Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Romania  (Citit de 3255 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« : Decembrie 14, 2010, 14:34:26 »

Nu e prea frumos sa-ti bati joc de imnul tarii tale Tongue
Mai bine ai pune filmul asta http://www.youtube.com/watch?v=BkgKJJxwsX4
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 14, 2010, 17:58:16 »

Eh cat e de reala situatia... injuraturi la tot pasul, mizerie, incultura, lene.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 15, 2010, 09:38:06 »

Nu mi-e rusine ca sunt roman !  Smile
Aveti dreptate, Romania are valori! Sunt perfect de acord cu asta.
Ce ma deranjaza pe mine e mentalitatea majoritatii, nu a elitei deoarece categoria asta a ajuns sa fie ce e datorita unei mentalitati cat de cat sanatoase.

Uite cateva exemple care m-au facut sa zambesc si sa apreciez ironia din video'ul postat:
  • La locul meu de munca, programul incepe la ora 8, totusi, pentru ca nu'i apostrofeaza nimeni foarte tare, majoritatea colegilor isi permit sa ajunga pe la 9 si sa'si ia si vro 10 pauze de tigara pana la ora 17
(astia se incadreaza in primele 2 versuri "trezeste-te macar la ora 10 si du-te si lucreaza macar pana la 3")
  • Am avut cateva calatorii in strainatate, si auzeam pe strazile din Viena si Roma "dulcile" injuraturi romanesti, ce sa mai zic daca te plimbi pe la noi pe strazi...
  • Un alt adevar de necontestat: se fura cat se poate.

Repet, nu insinuez ca Romania nu are elite, ca nu exista in tara asta oameni cinstiti si cu bun simt, sau ca nu avem cu ce ne mandri.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 15, 2010, 15:47:03 »

O sa bag si eu un ultim post in discutia care intr-adevar e putin offtopic.

Mie imi place filmuletul postat de gabitzish (ai un + la karma de la mine). De ce imi place? Imi place deoarece e una din rarele ocazii cand vina pentru ce este in tara nu mai este aruncata pe clasa politica, ci pe oameni, si mi se pare ca asa ar trebui sa fie. O ducem rau in Romania? Da o ducem rau. E vina politicienilor? Poate. E vina oamenilor? Cu siguranta.

@Apocalypto: Sa dai vina pentru limbajul colorat folosit in viata de zi cu zi a oamenilor pe faptul in pozitiile importante erau adusi oameni fara valoare este pur si simplu absurd. Noi ca oameni ar trebui sa invatam sa traim intr-o societate si sa decidem cum putem sa imbunatatim tara in care traim, fara sa asteptam ca oamenii pusi in "pozitii importante" sa faca totul.

Daca vreti sa continuam discutia am putea face un thread nou si sa mutam toate posturile acolo.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 15, 2010, 22:19:11 »

Ideea mea nu era ca tara o duce bine sau rau. Ma refeream la nivelul de cultura si mentalitatea romanilor. La cat de usor se fac de ras in fata altora. In medie, da, se traieste rau in Romania, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa nu fii cinstit, sa vorbesti porcos, sa te doara'n cot de maniere pt ca "oricum o duc rau, ce mai conteaza si asta?". Suntem de cele mai multe ori vazuti de ceilalti ca si saraci, trebuie neaparat sa aratam ca suntem si inculti? (inca o data, nu ma refer la cei care ridica gradul de cultura al tarii, dar procentul e cam mic)

Video'ul postat incepe cu un mic text ceva in genul : "Pentru a relationa cu romanii de astazi este nevoie de un mesaj mult mai direct, clar si aplicabil". Asta ar trebui dea de inteles ca e o atentionare la modul gresit de gandire al multora.

Citat
Mai pot oamenii schimba tara in care traiesc chiar daca vor?
Daca ne referim la cultura, da! Problema e ca se merge pe ideea : "Daca X face mizerie, eu de ce sa fiu fraier si sa nu fac?" (nu mi'am permis sa zic "sa curat" ca ar fi cam mult)

« Ultima modificare: Decembrie 15, 2010, 22:53:08 de către Gabriel Bitis » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 15, 2010, 23:26:13 »

Nu prea ne intelegem noi doi.. nu suntem pe aceeasi frecventa Smile
Eu ma retrag.
Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 17, 2010, 01:14:31 »

Nu as prea vrea sa ma bag intr-o discutie de genul, pentru ca oamenii sunt la fel peste tot. Aceleasi vicii, aceleasi slabiciuni. Cred ca diferenta se face la nivel de exemplar, nu rasa/natie/etc.

Totusi, vreau sa iti atrag atentia asupra chestiei:

"Cei care nu puneau pret pe om ci pe aptitudinile sale erau nazistii, din acest motiv ii omorau pe cei care aveau handicap fizic sau psihic."

Cred ca tu amesteci putin chestiile, isi omorau semenii cu handicapuri pentru a obtine o rasa mai pura. Omorau evreii pentru ca aveau ciuda pe ei(poti sa citesti despre)..

Si ca sa iti aduc un argument care sa-ti contrazica afirmatia, putea un evreu sau un negru sau un evreu negru sa aiba oricate aptitudini, daca apartinea rasele inferioare, nu prea conta.
Memorat

....staind....
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 17, 2010, 19:43:10 »

Discutia intra pe un camp minat si se abate grav de la subiect (Romania). Si chiar daca suntem la "off topic", va sugerez sa va reveniti si sa ziceti ce vreti de tarisoara voastra scumpa (dar cu grija) si sa nu ii implicati pe altii in discutie.

La prima plangere legata de mesajul anterior, acesta dispare (nu caut toate linkurile de materiale ofensatoare, dar sunt sigur ca alti utilizatori isi vor spune parerea despre asta).

PS: bucurati-va si voi de apropierea Craciunului!  Santa Claus Smile
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines