Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI Kit 3.0  (Citit de 17622 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Iunie 03, 2010, 20:13:28 »

Aici puteți discuta pe marginea postului OJI Kit 3.0.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
palcuiealex
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 43



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iunie 03, 2010, 21:02:54 »

Excelenta alegere. In sfarsit vom avea Code::Blocks si watch la vectori STL la fiecare concurs.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iunie 03, 2010, 21:06:31 »

Felicitari. Adaugati va rog si visual studio pls.
Memorat
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 03, 2010, 21:10:20 »

Super...ma plictisisem de interfata MinGWDS Shocked
Totusi am o intrebare - de ce nu s-a folosit code::blocks 10.5? (pachetul a fost compilat mai demult?)
P.S: Nu se pot adauga fstream in MinGW 4.4 "artificial" Whistle? - adica mi se pare ce mai simpla metoda de a citi si a scrie in plus cu scanf si printf eu m-am mai incurcut cu & cand il pun si cand nu in timpul unui concurs Aha
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iunie 03, 2010, 21:30:47 »

Poți folosi fstream în continuare, doar că trebuie să scrii
Cod:
#include <fstream>
using namespace std;
Memorat
victor.ionescu
Strain


Karma: -5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 03, 2010, 22:55:06 »

Eu cred ca ar fi ideal sa fie inclus si un gVim in kitul pentru OJI. In acest fel, cei ce folosesc linux/vim/gcc nu vor fi dezavantajati.  Very Happy
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 03, 2010, 23:38:34 »

Deocamdata ne concentram pe compilator + IDE de baza. Adaugarea editoarelor/IDE-urilor suplimentare se poate face fara nicio problema mai incolo.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 10, 2010, 22:57:44 »

Totusi am o intrebare - de ce nu s-a folosit code::blocks 10.5? (pachetul a fost compilat mai demult?)

Pachetul a fost compilat pe data de 19-05-2010. Code::Blocks a aparut pe 30-05-2010.
Cand am facut pachetul stiam ca o sa apara o versiune stabila noua. De aceea nu am marcat pachetul ca fiind "final". Ce am inclus este un daily build destul de aproape de versiunea 10.5.

O sa actualizez cu code::blocks 10.5 daca nu exista nici o problema majora cu imbinarea celor 2 elemente CB si mingw.
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 06, 2011, 20:20:26 »

Din cate am vazut in regulamentul oli se va folosi mingw. Sa trag concluzia ca si la oji tot mingw vom folosi Sad ?
Memorat
andrei-alpha
Client obisnuit
**

Karma: 103
Deconectat Deconectat

Mesaje: 91



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 06, 2011, 21:49:47 »

Unde ai gasit regulamentul oli ?
Memorat
APOCALYPTO
Nu mai tace
*****

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 250



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 06, 2011, 22:33:43 »

http://www.isjcj.ro/

Cred ca la regulamentul de la al 3-lea link se refera Petru.
Scrie acolo:
   Limbajele de programare agreate sunt: MinGWStudio şi FreePascal disponibile pentru instalare la adresa http://infoarena.ro/schimbare-borland/pachet

Memorat
sapioit
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 25, 2011, 11:01:23 »

Buna ziua!

Doresc sa va aduc la cunostintafaptulca in momentul de fata lucrez la crearea unei versiuni portabile a setului de programe OJI KIT dar pentru a-l putea publica, spre a-l putea folosi si altcineva, am nevoie de acordul autorilor setului de programe OJI Kit.

Mentionez ca in cazul in care autorii programului doresc,le pot oferi un beta al programului portabil, spre a-l testa si spre a-mi spune daca acesta mai lasa, pe undeva, fisiere sau key de registrii.

Deasemenea, voi avea nevoie, dupa ce ii voi face prima versiune beta, de o lista cu locurile in care salveaza Free Pascal si MinGW Studio fisierele si intrarile in registrii, pentru a-l putea face full portabil.

Mai doresc sa va cer parerea in legatura cu publicarea (si) pe infoarena a versiunilor portabile ale OJI Kit-ului.

Mai mentionez faptul ca lucrez la versiunea portabila a actualului OJI Kit, folosind programe ale carui autor nu sunt eu si care sunt free (freeware, shareware and, maybe, trial) si open-source, iar versiunea portabila a kitului va fi publicata pe un site strain (english required) de unde il vor putea descarca free, foarte multe persoane. Doresc ca numele acelui site sa ramana secret macar pana ce versiunea beta 1 va fi gata.

O zi buna!
Respect,

Sapioit < www.sapioit.tk >
« Ultima modificare: Februarie 25, 2011, 12:35:24 de către Andrei Grigorean » Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 26, 2011, 11:34:48 »

A ojikit 3.0 se poate face portabil foarte usor.
Nu se mai foloseste MinGW Studio, se foloseste doar compilatorul MinGW care este portabil prin definitie. Tot ce are nevoie este ca MinGW\bin sa fie in variabila de mediu PATH pentru a putea accesa compilatoarele si uneltele de oriunde.
Totodata Code::Blocks se poate configura sa fie portabil, dupa cum scrie si aici. Tot ce are nevoie este sa stie unde se gaseste compilatorul (se poate configura in fisier). Se recomanda insa ca compilatorul sa fie in PATH si fisierele .cpp, .c, .h, etc sa fie asociate cu Code::Blocks.
Memorat
junior
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 28, 2011, 17:23:34 »

Parerea mea este ca Lazarus ar fi corespondentul pentru Pascal al Code::Blocks.

Va rog sa tineti seama de faptul ca atunci cand se face o astfel de modificare in legatura cu OJI, in mod normal in scoli/licee se instaleaza in laboratoare noile medii de programare, astfel incat sa le poata utiliza toti elevii.

Deci ma gandesc si la aspectele didactice: Lazarus are formatare automata a codului si code folding, lucruri utile pentru activitatile cu elevii.

Va rog sa-mi spuneti daca aveti in vedere sa includeti si Lazarus in pachetul urmator.

Numai bine!
Memorat
andreator11
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 26, 2012, 14:44:46 »

nu merge free pascalul  Fool nu afiseaza nimic in fisierul .out  l-am downloadat pe mai multe calculatoare si exista aceeasi problema sad
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines