Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: O intrebare...  (Citit de 2477 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
andreii1
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« : Martie 21, 2011, 13:51:19 »

Sunt elev in clasa a VIII-a si am participat(pentru prima oara Very Happy) la OJI sambata aceasta. La prima problema aveam de pus niste semne de + si - intre numere incat sa ajunem la un rezultat cerut( daca este posibil, altfel se afiseaza 0).Destul de usor Banana, un back ( erau maxim 20 de nr, 2^20 aprox un milion, intra in o secunda), numai ca la restrictii scriau ca fisierul .out se termina cu caracterul sfarsit de linie ( avand in vedere ca nu am experienta de concursuri la info nu am stiut ce inseamna, deci am afisat pur si simplu solutia). Astazi am aflat ca acel caracter inseamna sa dau un writeln Aha, si am ramas destul de mirat Surprised . Ce ziceti? Pot spera sa nu iau 0 puncte la problema?Sad Multumesc anticipat celor care raspund, sau care macar au citit pana aici Very Happy !
Memorat
DraStiK
Nu mai tace
*****

Karma: 131
Deconectat Deconectat

Mesaje: 207



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 21, 2011, 15:12:03 »

Nu știu exact ce sa iți răspund, pentru ca nu știu cum funcționează evaluatorul in Pascal.

Ideea e ca nu ar trebui sa fie vreo problema atâta timp cat rezultatul tau e cel corect. Pe de alta parte acolo se specifica ca tu trebuia sa afisezi end-line după rezultat.

Poți spera sa obții punctele. Wink
Memorat
andreii1
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 21, 2011, 15:18:15 »

Multumesc mult pt raspuns si incurajare! Very Happy Altii, ce pareri mai aveti?
« Ultima modificare: Martie 21, 2011, 16:45:12 de către Ilie Andrei » Memorat
soriyn
Vorbaret
****

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 150



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 23, 2011, 00:54:27 »

eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji...la liceu si la oji si la oni zic in regulament sa afisezi o linie nou la sfarsitul fisierului. Eu niciodata nu fac asta si pana acum nu m-a afectat cu nimic.
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 23, 2011, 15:15:20 »

Nu poţi descărca evaluatorul, ca să vezi exact cum funcţionează? Smile
Memorat
andreii1
Strain


Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 23, 2011, 16:29:38 »

Nu.. la gimanziu nu sunt nici testele nici evaluatoarele pe olimpiada.info
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 23, 2011, 21:47:18 »

Eu stiu ca mi-a povestit profesorul meu de un asemenea caz la un ONI,cand un elev de liceu a fost uimit ca a luat 0 la o problema pe care o considera de 100.I s-a specificat clar la contestatie ca in regulament scria de newline.Mai tarziu profesorul meu a luat acea sursa sa vada cu newline cat ar fi luat si,surpriza,era de 100 !!!  Deci respectati regulamentul  Read This!
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 23, 2011, 22:21:34 »

În principiu ai dreptate, dar în condiţii de examen (având în vedere că în cazul de faţă este vorba de gimnaziu), poţi pierde din vedere detalii de acest gen. Acuma speră ca evaluatorul să nu verifice caracter cu caracter fişierele de test (pe Linux de exemplu, funcţia diff poate fi setată să ignore caracterele albe de la sfârşit).
Memorat
vladstoick
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 02, 2011, 19:01:56 »

Pana la urma evaluatorul nici macar nu a fost facut conform enuntului. Astfel cei care nu au pus la sfarsit /n au obtinut un punctaj de 95 de puncte(aceste persoane ma includ si pe mine) pentru ca un singur caz,mai exact cel in care nu exista solutie cerea /n. Sunt dezamagit de oamenii care fac enunturile la gimnaziu , care in fiecare an gresec cel putin o problema(ma refer la ultimii ani)
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines