Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 1041 Hanoi  (Citit de 1860 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« : Mai 04, 2010, 17:22:32 »

Aici puteţi discuta despre problema Hanoi.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 04, 2010, 19:47:51 »

Cred ca e prima problema la care trebuie scroll in dreapta ca sa vezi tot. Eu am stat putin sa'mi dau seama de ce nu inteleg explicatia pana am vazut ca trebuie sa dau in dreapta.
Ar putea fi aranjata sa nu fie nevoie decat de scroll in jos.
Memorat
filipb
Nu mai tace
*****

Karma: 232
Deconectat Deconectat

Mesaje: 929



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 06, 2010, 12:21:21 »

Fixed Thumb up
Memorat
depevlad
Strain
*

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 32



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 25, 2016, 14:01:27 »

Problema este interesanta, dar are o mica (scuzati) problema la implementare.

Daca pb se face pe long long, intra pentru toti m >= 4.
Pe de alta parte, m = 3 nu intra ( ar avea vreo 60 de cifre ) in long long, dar daca fac cu numere mari nu intra in timp pe ultimele doua teste.

Teste 2 si 4 au m = 3.

Trebuie sa implementez numere mari numai pentru cazul in care m = 3 si sa folosesc long long pentru celelalte, ceea ce mi se pare ciudat.
Ar fi dragut daca ori s-ar mari putin limita de timp ca sa intre numerele mari, ori s-ar scoate cazul m = 3, care este oricum foarte usor.

Memorat
geniucos
Vorbaret
****

Karma: 21
Deconectat Deconectat

Mesaje: 199



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 13, 2016, 18:36:48 »

Nu prea mi se pare normal sa existe probleme deschise in arhiva, sau, in acest caz, macar ar putea fi semnalat acest lucru. Nu a fost demonstrat algoritmul pe care l-am folosit pentru a lua 100, si nici nu exista un altul, demonstrat: https://en.wikipedia.org/wiki/Tower_of_Hanoi#Frame.E2.80.93Stewart_algorithm . Ar trebui totusi sa scrie undeva acest lucru legat de problema(undeva sub titlu sau asa ceva). Eu n-am avut nici cea mai vaga idee cum as putea calcula numarul optim de mutari, incercand sa gasesc o solutie demonstrata. Multi oameni ar putea pierde timpul incercand sa faca asta si mi se pare normal sa fie informati ca, de fapt, pana la momentul actual, nu exista o astfel de solutie.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines