date personale" pentru ca nu pot fi identificate in nici un fel cu persoana ta. Nu ne-ai oferit numele real sau orice alta informatie care te-ar putea identifica personal. Daca doresti iti poti schimba oricand numele si orice informatie pe care ne-ai oferit-o.

In legatura cu "dreptul de a fi uitat" despre care s-a discutat recent in UE si in Romania (vezi aici), care ti-ar acorda dreptul sa soliciti stergerea definitiva a oricarei informatii legata de tine de pe site-ul nostru: legea acesta inca nu a fost aprobata si chiar daca este aprobata va intra in vigoare in doi ani.

Asadar nu suntem obligati in nici un fel sa iti stergem informatiile de pe site, pe care, te asiguram, le folosim cu buna credinta, si cu nici un fel de scopuri personale sau materiale sau orice alt scop abuziv, ci in concordanta cu scopul initial pentru care ne-ai oferit datele tale. Acelasi lucru se aplica si oricarui post pe forum pe care l-ai postat vreodata.

Daca doresti iti putem anonimiza datele sa nu mai fie in nici un fel legate de tine (putem randomiza orice string pe care ni l-ai oferit ce se poate considera "informatie"). Lucru pe care poti sa il faci si tu, de altfel.
« Ultima modificare: Mai 06, 2012, 15:17:39 de către Gheorghe Cosmin » Memorat
psycho21r
Client obisnuit
**

Karma: -15
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 07, 2012, 16:17:26 »

Nu e lumea obligată să îți șteargă ție contul, chiar mă întreb de unde ai scos-o și pe asta cu legea...

Dar totuși, un sistem de dezactivare e conturilor ar fi util și mi se pare și normal să existe. Nu să fie șterse conturile, ci să devină inaccesibile (spre exemplu, într-un clasament, user-ul să fie acolo, dar să nu poți da click pe nickname-ul lui). Unele persoane chiar nu pot sta bine pe scaun știind că au un cont pe undeva pe care nu îl folosesc.

Dacă nu e timp, mă ofer eu să implementez acest lucru. Smile
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 07, 2012, 20:28:16 »

Dacă nu e timp, mă ofer eu să implementez acest lucru. Smile

Daca tot ai timp atunci implementeaza ceva mai folositor.
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Mai 07, 2012, 21:14:04 »

Eu cred ca e destul de folositor sa avem asta.
Memorat

Am zis Mr. Green
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 08, 2012, 12:26:32 »

Este folositor dar costul implementarii este prea mare comparat cu utilitatea.
Memorat
belginstirbu
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 02, 2014, 13:38:20 »

Pentru a evita deschiderea unui nou topic, postez aici.

Vă rog să îmi ștergeți contul sau măcar să schimbați numele acestuia, cât mai curând posibil.
Contul acesta mi-a fost folositor o scurtă perioadă de timp la universitate și am fost nevoit să îl completez cu numele real. Nu îmi mai trebuie și nu doresc să am numele complet pe Internet din diferite motive personale.

Menționez că nu am postat aproape deloc în forum, nici nu am rezolvat multe probleme.

Mulțumesc.
Memorat
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 02, 2014, 14:20:54 »

S-ar produce stricaciuni in site ca sa iti stergem tie contul, de aceea nu am facut asta pentru absolut nimeni pana acum. Poti sa iti schimbi numele, si singura referinta la tine va fi numele contului.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines