Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Pascal to C++  (Citit de 9163 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
vasi
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul WWW
« : Martie 10, 2004, 19:35:37 »

Sal,

Sunt shi io incepator in ale softului (clasa a 8-a) si am facut numai delphi (ca stiam pascal). Datzimi shi mie 5-10 motive BUNE pentru a trece la C++ (si eventual sa invat VC++).

Mersi
Memorat

-------------------
Neo Software Group Pitesti 2004
Vasi Vilvoiu
fluffy
Echipa infoarena
De-al casei
*****

Karma: 71
Deconectat Deconectat

Mesaje: 146



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 10, 2004, 19:44:59 »

E portabil, deschis, standardizat etc. etc. etc.
Eu eram mare fan C++, dar acum am trecut pe C pur, nu fac nici macar comentarii cu //
Cat despre pascal... who cares?
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 12, 2004, 17:47:57 »

Daca stii Pascal bine, merita sa ramai pe pascal, decat daca poti sa inveti foarte usor alt limbaj.
Un motiv ca sa treci pe C este daca lucrezi *mult* cu API-ul de la Windows (si de multe ori te intalnesti cu diferentele de stringuri dintre limbaje sau cu event-uri) sau vrei sa faci grafica (98% din ce am gasit pe net despre grafica in OpenGl sau DirectX este in C).  Motivul este ca Windows-ul este scris in C (si deci nu are string-uri din Pascal sau alte lucruri specifice)

Oricum daca vrei sa treci pe C, zic sa te axezi pe Borland C++ Builder ca este EXACT Delphi (cele doia sunt dezvoltate in paralel), doar ca are sintaxa de C!
Memorat
killer_66
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 12, 2004, 21:00:53 »

C-ul este un limbaj extraordinar. In ciuda a tot ce cred multi C-ul nu este atat de mult legat de Windows, cat este de Unix. C-ul (sau New B, numele initial) este o varianta imbunatatita a B-ului care la randul sau este o varianta simplificata a BCPL (Basic Combined Programming Language). C-ul a fost scris pe la inceputul anilor 70 tocmai pentru a scrie sis de operare devenit apoi cunoscut drept Unix in el. Kernelul Linux este in mare parte scris in C (restul in assembler). Sa ne mai miram ca acelasi limbaj a fost ales pentru a scrie "dragele" noastre sis de operare Windows???

C++-ul este cica o varianta imbunatatita a C-ului. Cica ok. Adauga cateva chestii destul de interesante precum OO (Orientarea pe obiecte), template-uri si exceptii. Problema: lasa multe probleme de-ale C-ului nerezolvate. Dupa parerea mea, cea mai mare dintre ele este sintaxa absolut ORIBILA a declaratiilor. Mai ales daca bagam pointere... Este superb de simplu sa faci un program imposibil de inteles (uneori cand ma plictisesc, complic un program simplu in asa hal incat nici nu mai tin minte ce facea). Totusi este un libaj foarte puternic, flexibil si relativ portabil (java le intrece totusi pe toate in domeniul portabilitate).

Cat despre Pascal. Limbaj intr-adevar puternic si bun... dar din 65 daca nu ma insel. O fi el primul limbaj structurat, dar programatorii sai puteau totusi sa-l faca si OO. Eu am invatat Java inainte de C++ si deci nu mai pot fara obiect Smile. Da poti folosi Object Pascal... dar... sa fim seriosi... nici C-ului nu-i sta prea bine cu obiecte in varianta sa numita C++. Pascalul nu a fost scris pentru asa ceva... Trebuiau sa se inspire si ei putin din Smalltalk ca doar a fost scris inainte... Dar asta e. Parerea mea: invata C si Java. Varianta de mijloc ar fi C++, dar are sintaxa si mai "draguta" decat a C-ului. Dar... u hotarasti ce o sa faci... Eu pot doar sa-ti dau niste sfaturi din punctul meu de vedere... Ah.. am uitat... Ai putea sa inveti Ada... Ada are ca stramos Pascalul si este orientat pe obiecte. Este un limbaj superb... Iar combinatia Ada+Java este a killer... Wink
Memorat

Perfection lies only in the eyes of the mind.
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Martie 13, 2004, 13:10:32 »

Citat
Sal,

Sunt shi io incepator in ale softului (clasa a 8-a) si am facut numai delphi (ca stiam pascal). Datzimi shi mie 5-10 motive BUNE pentru a trece la C++ (si eventual sa invat VC++).

Mersi

 
In clasa a 8a (si eu) eram bagat pana in gat in Pascal&Delphi. Acum imi place mult mai mult C-ul ca limbaj de programare dar nu am renuntat (sau nu am avut curajul inca sa renunt) la Delphi - cel mai bun RAD ever. Acum as fi preferat sa stiu MSVC in loc de tot Delphi-ul pe care l`am bagat in mine...  :cry:

Ti-as sugera sa-ti faci curaj si sa renunti la *Pascal. Indreapta-te spre Visual C/C++/C# pe platforma .NET (in NT). Exista Delphi .NET, ai putea sa faci tranzitia mai usor.  wink
Motiv:
toate tehnologiile se indreapta spre .NET, indiferent de platforma HW - PC-uri, PDA-uri, telefoane etc. Pana si Borland face treaba asta...
pe Linux nu exista echivalent pentru asa ceva

Arca lui Noe... daca vrei sa fii competent
Memorat
ste_fanus
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 15, 2004, 21:31:26 »

Pascal sucks!
No multiple inheritance!
Memorat
sjulean
Strain
*

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 28



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 16, 2004, 20:46:11 »

Citat din mesajul lui: vasi
5-10 motive BUNE

Plusuri:
    Viteza mai mare la implementare
    Raspandire "industriala" incomparabila cu cea a Pascalului (doar pentru viitorul tau, asta nu conteaza deloc la ONI)
    Dupa ce ai invatat un limbaj de un anumit tip (in cazul nostru, de tip procedural), trecerea la ORICE alt limbaj -deci si la C- e usoara.
    Dupa ce ai invatat C++, trecerea la PHP, Java, C# si asa mai departe e cu adevarat banala.
    C++ merge mana in mana cu STL, ce contine template-uri pentru o multime de structuri de date - inclusiv string (un plus fata de C standard)
    [/list:u]
    Minusuri:
    C standard e mai greoi de folosit pentru lucrul cu stringuri (dar mai puternic la I/O, datorita printf/scanf).
    Chiar daca STL contine string (si nu numai), e deosebit de incarcat de diverse inutilitati, si mai lent si mai imprevizibil decat Pascal-ul (cel putin la string-uri).
    [/list:u]
Citat din mesajul lui: ste_fanus
No multiple inheritance!

Aaargh. Multiple inheritance mi-a dat dureri de cap - ce-i drept, a infrumusetat aspectul codului si modul de organizare a obiectelor, dar e groaznic de intretinut - mai ales daca e nevoie de o arhitectura modulara, ce trebuie sa suporte viitoare schimbari fundamentale.
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 04, 2005, 20:48:52 »

YO am inceput k toata lumea pe Delphi /Windows ,etc, am scris nishte chestii interesante ,dupa aia am trecut la C# (C/C++ stiam deja bine) ,am programat  .NET si mi-a placut mult de tot , super simplu Smile si grafica beton
Smile si portabilitate Smile si suport Borland Smile si Whidbey SmileSmileSmile ,DAR
mi-am dat seama ce porcherie generala este MS in general, Windows in special Sad Sad Sad. Linux este viitorul cu sau fara Whidbey daca NU e open-source NU merita sa-l programezi. Dupa aia am programat in ASM, abia cand am scris un program intr-un Hex editor mi-am dat cu adevarat seama ce porcarie e MS-Win .Net sau ceva asemanator poate fi scris si pentru Linux
si daca vrei portabilitate C -ul ti-o ofera . Idea e ca pui gresit intrebarea , (si yo o puneam la fel) NU conteaza limbajul atat cat e optimizat se executa la fel, conteaza plaforma. Sfatul meu Ia-ti un Linux cu surse si apuca-te de debugat (preferabil o distrib noua) dar daca nu poti sa faci rost merge orice
si nu ti-ar strica sa inveti assembler , chiar daca nu programezi in el o sa priveshti lucrurile altfel !!!!  
P.S.:for those who still think Whidbey is great : Bin there ,done that ,Got wiser (mi-a venit in engl. LOL)
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Februarie 05, 2005, 00:03:24 »

Citat din mesajul lui: wickedman

Motiv:
toate tehnologiile se indreapta spre .NET, indiferent de platforma HW - PC-uri, PDA-uri, telefoane etc. Pana si Borland face treaba asta...
pe Linux nu exista echivalent pentru asa ceva


Doua cuvinte: dotgnu, mono. As zice ca sunt mai multe variante de .NET pentru unix decat pentru windows. Implementarea e in urma fata de Microsoft dar mono pare intr-un stadiu destul de OK.

Un alt motiv in favoarea .NET este libraria care e dragut organizata si cu care poti face repede lucruri pe care le "vezi".
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #9 : Februarie 05, 2005, 01:59:33 »

Citat din mesajul lui: fbkk
... porcherie ... MS in general, Windows in special Sad Sad Sad. Linux este viitorul cu sau fara Whidbey daca NU e open-source NU merita sa-l programezi. Dupa aia am programat in ASM, abia cand am scris un program intr-un Hex editor mi-am dat cu adevarat seama ce porcarie e MS-Win .Net sau ceva asemanator poate fi scris si pentru Linux
si daca vrei portabilitate C -ul ti-o ofera . Idea e ca pui gresit intrebarea , (si yo o puneam la fel) NU conteaza limbajul atat cat e optimizat se executa la fel, conteaza plaforma. Sfatul meu Ia-ti un Linux cu surse si apuca-te de debugat (preferabil o distrib noua) dar daca nu poti sa faci rost merge orice
si nu ti-ar strica sa inveti assembler , chiar daca nu programezi in el o sa priveshti lucrurile altfel !!!!  
P.S.:for those who still think Whidbey is great : Bin there ,done that ,Got wiser (mi-a venit in engl. LOL)


totul depinde de ce urmaresti.
dpdv. financiar, o investitie in platforme MS e un lucru inteligent.
sa inveti assembly nu e (decat daca vrei sa faci driver`e sau sa programezi micro-controller`e)

atat timp cat target-ul unui produs e format in majoritate de utilizatori MS, investesc in platforme MS.
daca te intereseaza, exista si modele de afaceri OpenSource; e ceva mai dificil.

partea buna e ca tehnologia avanseaza. in ziua de astazi e usor sa faci aplicatii portabile pe ambele platforme.
.NET adreseaza si aceasta problema.


Bottom line:
1. platforma ti-o alegi in functie de target
2. e usor sa portezi aplicatii dintr-o parte in alta folosind .NET
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 05, 2005, 21:11:03 »

Btw, nu uitati ca exista Borland C++ Builder, care este EXACT Delphi in C

Si daca vreti portabilitate, Delphi 8 e conceput pentru .NET (nu mai tin minte daca Borlad Builderul are o versiune .net)
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 18, 2005, 02:31:18 »

Vasi ne-a intrebat  daca ar trebui sa treaca pe C/C++ ,in clasa a opta shi noi ne-am gasit facand critica .NET -ului ,dar daca tot a venit vorba ...
Nu voi nega faptul ca dpdv financiar Win reprezinta cea mai rapida shi ushoara cale de a obtine satisfactie.Nu vreau sa fac pe lupul moralist , am scris shi probabil voi scrie in continuare pentru .NET (sincer sa fiu ,mai ales cand sunt presat de timp , aleg solutia mai usoara, care  este aproape intotdeauna MS (uneori Java [d la Sun -lol alta dependenta de o platforma comerciala])) , dar ideea e ca softul proprietar are multe dejavantaje fata de open-source,pentru ca prin natura lui softul open -source invita pe oricine sa ia parte la dezvoltare =>se elimina necesitatea crackingului ,se elimina bug-urile in timp real (imediat ce apar , nu dupa o strategie de marketing), problema financiara fiind :Daca softul este "free " de unde vin banii , de unde vin oricum , din firme, societati comerciale,e-bussines,e-acounting, de acolo vin shi o buna parte a banilor MS (doar nu din vanzarea Longhornului -care piratat se instaleaza ca freeware-ul ),pentru ca firmele nu au nevoie doar de soft , au nevoie de solutii integrate,de "support" tehnic ,etc.

Asha ca a programa open-source NU este sinucidere financiara cum pare la prima vdr, ci (zic eu)progres tehnic.
Un bun exemplu este Mozilla ,care nu s-a dezis de MS Win din contra ,si-a portat browserul shi pe aceasta platforma, shi cred ca suntem cu totii de acord ca este un browser bun.
Oricum "targetul" mai poate fi shi educat ,shi mie mi se pare ca OpenSource merita, chiar shi in .NET.

Vasi in ce priveste C shi Pascal : 2 aspecte :
I. In algoritmica shi informatica :
    1. In C se lucreaza mai greu cu stringuri
    2. In Pascal se lucreaza putin mai greu cu pointeri si structuri dinamice
II. In programarea noastra cea de toate zilele :
    Nimik din ceea ce shtii nu -ti strica (in afara de Visual Basic, da asta e alta poveste) ,invata cat de mult poti NU orice limbaj , dar cele importante   daca le shtii, vei privi programarea cu alti ochi.

                                                     Sper ca nu v-am plicti prea tare

Live fast , die young ,everything is relative. Wink
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
rake
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 13, 2005, 22:24:44 »

Sunt a 9-a si ultimii 4 ani am lucrat in pascal! semestrul tecut am tecut p C++ k asta se facea la scoala! Acum shtiu C aproape la fel de bine ca Pascal. Nu as reveni la Pascal nici sa ma bati! C RULZ!!! E mai flexibil, se implementeaza mai usor. Sa nu mai vorbim de functii de cautare binara, qsort si multe altele gata facute (desi recomand sa nu le foloseshti decat daca nu ai timp la olimpiada sa implementezi singur). Singurul lucru care nu-mi place la C deocamdata e ca in Win XP, dupa o compilare se "tocesc" culorile.
Si apropo de stringuri: in C sunt ceva mai grele decat in pascal dar daca te obisnuesti cu ele o as vezi ca ai vreo 20 de functii(strrev, strtok, strcmp etc etc) care fac cam tot ce ai avea nevoie + avantajul de a declara siruri oricat de mari(in limita de memorie evident) in loc de 256 de caractere!

Treci p C!!! merita
Memorat

"Most people don't dance if they don't know who's singing,/Why ask your head? It's your hips that are swinging!" (Propellerheads)
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #13 : Martie 13, 2005, 22:52:22 »

Citat din mesajul lui: Rake
Sunt a 9-a si ultimii 4 ani am lucrat in pascal! semestrul tecut am tecut p C++ k asta se facea la scoala! Acum shtiu C aproape la fel de bine ca Pascal. Nu as reveni la Pascal nici sa ma bati! C RULZ!!! E mai flexibil, se implementeaza mai usor. Sa nu mai vorbim de functii de cautare binara, qsort si multe altele gata facute (desi recomand sa nu le foloseshti decat daca nu ai timp la olimpiada sa implementezi singur). Singurul lucru care nu-mi place la C deocamdata e ca in Win XP, dupa o compilare se "tocesc" culorile.
Si apropo de stringuri: in C sunt ceva mai grele decat in pascal dar daca te obisnuesti cu ele o as vezi ca ai vreo 20 de functii(strrev, strtok, strcmp etc etc) care fac cam tot ce ai avea nevoie + avantajul de a declara siruri oricat de mari(in limita de memorie evident) in loc de 256 de caractere!

Treci p C!!! merita


Ai grija cu folosirea functiei strrev() sau a altor functii care exista doar in Borland... cum mai peste tot se face compilarea cu GCC verifica sa nu folosesti functii care nu exista.
Memorat
rake
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 13, 2005, 22:59:23 »

Mersi! o sa verific! deocamdata la olimpiade n-am dat decat de Borland!
Memorat

"Most people don't dance if they don't know who's singing,/Why ask your head? It's your hips that are swinging!" (Propellerheads)
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 14, 2005, 09:43:07 »

Citat din mesajul lui: Rake
Singurul lucru care nu-mi place la C deocamdata e ca in Win XP, dupa o compilare se "tocesc" culorile.


Poti sa lucrezi in window mode ca sa treci peste problema.. sau sa ii dai "repaint desktop" din BC dupa fiecare rulare.
Memorat
mindphobia
Vizitator
« Răspunde #16 : Martie 14, 2005, 11:37:29 »

Citat din mesajul lui: fbkk
Dupa aia am programat in ASM, abia cand am scris un program intr-un Hex editor mi-am dat cu adevarat seama ce porcarie e MS-Win .Net sau ceva asemanator poate fi scris si pentru Linux
si daca vrei portabilitate C -ul ti-o ofera.


A inteles cineva ceva din ce a zis el? Eu nu. [oricum il prinde la BAC la limba romana "compilatorul" Smile ]

Si totusi, sunt interesat sa stiu mai multe despre cum si-a dat seama ce porcarie e "MS-Win .NET " (nu stiu unde se termina propozitia, inainte de .NET sau dupa? ) dupa ce a "scris un program intr-un Hex editor".  Brick wall

Si ce program ASM ai scris tu intr-un Hex editor? Visezi opcode-uri noaptea? Smile Faza asta imi aduce aminte de cineva care spunea ca scrie executabile in notepad.  Brick wall  Asta cu programul in hex editor e chiar dura.  Mr. Green
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 16, 2005, 01:30:22 »

Citat din mesajul lui: mindphobia
Si ce program ASM ai scris tu intr-un Hex editor? Visezi opcode-uri noaptea? Smile  Faza asta imi aduce aminte de cineva care spunea ca scrie executabile in notepad.  Brick wall Asta cu programul in hex editor e chiar dura.  Mr. Green
:lol:  :lol:  :lol:  Hai ca e buna faza, mai ales la partea cu scris executabile in notepad  Exclamation   Applause
(Cu toate ca daca analizam expresia d.p.d.v. literar .js sau .vbs -urile sunt executabile (ca se executa) si le poti scrie in notepad ,dar parca noi nu faceam literatura aici, nu ?)

NU, nu visez opcode-uri noaptea folosesc debug -a ca sa scriu codul in asm, si -d ca sa vad hex-ul pentru ce am scris (opcode-uri frecvent utilizate le tii minte:
mov ax= B8,mov ah = B4, mov al = B0,int =CD astea le mai tin minte,
dar daca mov al = B0,mov cl = B1,mov dl = B2,mov bl = B3
(crescator in ordinea registrilor),
atunci mov ah = B0+4 = B4,mov ax = B0 +4 +4=B8
mov bh = B3+4=B7,mov bx = B3+4+4=BB, samd.)
=> deja am pus de un Hello world ! din asm, scris intr-un hex editor
(oricum de atunci am mai si uitat opcode-uri)
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
mindphobia
Vizitator
« Răspunde #18 : Martie 16, 2005, 01:41:29 »

Citat
NU, nu visez opcode-uri noaptea folosesc debug -a ca sa scriu codul in asm, si -d ca sa vad hex-ul pentru ce am scris


What a waste of time..

Acum serios, in afara de trivialitati si exemple "academice" gen "Hello world", ai scris ceva mai serios intr-un hex editor?.... Ma gandeam eu ca nu.

Si totusi, ramane dilema: cum ti-ai dat tu seama ce porcarie e MS Win [.NET?] scriind un program ASM intr-un hex editor. Suna a vers din poezia simbolista.
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 16, 2005, 02:08:18 »

Ma refeream la MS-Win , .NET ca idee chiar imi place(Propozitia se termina cu noul rand).
Daca trebuie sa zic m-am inselat si ca MS-Win e grozav ,pentru ca are un kernel cu multe dintre facilitatile inca "neimplementatului" HURD, si ce extraordinar este MS-Win, ca sa inchei acesta discutie(din 3 topicuri), care se invarte in jurul faptului ca mi-am exprimat o parere personala despre un OS, parere care nu coincide cu realitatea Microsoftului.
O sa zic : "MS-Win e grozav ,pentru ca are un kernel cu multe dintre facilitatile inca "neimplementatului" HURD, si ce extraordinar este MS-Win !"
Din pacate , aceasta afirmatie NU o sa repare nici unul din BUG-urile Win-ului si nici nu o sa-i acorde facilitate sporita Sad
Si o sa ramana tot o porcarie, si eu tot nu stie sa vorbeste Romaneste. Sad
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
mindphobia
Vizitator
« Răspunde #20 : Martie 16, 2005, 02:17:48 »

Citat din mesajul lui: fbkk
si eu tot nu stie sa vorbeste Romaneste. Sad


Trist, dar adevarat. N-am inteles mai nimic din postul tau. Coerenta lipsea ca de obicei cu desavarsire. Oricum, mai ai timp sa recuperezi pana la BAC.

Inchei cu urmatoarea concluzie:

Datul cu parerea in necunostinta de cauza este la romani sport national.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines