Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: FMI No Stress 2010  (Citit de 23095 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Decembrie 12, 2010, 10:52:38 »

Concursul se amana pentru o scurta perioada (nu stim exact cat, mai putin de 60 de minute Tongue) din cauza unor probleme organizatorice ale rundei onsite.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 12, 2010, 15:30:00 »

Se prelungeste runda datorita problemelor aparute? Normal se termina la 16:00.
Memorat
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 12, 2010, 17:34:48 »

S-a mai prelungit pana la 17:30, dar din cauza ca site-ul merge asa greu nu au reusit adminii sa anunte asta. O rugaminte din partea organizatorilor concursului, incercati sa dati putin ragaz site-ului sa-si revina, vreo jumatate de ora cel putin.
Memorat
Alx
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 12, 2010, 18:20:24 »

17:30? Credeam ca durata concursului e de 5 ore, nu 6...
Memorat

The important thing is not to stop questioning.
                                                     Albert Einstein
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 12, 2010, 18:31:29 »

De ce se discuta in 2 locuri ?  http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=5110.0 Raised eyebrow
Memorat
robigi
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 12, 2010, 19:47:46 »

Salutare, sincer sa fiu la ce probleme au fost azi (si acum nu vreau sa detaliez, nici sa dau exemple), mai bine ati anula concursul (ma refer la cel online) si ati folosi cei 300 RON sa va cumparati un server nou (si asta o zic la modul cel mai serios, chiar daca voi primi cam -50 la karma in urma acestui mesaj).    
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 12, 2010, 19:56:29 »

De la mine ai +. Cred ca ar fi o idee buna pentru a obtine fonduri sa creati o categorie de useri care sa aiba acces la toate sursele si sa fie contra cost. Gen 1 luna 3 euro sau cat vreti voi. Problemele au fost f. faine Tongue nu stiu ce ai cu ele.
« Ultima modificare: Decembrie 12, 2010, 20:11:24 de către Trimbitas Petru » Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 12, 2010, 20:00:16 »

Salutare, sincer sa fiu la ce probleme au fost azi (si acum nu vreau sa detaliez, nici sa dau exemple), mai bine ati anula concursul (ma refer la cel online) si ati folosi cei 300 RON sa va cumparati un server nou (si asta o zic la modul cel mai serios, chiar daca voi primi cam -50 la karma in urma acestui mesaj).    

Mai suferi mult, irimias?
Ai impresia ca organizatorii nu s-au chinuit sa faca totul cat mai bine? Ei au propus 10 probleme si au pierdut zile intregi ca tu sa te poti pregati..crede-ma, nu merita astfel de jigniri.
Gandeste-te ca au fost 300 de participanti, multe probleme, multe surse trimise.Concursul s-a prelungit cu 1 ora, nu vad nicio problema..
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 12, 2010, 20:05:39 »

De la mine ai +. Cred ca ar fi o idee buna pentru a obtine fonduri sa creati o categorie de useri care sa aiba acces la toate sursele si sa fie contra cost. Gen 1 luna 3 euro sau cat vreti voi

LOL  Rolling on the Floor Laughing haideti bai ca sunteti geniali, acum vreti sa si legalizati contrabanda de surse? Mai opriti-va fratilor..
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 12, 2010, 20:06:08 »

Salutare, sincer sa fiu la ce probleme au fost azi (si acum nu vreau sa detaliez, nici sa dau exemple), mai bine ati anula concursul (ma refer la cel online) si ati folosi cei 300 RON sa va cumparati un server nou (si asta o zic la modul cel mai serios, chiar daca voi primi cam -50 la karma in urma acestui mesaj).    

E o tara libera. Poti sa pleci de pe infoarena cand vrei.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 12, 2010, 20:09:40 »

De la mine ai +. Cred ca ar fi o idee buna pentru a obtine fonduri sa creati o categorie de useri care sa aiba acces la toate sursele si sa fie contra cost. Gen 1 luna 3 euro sau cat vreti voi. Problemele au fost f. faine Tongue .

Iti dau eu toate sursele mele, dar promite-mi ca nu mai scrii niciodata pe forum.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 12, 2010, 20:12:54 »

Nu zic ca am eu nevoie dar sunt sigur ca sunt useri care ar fi dispusi sa dea niste bani ca sa obtina niste teste sau niste surse. Nu posta consecutiv Tongue
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 12, 2010, 20:17:56 »

Si cand o sa se afiseze rezultatele ?
[LE] Buna treaba Wink
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Decembrie 12, 2010, 20:18:45 »

Nu zic ca am eu nevoie dar sunt sigur ca sunt useri care ar fi dispusi sa dea niste bani ca sa obtina niste teste sau niste surse. Nu posta consecutiv Tongue
Da-mi 3 euro daca vrei sa iti mai raspund. (sper ca e evidenta ironia )
Memorat
robigi
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Decembrie 12, 2010, 20:25:17 »

Eu n-am vrut sa-mi bat joc de nimeni sau sa jignesc pe cineva, chiar am vorbit serios, doar mi-am spus parerea sincera. Avand in vedere ca nu a fost tocmai cel mai reusit concurs nu mi se pare in regula sa incep sa laud pe toti, sa le fac statuie ca wow ce bine a fost, excelenta organizare, etc, daca e evident ca, de data asta cel putin, nu a fost asa.
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Decembrie 12, 2010, 20:36:25 »

  Are dreptate baiatu ca ar trebui sa va luati un server nou . Ideea de concurs cu evaluare live si cu clasament live este foarte buna , numai ca presupun ca nu se astepta lumea sa participe asa de multi si sa mearga asa de greu site-ul.
  Problemele au fost faine ( singurul + pentru concursu asta  Applause ) daca ar fi mers si site-ul ar fi fost perfect , recomand un nou server daca vreti pe viitor sa mai organizati concursuri cu asa de multi participanti.
  Si ideea cu bani pe surse , nu cred ca ar avea succes , plus ca IA este o organizatie Non-profit.
Memorat
robigi
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Decembrie 12, 2010, 20:53:04 »

Eu n-am vrut sa-mi bat joc de nimeni sau sa jignesc pe cineva, chiar am vorbit serios, doar mi-am spus parerea sincera. Avand in vedere ca nu a fost tocmai cel mai reusit concurs nu mi se pare in regula sa incep sa laud pe toti, sa le fac statuie ca wow ce bine a fost, excelenta organizare, etc, daca e evident ca, de data asta cel putin, nu a fost asa.

Sa inteleg ca la o viitoare ocazie baietii de la organizare se pot baza pe spiritul tau de " excelent organizator " ? Si ca ai adus vorba, nu ti-a cerut nimeni sa faci statui, doar sa apreciezi efortul voluntar al unor oameni. Numai cine nu munceste nu greseste.

Nu prea inteleg ce vrei sa insinuezi decat ca de acum incolo am voie doar sa laud, nu?
Memorat
GavrilaVlad
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 222



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Decembrie 12, 2010, 21:07:02 »

Nu trebuie subestimat efortul depus in pregatirea setului de probleme (de altfel echilibrat si gradat ca dificultate) si a testelor. Astfel, un mare + pentru cei 4 propunatori. Mi-au placut in mod special problemele knumere (smechera ideea cu deque) si rk (radixsort in baza 2).

Totusi, se putea acorda o atentie mai mare organizarii si informarii concurentilor cu privire la timpul de inceput al rundei (anuntul a fost de gen "runda a inceput de jumatate de ora"), la prelungirea acesteia (am aflat ca s-a prelungit runda abia pe la 17:45, dupa ce se incheiase, pentru ca am considerat de bun-simt ca daca nu s-a anuntat nimic pe forum, sa cred ca dureaza 5 ore de cand au aparut problemele - astfel am pierdut o ora de munca, importanta as zice). Mie cel putin mi-a mers forumul rezonabil (dupa 2-3 refreshuri ajungeam unde voiam), nu cred ca nu s-a putut anunta prelungirea rundei pentru ca era aglomerat site-ul. La fel, ar fi frumos ca organizatorii sa ne zica si cand se afiseaza rezultatele / se da drumul la monitor, pentru ca am o banuiala ca o sa se afiseze abia cand o sa fie festivitatea concursului on-site, care cred ca e maine.

Ideea cu live-evalul a fost interesanta, pacat ca monitorul n-a putut tine pasul cu afluxul surse si feedback-ul venea abia dupa 1-2 ore. Daca erau limitele de timp o idee mai mici (gen toate < 0.6-0.7 secunde) probabil nu se ajungea in aceeasi situatie.

Puse toate una peste alta, concursul care se anunta promitator prin setul de probleme si ideea de feedback complet, a fost patat de problemele tehnice si slaba comunicare intre organizatori si concurenti.
Memorat
andrei.12
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 107
Deconectat Deconectat

Mesaje: 381



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Decembrie 12, 2010, 21:32:03 »

Salutare tuturor,



In primul rand vreau sa imi cer scuze in numele echipei infoarena, si a organizatorilor concursului pentru toate probleme tehnice intampinate de-a lungul rundei. Intr-adevar, monitorul de evaluare a fost supra-incarcat de requesturi, si aceasta a fost principala cauza pentru care sait-ul a mers asa prost. Vom incerca sa remediem toate aceste probleme, deoarece va dati seama ca nici noua nu ne place ca sait-ul sa fie cazut, mai ales in timpul unui concurs.

Legat de durata concursului si de faptul ca nu a fost anuntata prelungirea acestuia, echipa infoarena va avea o discutie in aceasta seara, si va stabili exact ora la care s-a terminat concursului (bineinteles sursele trimise dupa acea ora nu se mai iau in considerare).

In alta ordine de idei, premierea concursului va fi maine la ora 17:00, la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Matematica si Informatica, in Sala de Consiliu aflata langa Secretariat. Tot atunci vor fi afisate si rezultatele finale. De asemenea vom trimite un newsletter in care vom preciza aceste aspecte.


PS: Consider ca utilizatorii nu ar mai trebui sa se ia la misto unii pe altii, deoarece forumul infoarena este un loc in care pasionatii de informatica ar trebui sa discute civilizat, fara jigniri.
PPS: Nu cred ca e bine sa vindem surse Tongue

Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Decembrie 12, 2010, 21:58:23 »

Ar fi fost un concurs foarte reusit daca site-ul si evaluatorul ar fi putut sa tina pasul cu concurentii. Din pacate amintirile pe care le voi avea eu in legatura cu aceasta duminica nu vor fi in legatura cu problemele, care chiar mi-au placut, ci cu nervii pe care i-am acumulat in momentele in care nu imi mergea sa trimit surse, nu mi se incarcau problemele sau in care primeam feedbackul cu o ora si jumatate mai tarziu. Felicitari echipei stiintifice pentru subiectele propuse si... inca am speranta sa se rezolve aceste probleme tehnice majore ale site-ului.
Memorat
M@2Te4i
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Decembrie 13, 2010, 00:24:41 »

Din posturile din aceasta sectiune inteleg ca multi nu sunt in spiritul acestui concurs. A fost un concurs No stress, dupa cum spune si titlul, asa ca de ce va stresati atat? fiti mai calmi si incercati sa intelegeti problemele.

Au fost peste 200 de participanti si 10 probleme. Asta inseamna ca daca fiecare a trimis cate o singura sursa pentru fiecare problema au fost 2000 de job-uri in evaluator, ceea ce inseamna 80 de pagini in monitorul de evaluare. Sarcina a fost enorma pentru server, asa ca nu mai fiti asa de critici, incercati sa intelegeti situatia.

Problemele au fost foarte bune dupa parerea mea. Avand in vedere titlul concursului mi se pare foarte ok sa nu fie ruperi. de asemenea se pare ca nu exista punctaje maxime, asa ca nu puteti spune ca au fost prea simple, iar departajarea se poate face corect.

Felicitari organizatorilor.

P.S. se pare ca suma oferita ca premiu i-a facut pe multi sa devina prea nervosi si sa iasa din spiritul acestui concurs si al sarbatorilor.

P.P.S. Dupa parerea mea cumpararea de surse nu are nicio legatura cu spiritul infoarena.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Decembrie 13, 2010, 00:30:24 »

Salutare,

Dupa o zi mai putin reusita, cred ca sunt dator cu cateva explicatii legate de problemele intampinate pe parcursul rundei:

1. De ce a picat saitul: Motivul principal pentru felul execrabil in care s-a comportat astazi infoarena este accesarea excesiva a monitorului de evaluare. Am avut parte de un concurs cu foarte multi participanti si cu 10 probleme. Avand in vedere ca monitorul este un mare consumator de resurse si ca fiecare concurent avea posibilitatea de a vedea feedbackul pentru fiecare problema, a rezultat inghetarea repetata a saitului.

2. De ce am prelungit concursul: Foarte multi concurenti onsite nu au apucat sa submiteze toate sursele. Avand in vedere miza mare pentru se concura, am decis sa prelungim runda pana cand toata lumea reusea sa isi trimita solutiile.

3. De ce nu am anuntat prelungirea concursului: Pentru ca NU AM PUTUT INTRA PE FORUM! In Unibuc, accesarea infoarena era atat de greoaie incat timp de o ora nu am reusit sa intru pe forum si sa postez.

4. Ce se va intampla cu clasamentul: Concursul (online) este diferit de ce am organizat pana acum si prin prisma faptului ca vom oferi premii in bani. Avand in vedere ca cei doi premianti AR FI IESIT PRIMII SI IN CAZUL IN CARE CONCURSUL NU SE PRELUNGEA, vom lua in considerare toate sursele trimise. Cu siguranta aceasta nu este solutia perfecta, dar cred ca este cel mai bun compromis.

5. Cand se vor afisa rezultatele: Maine seara, dupa premierea de la Unibuc.

6. Cand vom schimba serverul: Curand, preferabil pana la urmatoarea runda a Algoritmiadei. Va multumim pentru rabdarea de care ati dat dovada astazi! Va inteleg perfect frustrarea pentru ca si noi ne-am simtit la fel de neputinciosi.

Criticile constructive sunt binevenite, nu avem pretentia de a fi laudati atunci cand nu meritam. Tin sa le multumesc celor care au contribuit stiintific, in special lui Vlad Duta si lui Flaviu Pepelea, care au pregatit singuri toate cele 10 probleme.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Decembrie 13, 2010, 01:16:16 »

6. Cand vom schimba serverul: Curand, preferabil pana la urmatoarea runda a Algoritmiadei. Va multumim pentru rabdarea de care ati dat dovada astazi! Va inteleg perfect frustrarea pentru ca si noi ne-am simtit la fel de neputinciosi.

Criticile constructive sunt binevenite, nu avem pretentia de a fi laudati atunci cand nu meritam.

Wef, nu cred ca e vorba de upgradat serverul neaparat (ma scuzati ca ma amestec...). Poate un upgrade hardware ar rezolva problema partial, dar distribuirea continutului pe mai multe servere ar fi mult mai buna. De exemplu, daca monitorul papa atat de multe resurse, nu poate fi pus pe un server separat, iar forumul si problemele sa stea vesele si gata sa raspunda la cereri? Cred ca atunci participantii n-ar putea sa se planga, ar fi informati la timp ca sunt probleme in partea nevazuta a siteului si rezultatele s-ar oferi ceva mai tarziu (ceea ce nu e o problema).

PS: acum doar imi astern gandurile pe hartie, poate-poate fac sa taca gurile care cer cu vehementa calculatoare mai puternice.  Shame on you
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Decembrie 13, 2010, 01:38:19 »

Ai dreptate, dar un server nou este ceva la care ne gandeam de mult timp Smile.

P.S.: A aparut articolul cu solutii.
« Ultima modificare: Decembrie 13, 2010, 01:46:04 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Decembrie 13, 2010, 06:05:09 »

@Coty: Distribuirea ar fi solutia perfecta pentru long-term in cazul de fata, insa acest lucru nu se face chiar asa usor. In general daca vrei sa construiesti un site cu o baza de date distribuita trebuie sa il construiesti astfel de la bun inceput, iar infoarena nu a fost conceput pentru asa ceva. Adaptarea unui site care nu a fost gandit sa fie distribuit la un astfel de sistem e aproape imposibil.

@Everybody: Tin si eu sa imi cer scuze in numele echipei infoarena pentru tot ceea ce s-a intamplat. Vom incerca sa investigam problemele aparute in timpul concursului si sa gasim o solutie.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines