Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce sfaturi aveţi pentru un începător in algoritmică? O carte?  (Citit de 2865 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
nastrandir
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« : Noiembrie 27, 2010, 16:03:30 »

Salut, sunt nou pe acest forum şi m-am lovit de o problemă. În facultate studiem algoritmi însă nu suntem luaţi de la  0. Aş dori să îmi recomandaţi o carte care să fie blândă cu începătorii şi dacă se poate ceva sfaturi. Nu prea ştiu de unde să încep. V-aş ruga dacă se poate să îmi spuneţi de ce sunt aşa importanţi algoritmii, cu alte cuvinte, ce aplicabilitate practică au în programe?De ce studiem această disciplină?

În speranţa unui răspuns, vă mulţumesc anticipat! Thumb up
Memorat
cvicentiu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 01, 2010, 13:38:20 »

Salut,

Pentru inceput poti sa citesti articolele din arhiva educationala. Dupa ce ai inteles ce-i acolo cauta cartea "Introducere in algoritmi". Autorii nu-i stiu, Cormen something.

Cauta pe youtube: Introduction into algorithms MIT. Au cursurile inregistrate acolo.

Aplicabilitate practica pentru sortari poti gasi peste tot. Lucrul cu sirurile de caractere e evident cand vine vorba de aplicatii cu care interactioneaza utilizatorul. In retelistica se utilizeaza unii algoritmi pentru grafuri. Jocuri pe calculator, inteligenta artificiala... Mai departe descoperi singur.

Vicentiu
Memorat
brucewillis
Strain


Karma: 9
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 01, 2010, 16:14:29 »

Cred ca poti incerca un manual de a IX-a  Very Happy
Memorat
nastrandir
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 22, 2011, 14:40:32 »

Am comandat "introducere in algoritmi" editia 3 in engleza dupa ce am citit un preview pe site-ul MIT. Este foarte buna. Multumesc pentru sugestie.
Memorat
robert.badea
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 29, 2011, 11:24:48 »

Dacă mai treci prin topic, să-mi spui și mie ce diferă de ediția a2a (scrie printre primele pagini) dacă poți, te rog.
Memorat
scipianus
Nu mai tace
*****

Karma: 129
Deconectat Deconectat

Mesaje: 345



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 29, 2011, 16:23:59 »

Dacă mai treci prin topic, să-mi spui și mie ce diferă de ediția a2a (scrie printre primele pagini) dacă poți, te rog.

uite aici o portiune din carte care are si detaliile despre ce contine editia 3 in plus  Smile
http://mitpress.mit.edu/books/chapters/0262033844pref1.pdf
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines