Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: [concurs] .Campion, Runda 4  (Citit de 3941 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« : Noiembrie 14, 2010, 20:35:37 »

Sambata, 8 Ianuarie 2011, de la ora 9:00, va avea loc runda 4 a concursului .campion.
« Ultima modificare: Ianuarie 03, 2011, 17:12:48 de către Cezar Mocan » Memorat
ciprianf
De-al casei
***

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 104



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 31, 2010, 10:11:31 »

Runda este sambata pe 8 ianuarie, probabil s-a modificat sau ai vazut tu gresit.    
Cod:
Runda #4 (concurs) 	2011-01-08 09:00:00
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 03, 2011, 17:11:53 »

Intr-adevar, s-a modificat intre timp. Este pe 8 ianuarie.
Memorat
klamathix
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 733
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.216



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 08, 2011, 12:38:44 »

http://campion.edu.ro/arhiva/index.php?page=problem&action=view&id=1170
http://acm.sgu.ru/problem.php?contest=0&problem=107

http://campion.edu.ro/arhiva/index.php?page=problem&action=view&id=1175
http://acm.sgu.ru/problem.php?contest=0&problem=117

Probabil nu sunt eu in masura sa judec.. dar  Thumb down
Memorat
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 08, 2011, 13:46:01 »

Nu cred că organizatorii concursului pot verifica "originalitatea" problemelor ...
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 09, 2011, 14:27:24 »

S-ar putea comenta mult pe marginea calitatii problemelor si testelor de la campion, dar stim cu totii aceste lucruri si nu cred ca e cazul sa le discutam aici Smile .
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 10, 2011, 14:27:45 »

Avand in vedere numarul mare de probleme care se propun pe campion, e destul de greu sa gasesti la fiecare runda probleme noi si interesante. Problemele frumoase de informatica nu iti vin in minte chiar in fiecare zi iar uneori chiar e foarte greu sa aduni un set de astfel de probleme. In orice caz nu vad care e problema, atata timp cat problemele sunt adecvate grupei de concurenti la care s-a dat si poti sa faci o departajare corecta in functie de asta eu consider ca problema si-a indeplinit scopul (chiar daca era copiata).

Gandeste-te in felul urmator, ti se pare normal ca la clasa a 9-a sa zicem, sa dai sa se calculeze subsecventa de suma maxima dintr-un sir? E un algoritm clasic, numai bun atunci cand vrei sa departajezi pe cei care stiu cat de cat ceva de cei care nu stiu absolut nimic. Si totusi problema asta se gaseste probabil in toate arhivele de pe toate online judge-urile din lume. E clar ca nu e o problema originala, insa scopul tau e sa dai o problema cu care sa departajezi concurentii.
Acuma probabil o sa intrebi ca "bine bine, dar daca unii concurentii stiau problema dinainte de pe sgu atunci nu cumva risti sa faci o departajare proasta?". Nu prea, e normal sa ai un mic avantaj daca ai lucrat mai mult. La fel de bine ai putea spune acelasi lucru si daca eu lucrez toate problemele de flux de pe infoarena si la oni primesc un flux. E foarte probabil ca eu sa rezolv acea problema. O sa zici cumva ca autorii problemelor m-au avantajat pe mine ca au dat flux? Nu, pentru ca un concurs e format din mai multe probleme care intr-un final vor face o departajare clara si vor stabili cine e mai bun. Si avand in vedere numarul mare de probleme date la campion pana sa se stabileasca lotul care merge la finala, e destul de clar ca in clasamentul final vor conta skillurile pe care le ai in toate categoriile informaticii. Faptul ca ai stiut sa faci o problema pentru ca o stiai dinainte de pe sgu nu o sa iti aduca calificarea in runda finala.
Memorat
anonimulsb
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 13, 2011, 12:57:12 »

"...In orice caz nu vad care e problema, atata timp cat problemele sunt adecvate grupei de concurenti la care s-a dat si poti sa faci o departajare corecta in functie de asta eu consider ca problema si-a indeplinit scopul (chiar daca era copiata)..."

 Think eu zic k e o problema : nu semnezi ca si cum ar fi a ta o problema pe care ai copiat-o.  corect e sa spui k tu ai propus-o si precizezi de unde te-ai "inspirat".

Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines