Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Carti  (Citit de 6580 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fulgerulnegru
Client obisnuit
**

Karma: -17
Deconectat Deconectat

Mesaje: 92



Vezi Profilul
« : Iulie 16, 2010, 14:32:45 »

ce carti de programare imi puteti propune si mie?Sunt la inceput, stiu doar c++, dar la nivel de  incepator si vrea sa invat programarea. Va rog daca puteti sa specificati si editura ca sa pot sa mi-le comandat. Specific ca  intr-u in clasa a 9-a.
« Ultima modificare: Iulie 16, 2010, 17:42:25 de către Tutunaru Dragos-Ioan » Memorat
dornescuvlad
Nu mai tace
*****

Karma: -138
Deconectat Deconectat

Mesaje: 234



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 16, 2010, 14:49:57 »

"Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu", Emanuela Cerchez si Marinel Serban - volumele 1 si 2 sunt la nivelul claselor 9,10. Smile
Cartile cuprind teorie, exercitii la nivel de clasa, ceva exercitii date la bacalaureat si probleme date la OJI, ONI, loturi pana in anul 2005-2006 inclusiv.
Eu am comandat volumul 2 de pe siteul editurii Polirom, pentru ca nu gaseam doar volumele 1 si 3 la librarii. Ok
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 16, 2010, 15:53:52 »

ce carti de programare imi puteti propune si mie?Sunt la inceput, stiu doar c++ dar la nivel de  incepator si vrea sa invat programarea. Va rog daca puteti sa specificati si editura ca sa pot sa mi-le comandat. Specific ca si intr-u in clasa a 9-a.
Si un manual de limba romana. Da bine Wink
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 16, 2010, 16:05:13 »

ce carti de programare imi puteti propune si mie?Sunt la inceput, stiu doar c++ dar la nivel de  incepator si vrea sa invat programarea. Va rog daca puteti sa specificati si editura ca sa pot sa mi-le comandat. Specific ca si intr-u in clasa a 9-a.

Daca abia ai terminat clasa a 8a, ma intreb cum ai reusit sa iei tezele unice Smile) ?

On-topic: Recomand volumele 2 si 3 din "Programarea C/C++ pt liceu", ce a zis si Vlad Dornescu mai sus. Daca sti cat de cat programare, o sa te plictisesti citind volumul 1. Acolo se cam explica ce e aia o variabila, o functie, instructiunile for, if, etc.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 16, 2010, 17:40:45 »

Poti invata foarte bine limbajele c si c++ din cartea Limbajele C si C++ pentru
incepatori. Sunt 3 volume 2 de c si unul de c++ de la editura albastra scrise de catre domnul profesor Liviu Negrescu.
Eu de acolo am invatat.
« Ultima modificare: Iulie 16, 2010, 21:41:48 de către Trimbitas Petru » Memorat
cezar.elnazli
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iulie 16, 2010, 18:26:47 »

E amuzant ca doua din patru raspunsuri au greseli gramaticale, dar se comenteaza pe tema asta. Pentru C, vezi C Programming: A Modern Approach. E in engleza, nu stiu daca se gaseste si in romana/Romania, dar este printre cele mai bune carti de C. Vezi, totusi, ca informatica nu se rezuma la C/C++, deci dupa ce inveti sa nu mai faci greseli puerile vei vrea sa cauti si carti despre algoritmi, daca ce faci la scoala nu te multumeste.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iulie 16, 2010, 21:56:11 »

cred ca aici gasesti primul volum www.scribd.com/mobile/documents/13644068
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iulie 17, 2010, 00:55:05 »

Dupa ce ai invatat bazele te poti apuca sa rezolvi problemele din arhiva care sunt marcate cu o stea in dreptul dificultatii Wink
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 02, 2010, 13:52:50 »

ce carti de programare imi puteti propune si mie?Sunt la inceput, stiu doar c++ dar la nivel de  incepator si vrea sa invat programarea. Va rog daca puteti sa specificati si editura ca sa pot sa mi-le comandat. Specific ca si intr-u in clasa a 9-a.

Daca abia ai terminat clasa a 8a, ma intreb cum ai reusit sa iei tezele unice Smile) ?

 Daca sti
eu  stiu
tu  stii
el/ea stie
noi  stim
voi  stiti
ei  stie
Ma dar ce destepti sunt unii !
Memorat
skyel
Nu mai tace
*****

Karma: 29
Deconectat Deconectat

Mesaje: 263



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 02, 2010, 14:06:59 »

.....
eu  stiu
tu  stii
el/ea stie
noi  stim
voi  stiti
ei  stie
Ma dar ce destepti sunt unii !
In general atragi atentia cuiva ca nu vorbeste corect limba romana daca modul in care a scris un mesaj impiedica intelegerea mesajului si pierzi vremea sa te gandesti ce voia. In schimb mesajul tau este catalogat ca trolling (ai vorbit sa te aflii in treaba), avand in vedere ca este 100% offtopic.
« Ultima modificare: August 02, 2010, 14:12:03 de către Ghitulete Razvan » Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : August 02, 2010, 14:12:14 »

.....
eu  stiu
tu  stii
el/ea stie
noi  stim
voi  stiti
ei  stie
Ma dar ce destepti sunt unii !
In general atragi atentia cuiva ca nu vorbeste corect limba romana daca modul in care a scris un mesaj impiedica intelegerea mesajului si pierzi vremea sa te gandesti ce voia. In schimb mesajul tau este catalogat ca trolling (ai vorbit sa te aflii in treaba), avand in vedere ca este 100% offtopic
Scuze daca am deranjat pe cineva dar mi se pare complet aiurea sa iei la misto pe cineva in felul in care a facut Tony si sa faci si tu o greseala gramaticala. Probabil ca nu respect regulamenetele forumului probabil ca da, dar chiar daca i-ar perimite regulamentul sa aiba un asemenea comportament eu ma simt obligat sa intervin (legile sunt facate de oameni, iar orice om greseste).
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 02, 2010, 17:12:22 »

eu  stiu
tu  stii
el/ea stie
noi  stim
voi  stiti
ei  stie
Ma dar ce destepti sunt unii !

Că tot veni vorba de greșeli gramaticale, ia mai verifică odată la "ei". Very Happy
« Ultima modificare: August 02, 2010, 17:41:19 de către Andrei Misarca » Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : August 02, 2010, 17:14:07 »

.....
eu  stiu
tu  stii
el/ea stie
noi  stim
voi  stiti
ei  stie
Ma dar ce destepti sunt unii !
In general atragi atentia cuiva ca nu vorbeste corect limba romana daca modul in care a scris un mesaj impiedica intelegerea mesajului si pierzi vremea sa te gandesti ce voia. In schimb mesajul tau este catalogat ca trolling (ai vorbit sa te aflii in treaba), avand in vedere ca este 100% offtopic
Scuze daca am deranjat pe cineva dar mi se pare complet aiurea sa iei la misto pe cineva in felul in care a facut Tony si sa faci si tu o greseala gramaticala. Probabil ca nu respect regulamenetele forumului probabil ca da, dar chiar daca i-ar perimite regulamentul sa aiba un asemenea comportament eu ma simt obligat sa intervin (legile sunt facate de oameni, iar orice om greseste).

Eu cred ca din mesajul meu intelegi ce am vrut sa scriu, ca am uitat sa pun un i este alta treaba. In schimb, in mesajul la care am raspuns eu sunt 5 greseli gramaticale sau de ortografie, ceea ce denota respectul pe care il are initiatorul topicului pentru cei de la care se asteapta sa-i raspunda.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : August 02, 2010, 17:16:07 »

Acum nu vreau sa par rau , dar nu era ei stiu ?  Eh?
Memorat
angrybeaver
Strain


Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : August 02, 2010, 20:59:03 »

Acum nu vreau sa par rau , dar nu era ei stiu ?  Eh?
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t90707.html
Le-am luat de aici si am taiat sa-ul :-\" Smile)) asta e viata.
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : August 02, 2010, 21:14:35 »

Acum nu vreau sa par rau , dar nu era ei stiu ?  Eh?
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t90707.html
Le-am luat de aici si am taiat sa-ul :-\" Smile)) asta e viata.
Rupi la gramatica limbii romane...  Shocked Daca taceai, filosof ramaneai.

Treceti inapoi la subiect, va rog. Ca sa va aduc aminte, baiatul vrea sa stie ce alte carti il mai ajuta.

Memorat
cezar.elnazli
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : August 04, 2010, 02:51:09 »

Citat
Eu cred ca din mesajul meu intelegi ce am vrut sa scriu
Gandeste-te la o limba vorbita ca la un standard. In cazul nostru, limba romana este un standard web: fiecare l-a implementat cum l-a dus capul, si uite cam cum a ajuns programarea web.

Dar ignorati ce e scris mai sus, mi-am adus aminte de asta si m-am gandit s-o postez.
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : August 04, 2010, 09:25:07 »

OFF : Indicativ - Prezent
eu ştiu
tu ştii
el ştie
noi ştim
voi ştiţi
ei ştiu

ON : Aici am vazut o carte pentru incepatori, cred eu buna : http://www.academiaonline.ro/index.php/Cursuri/Detalii/9
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : August 04, 2010, 10:35:03 »

OFF : Indicativ - Prezent
eu ştiu
tu ştii
el ştie
noi ştim
voi ştiţi
ei ştiu
Având în vedere că majoritatea utilizatorilor au terminat clasa a treia cu brio, nu cred că mai era nevoie să postezi chestia asta. Și cu această ocazie, sper că se încheie discuțiile despre gramatică. Smile
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : August 04, 2010, 11:19:15 »

Asa cred si eu, dar vad ca unii chiar nu stiu sa vorbeasca corect limba romana ....
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : August 04, 2010, 11:34:16 »

Toata lumea mai greseste, unii mai mult, altii mai putin. Sa nu uitam totusi ca acesta este un site de informatica, nu de limba romana sau de gramatica Very Happy
Memorat
SpiderMan
Nu mai tace
*****

Karma: -463
Deconectat Deconectat

Mesaje: 937



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : August 04, 2010, 12:17:16 »

Da, dar cum spuneau si altii de pe forum, este esential sa intelegi omul ce vrea, adica sa poti sa-l ajuti, nu sa te chiorasti la mesajul lui si sa te intrebi oare ce o vrut sa spuna .... Oricum hai sa lasam gramatica deoparte si sa ne concentram pe subiectul topicului .
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines