Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Runda 1  (Citit de 9609 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« : Martie 03, 2011, 17:56:53 »

Runda 1 s-a desfășurat în perioada 1 Martie - 20 Martie 2011 pe situl competiției http://www.fiicompetition.ro/f11/ la secțiunea Algoritmică și Programare http://www.fiicompetition.ro/f11/category/algoritmica/
« Ultima modificare: Martie 25, 2011, 02:37:38 de către Vlad Manea » Memorat
ILDottore
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 20, 2011, 12:42:34 »

Cand apar rezultatele primei runde?
Memorat
mihai.plesa
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 21, 2011, 06:56:54 »

Solutiile la probleme au fost postate...aveti idee cand vor posta si rezultatele?
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 21, 2011, 07:38:19 »

Am evaluat aseara toate sursele.
Astazi postam si rezultatele. 
Applause
Memorat
Oancea.Catalin
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 21, 2011, 08:56:38 »

500000500000 incape in long long  Shocked ? Eu am implementat solutia pe numere mari la problema "lipsa" si probabil (mai  mult ca sigur) pe vreo 5-6 teste imi iese din timp... in fine... Exista teste care nu au numerele scrise consecutiv? Sau macar unul care le are scrise descrescator? Ca o solutie daia facuta la plezneala sa citeasca numere pana citeste un numar mai mare cu 2 decat cel citit anterior sa nu ia 100?
Memorat
skull
Client obisnuit
**

Karma: 17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 21, 2011, 09:52:22 »

Tipul de date long long merge pana la 2^64, deci 500000500000 incape lejer. Nu cred ca sunt astfel de teste, ar fi culmea.  Very Happy
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 21, 2011, 09:54:30 »

Puteti vedea chiar aici pe infoarena la sectiunea articole, probleme cu numere lipsa.
Memorat
Oancea.Catalin
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 75



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 21, 2011, 18:29:31 »

Tipul de date long long merge pana la 2^64, deci 500000500000 incape lejer. Nu cred ca sunt astfel de teste, ar fi culmea.  Very Happy

Poti descarca testele oficiale si vei vedea ca sunt numai numere consecutive... probabil au fost generate cu o instructiune de for si apoi au sters un numar oarecare.

P.S.
Cand vedem si noi rezultatele?
Memorat
dushmi
Nu mai tace
*****

Karma: 130
Deconectat Deconectat

Mesaje: 472



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 21, 2011, 20:03:13 »

S-au afisat deja... Eu le-am vazut cu vreo 15-20 de minute in urma: http://www.fiicompetition.ro/f11/category/algoritmica/rezultate-alg/
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 21, 2011, 20:04:09 »

Cand incepe runda urmatoare?
Felicitari tuturor  Thumb up
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 21, 2011, 20:14:16 »

Am folosit teste random pentru problema lipsa, iar sursele au fost evaluate pe acestea. Nu au existat diferente de punctaj (42 punctaje 100 pentru ambele seturi de teste). Vom fi mai atenti cu generatoarele de la algoritmica, sa nu se mai intample Smile Runda urmatoare va incepe in cateva zile si se va desfasura pe doua saptamani.
Memorat
ILDottore
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 21, 2011, 20:19:53 »

 Brick wall 80 de puncte pierdute pentru o variabila declarata din greseala long in loc de long long. Frustrant Aha
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 21, 2011, 20:32:47 »

Cei cu albastru apar in mai multe echipe si au trimis surse identice in echipele respective. Cei cu rosu au surse identice, fiind in echipe disjuncte, sau au fraudat concursul prin diverse moduri (demonstrabile). Din pacate, cei cu rosu nu vor putea sa se califice in finala.
Memorat
crushack
De-al casei
***

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 108



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 21, 2011, 21:45:31 »

Salut, de ce imi da Runtime Error pe problema 2? Puteti verifica?
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 21, 2011, 22:01:08 »

Vom reevalua toate sursele pe un laptop mai stabil. Daca problema se adanceste, vom lua alt evaluator, astfel incat punctajele sa reflecte corect rezolvarile.
Smile
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 21, 2011, 22:05:58 »

Eu am pe ambele Runtime Error. Din cate vad problema este destul de "adanca".
Memorat
Prostu
Nu mai tace
*****

Karma: 134
Deconectat Deconectat

Mesaje: 323



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 21, 2011, 22:17:20 »

Vom reevalua toate sursele pe un laptop mai stabil. Daca problema se adanceste, vom lua alt evaluator, astfel incat punctajele sa reflecte corect rezolvarile.
Smile

Anuntati undeva pe site-ul vostru ca rezultatele curente nu sunt tocmai bune, ca sa limitati spamul cu contestatii wink. Puteti sa ne dai o estimare pentru finalizarea reevaluarii?
Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 21, 2011, 22:39:15 »

Salut. Confirm si eu problema de la evaluare.

Echipa iCode (ahchf11 nume de utilizator).

Am rezolvat ambele probleme in mod similar cu solutia oficiala, a 2-a aproape identic, prima un pic mai eficient (am retinut suma doar modulo n sau n+1, era suficient pt a determina numarul lipsa). Evaluarea la noi pe testele voastre e ok (200p), cu timp un pic mai bun decat solutia oficiala dar am primit 0p (runtime error la prima prb si time limit la a 2-a prb).

Sper sa rezolvati situatia la reevaluare, multumesc.
« Ultima modificare: Martie 21, 2011, 22:43:40 de către Stefan-Alexandru Filip » Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 22, 2011, 00:57:14 »

Am reevaluat toate sursele participantilor (in princpiu au fost punctaje mai mari). Am publicat rezultatele si borderourile noi pe site. Borderourile celor care ne-au trimis e-mail sau privat au fost analizate in particular si s-au obtinut punctaje mai mari. Laptopul colegului meu Codrin isi cere scuze pentru evaluarea cu RTE si va multumeste pentru rabdare.
 Very Happy
Memorat
andunhill
Vorbaret
****

Karma: 12
Deconectat Deconectat

Mesaje: 183



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 22, 2011, 07:34:26 »

Nu inteleg cum reevaluati voi. Eu acum iau 30 pt pe ambele probleme cu TLE. Cum pot sa iau tle daca am un singur for ca si in solutia oficiala?
Cer reevaluare. Echipa "andunhill".
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 22, 2011, 08:20:53 »

TLE-ul poate fi de la citire. E evaluatorul de la oji si din cate tin minte streamurile se miscau in reluare pe el.
Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 22, 2011, 10:04:25 »

Si noi avem aceiasi problema .. acum luam 30 + 60 si am facut la fel ca in solutia oficiala (ba chiar la prima problema un pic mai eficient).

Am folosit cin pt citire, dar si folosind evaluatorul de la oji obtinem la noi timpi mai buni decat solutia oficiala .. oricum cam aiurea daca e doar din cauza asta  Thumb down
Memorat
vlad.manea
Moderator
Strain
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 48



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 22, 2011, 23:45:39 »

Am reevaluat sursele astfel incat sa se incadreze cele cu citire/scriere standard sau cu stream-uri. Nu vom mai reevalua surse decat pentru contestatii nominale. Ne pregatim cu probleme pentru runda 2. Mult succes!
Smile
Memorat
eudanip
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 307
Deconectat Deconectat

Mesaje: 703



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 23, 2011, 12:02:29 »

E pacat sa stricati concursul din cauza unui detaliu. La niciun concurs de programare nu se face diferenta prin modul de citire, iar daca se banuieste ca ar putea aparea chiar si cele mai mici probleme din cauza asta se specifica explicit in enunt.

Solicit si eu, la fel ca si Florea Mihai Alexandru si probabil multi altii, sa analizati situatia si sa reevaluati totul cu un compilator updatat, avand in vedere ca nu am fost avertizati in prealabil de aceste probleme.
Sa stii ca chiar la lotul de anul trecut la o problema de la juniori un coleg a luat mai putine puncte din cauza streamurilor si nu a primit nici un punct in plus. Asa ca exista cazuri mult mai nasoale. Eu nu cred ca runda asta este chiar asa de criminala. Trebuie sa va concentrati pt. ce va urma ca abia acolo conteaza.

Mult noroc.
Memorat
fm_strategy
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 23, 2011, 12:23:57 »

Sa stii ca chiar la lotul de anul trecut la o problema de la juniori un coleg a luat mai putine puncte din cauza streamurilor si nu a primit nici un punct in plus. Asa ca exista cazuri mult mai nasoale. Eu nu cred ca runda asta este chiar asa de criminala. Trebuie sa va concentrati pt. ce va urma ca abia acolo conteaza.

Mult noroc.

Da dar mie mi s-a zis mai sus ca solutia e mult mai ineficienta, nu din cauza streamurilor, ci fiindca am mentinut doar valoarea modulo n a unei sume mari. Asta nu e asa, solutia oficiala obtine timpi mai mari decat solutia noastra daca se pune acelasi tip de citire in cele 2 implementari (cu sau fara streamuri)  Very Happy

In legatura cu streamurile, intre timp s-a rezolvat problema, echipele au pierdut mai putin puncte din cauza streamurilor (noi doar 10). Nu e vb doar de echipa mea, ci cred ca e mai ok asa. Adica unii avusesera 60 de puncte doar fiindca au rezolvat ambele probleme cu streamuri, altii care au rezolvat doar una din probleme dar fara streamuri aveau 100 Very Happy. In rundele urmatoare nu cred ca va mai folosi nimeni streamuri  Very Happy
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines