Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Karma Forum  (Citit de 2984 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
blasterz
Nu mai tace
*****

Karma: 92
Deconectat Deconectat

Mesaje: 255



Vezi Profilul
« : August 26, 2010, 21:40:31 »

Am auzit pe unii utilizatori infoarena ca spuneau ca nu stiu cine le da zilnic - la karma ... din invidie sau stiu eu ce...
Mi-ar placea sa se poata da + / - la karma la nivel de post... adica tu ca utilizator sa poti sa dai unei persoane + / - doar pentru un anumit post, si asta o singura data!
In felul asta stii ca o persoana ti-a dat + / - pentru post-ul respectiv... si iti poti da seama daca postul tau a fost de folos cuiva... sau daca a fost o prostie. In plus stii ca nu vor exista persoane care sa-ti dea mereu - cand te vede pe undeva pentru ca are ceva cu tine... sau pentru un post mai vechi de-al tau...

Probabil ca e destul de greu de schimbat tot sistemul de karma al forumului... deci probabil ca ramane doar ca un future request pentru infoarena....5 ? Smile) Tongue
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 26, 2010, 21:55:50 »

Mai bine propui chestia pe forumul smf. M-am gandit si eu la chestia asta intr-o zi, nu stiu exact cat de greu e, adica din punct de vedere logic in mintea mea nu ar trebui sa fie foarte greu, insa ar trebui sa faci modificari pe structura bazei de date de la smf si implicit sa updatezi tot codul. care e destul de stufos, sa mearga dupa noua structura ceea ce probabil ca nu e chiar asa usor, mai ales ca nu e o componenta dezvoltata activ de membri infoarena deci codul de acolo inca e un oarecare mister pentru noi.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 26, 2010, 22:06:55 »

ati putea trece pe alt forum de ex phpbb sau vbulletin (suporta chestii asemanatoare).
Un forum care suporta +/- pt fiecare post e asta www.invisionpower.com/products/board/ dar nu stiu daca e gratis
Memorat
blasterz
Nu mai tace
*****

Karma: 92
Deconectat Deconectat

Mesaje: 255



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 26, 2010, 22:20:02 »

ati putea trece pe alt forum de ex phpbb sau vbulletin (suporta chestii asemanatoare).
Un forum care suporta +/- pt fiecare post e asta www.invisionpower.com/products/board/ dar nu stiu daca e gratis

la IP.Board scrie clar: Buy Now...from 149 $
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 26, 2010, 22:54:03 »

Eu as sustine sa scoatem karma cu totul. Am tot auzit de lume care nu vrea sa posteze pe forum ca le e frica sa nu le scada karma. Am auzit de lume care si-a facut conturi ca sa-si creasca propria karma. Poate daca n-am avea sistemul asta de karma, care sincer nu vad cu ce ne ajuta, ar fi mai bine pentru toti. Tongue
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 26, 2010, 23:04:05 »

Si eu sunt de acord cu Bogdan insa cred ca din alte motive.
Mi se pare ca acest feature de karma merge pe forumurile cu un user-base mult mai mare decat al nostru (unde sunt in jur de 1000 de membri activi zilnic) deoarece astfel ar chestiile de genu userul X are ceva cu mine si imi da minus intr-una, conturi multiple ca sa iti dai + la karme and so on ar deveni nesemnificative in momentul in care zici o chestie cu adevarat desteapta si iti vin 500 de plusuri.

O alta solutie ar mai fi ideea celor de la Facebook si anume sa existe doar plus, nu si minus. Daca ti se pare ca respectivu a zis o chestie desteapta ii dai plus, daca nu iti vezi de treaba. Practiv motivele pentru care noi vrem sa scoatem feature-ul de karma sunt motivele pentru care ei nu adauga un buton de dislike.

To sum up daca am reusi relativ usor sa nu mai poti sa dai minus I'd give it a try, altfel as scoate tot feature-ul deoarece strica user-experience-ul.
Memorat
blasterz
Nu mai tace
*****

Karma: 92
Deconectat Deconectat

Mesaje: 255



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 27, 2010, 09:11:08 »

Si mie mi se pare buna ideea doar cu + la karma... cred ca ar rezolva multe.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 27, 2010, 13:11:44 »

Ideea lui Mircea mi se pare bună în sensul că ar aduce un plus de relevanță asupra calității informației conținute într-un post. N-aș citi în fiecare zi posturile celor cu karmă catastrofală, însă un post valoros și marcat ca atare, indiferent cine l-a scris, m-ar face curios.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines