Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 4  (Citit de 7501 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Martie 21, 2010, 15:08:51 »

Runda 4 a concursului Algoritmiada 2010 s-a incheiat. Felicitari castigatorilor!

Asteptam parerile si sugestiile voastre in legatura cu organizarea, subiectele propuse, nelamuririle avute.

In curand vor fi anuntati cei care s-au calificat la Runda Finala. Va rugam sa va completati profilurile cu numele si clasa/anul de facultate pentru a va putea selecta mai usor. Sa nu uitati de adresa de e-mail deoarece este singura modalitate prin care putem lua legatura cu voi.

Pentru cei care nu s-au calificat, va invitam sa participati online pentru a va masura fortele cu primii clasati! Weightlift
Memorat

Am zis Mr. Green
deneo
Vorbaret
****

Karma: 185
Deconectat Deconectat

Mesaje: 160



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 21, 2010, 15:13:48 »

De ce la problema cuburi5 punctajele s-au dat pe grupe( sau dece trebuie sa ai amandoua testele luate pe grupa ca sa primesti puncte )?
Memorat
andrei-alpha
Client obisnuit
**

Karma: 103
Deconectat Deconectat

Mesaje: 91



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 21, 2010, 15:18:15 »

Foarte tare setul de probleme.   
Cel mai mult mi-a placut Pirati, gg wefgef   Smile.
Imi aduce aminte de ce 'ruperi' erau la algoritmiada anul trecut sau la preOni acum 2-3.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 21, 2010, 15:21:24 »

De ce la problema cuburi5 punctajele s-au dat pe grupe( sau dece trebuie sa ai amandoua testele luate pe grupa ca sa primesti puncte )?

Ca sa nu mearga solutiile proaste.

Mersi, alpha.

Nu fiti timizi, chiar asteptam feedback-ul vostru Wink!
« Ultima modificare: Martie 21, 2010, 15:35:01 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 21, 2010, 15:50:11 »

Probleme .... hmm , destul de ruperi  Whistle.

Sunt sigur ca au fost selectati cei mai buni iar pentru asta merita felicitata echipa Infoarena  Applause.

In concluzie, fiecare am avut cate ceva de invatat din rundele de calificare  peacefingers

Si nu in ultimul rand: Succes finalistilor! Smile
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 21, 2010, 16:18:37 »

Rating-urile au fost actualizate. Problemele au fost adaugate in arhiva.
Memorat

Am zis Mr. Green
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 21, 2010, 17:30:23 »

  Dupa parerea mea a fost cea mai frumoasa runda dintre cele 4 . Prima oara cand dupa 4 minute stiam ce vrea fiecare problema (pana acum ma chinuiam sa inteleg enuntu) .
   Pe problema pirati dupa 200 de linii de cod ma astepam la mai mult de 20 de p dar in schimb a fost foarte smechera sunt curios sa vad rezolvarea oficiala , problema retea mi-a placut iar la problema compact nu am fost in stare sa bag mai mult de un amarat brut .
    Felicitari organizatorilor si oamenilor care au creat asemenea probleme   Applause . Anul acesta nu am reusit sa ma calific in finala dar mai am o sansa la anu . Felicitari finalistilor !
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 21, 2010, 17:40:29 »

Foarte frumoasele problemele => felicitări echipei Infoarena  Winner 1st place
Retea -> Problema frumoasă cu rezolvare destul de evidetă pe care am reușit s-o bușesc ca-n filme  Aha
Compact -> Marfă problema, dar cred că s-a cam zgârcit Buru cu timpul și memoria (n-a prea vrut să intre pe câteva teste, sau NlogN nu e cea mai fericită complexitate ).
Pirați -> Rupere (cel puțin așa mi s-a părut), aștept să văd cum se rezolva.
« Ultima modificare: Martie 21, 2010, 18:22:52 de către Andrei Misarca » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 21, 2010, 19:19:50 »

La compact solutia oficiala avea complexitatea O(N), desi multa lume a reusit sa ia 100 cu O(N log N) Sad.

La pirati solutia oficiala este O(N * M + Q * N). Desi merge si O(N * M) + log (N) pe query, am decis ca e destul de grea cu O(N) pe query.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
katakuna
Strain


Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 22, 2010, 19:55:58 »

Foarte interesante problemele si anul acesta. Sper ca la runda finala sa fie cel putin la fel de tari.

O singura nelamurire am la problema Pirati de la runda a 4-a. Unde este specificat in enunt ca fiecare raspuns trebuie afisat pe cate o linie? ("In fisierul de iesire pirati.out veti afisa Q numere naturale reprezentand raspunsurile pentru fiecare scenariu posibil.")

Sunt convins ca nu sunt singurul care a pierdut puncte (sper ca nu si calificarea) din aceasta cauza.

Felicitari celor care vor merge la runda finala !  Applause

Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 22, 2010, 20:39:22 »

My bad, ar fi trebuit sa precizez asta clar in enunt Sad.

Update: Am reevaluat sursele astfel incat sa nu conteze daca afisarea s-a facut pe o linie sau nu. Punctajele au fost modificate corespunzator.
« Ultima modificare: Martie 22, 2010, 21:42:54 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
bent_larsen
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 22, 2010, 21:28:42 »

Mi-a placut compact.Pacat ca nu m-am prins de ea in timp  de concurs  Brick wall.Oricum toate problemele au fost interesante.Felicitari propunatorilor si celor care s-au calificat!
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 22, 2010, 23:51:09 »

Articolul cu solutii este gata.
Memorat

Am zis Mr. Green
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 23, 2010, 10:22:36 »

Anul acesta au fost problemele super faine.
Felicitări propunătorilor și organizatorilor, dar și celor care s-au calificat la Runda Finală, și mai ales mult succes și la 0 gândaci .....
Păcat că anul ăsta am bușit ca un "novice" la primele două runde .... și am cam ratat calificarea  Aha
Memorat
raduzer
Client obisnuit
**

Karma: 62
Deconectat Deconectat

Mesaje: 71



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 23, 2010, 11:00:23 »

Felicitari pentru organizare! Winner 1st place Problemele au fost foarte misto si nu au existat nici un fel de probleme tehnice Smile
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Aprilie 18, 2010, 11:06:51 »

Cred că ar fi drăguț și un feedback la formularul de înscriere pentru finală, adică am completat datele, dar nu știu dacă au ajuns unde trebuie. Smile
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 18, 2010, 15:25:51 »

E ok. Toate raspunsurile au ajuns unde trebuie. Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines