Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pt studenţi -- databases / concurs online  (Citit de 9805 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
mpatrascu
Strain


Karma: 85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« : Februarie 12, 2011, 19:15:55 »

Vroiam să menţionez un concurs interesant online despe baze de date, care pare la nivel de studenţi: http://db.csail.mit.edu/sigmod11contest/

Nu am nicio legătură cu concursul şi n-am interacţionat niciodată cu vreunul similar. Ei au definit o problemă legată de baze de date, şi vor un algoritm şi implementare cât mai bune. Sunt convins că între membrii infoarena s-ar putea găsi lejer câştigători.

Motivul principal pt care vreau să anunţ concursul e că e asociat cu SIGMOD, care e o conferinţă de databases cu renume puternic --- unii colegi chiar o consideră cea mai tare din parcare. (Aviz oamenilor pasionaţi de baze de date care caută chestii de adăugat pe CV-uri... În special relevant dacă vreţi phd-uri sau joburi prin state.)

De asemenea, mai e o chestie neobişnuită, anume că cineva chiar specifică o problemă clară în domeniul de DB. Vreau să adaug o poveste de când lucram la research lab la o companie care chiar vinde baze de date pe bani grei (se cheamă cu 3 litere şi sună ca "hai, biem o bere?"). Ideea era că aveam un client cumulţi bani care nu ştiam cine este şi ce puneîn baza de date (secrete comerciale la nivel de vicepresidentss, că doar suntem firme serioase cplm). Doar că nu prea le mergea lor bine db-ul, şi ca să-l îmbunătăţim, ne-au trimis un sample măreţ de 7 queries care mergeau prea lent (cu toate câmpurile denumite "a,b,c" şi penurie de detalii despre datele în care se caută ceva). Evident că a mers genial proiectul :p

Prin contrast, dacă cineva simte un imbold să rezolve o problemă de DB în viaţă, concursul ăsta bine specificat de la SIGMOD pare o mană cerească Smile Mai că-mi vine să mă apuc şi eu, dar e greu cu codingul la o vârstă.
Memorat
nparfene2004
Client obisnuit
**

Karma: 22
Deconectat Deconectat

Mesaje: 81



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 13, 2011, 16:10:55 »

Am inteles poanta cu "hai biem ceva", dar ce inseamna "suntem firme serioase cplm" Huh?? Rolling on the Floor Laughing
Memorat
mpatrascu
Strain


Karma: 85
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 13, 2011, 18:19:45 »

Chestiile legate de confidenţialitate şi paranoia sunt foarte puternice în cultura corporatistă din state. Trebe să arăţi aşa ceva ca să arăţi că eşti firmă serioasă Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines