Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ce programe utile în Linux cunoşti?  (Citit de 8679 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« : Martie 01, 2010, 11:09:20 »

Salut,

Citind subiectul acesta, am găsit un program util, de geometrie computaţională, numit kig.

Nu folosesc de o eternitate linux, motiv pentru care nu am reuşit să explorez decât o mică parte din el. Ar fi util să construim o listă cu numeroase aplicaţii utile pentru diverse lucruri, aplicaţii care nu sunt chiar la vedere. Cum ar fi bc.

Să încep eu...
* Avant Window Navigator, pentru că nu am o rezoluţia mare să nu mă deranjeze îngustarea lucrurilor de cele două bări. Aşa că bara de jos e înlocuită de o bară mai colorată care poate să dispară când nu ai nevoie de ea Smile
* Compiz

Şi am să revin pe măsură ce voi afla altele. Voi ce folosiţi?

Marius
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 01, 2010, 11:42:20 »

Nu multe programe de linux sunt bune, insa cele care sunt bune sunt foate apreciate:

VLC -> Un player formidabil care merge si pe Windows/Mac OS (mai e si Kaffeine pt. Linux, da nu stiu de ce formate poate sa ruleze)

OpenOffice -> E destul de bun, facut de Sun Microsystems

Pidgin -> Cel mai tare client de chat, fara mesaje enervante si advertising si merge pe orice protocol.

GIMP -> Nu la fel de bun ca Photoshop, insa destul de bun pentru web design.

Wormux -> un joc cu mascote Linux asmenator cu Worms Smile

BlueFish -> IDE foarte bun, suporta o gramada de limbaje (inclusiv Pascal si C++)

QuantaPlus -> Nu cred ca exista un IDE de HTML si PHP mai bun ca asta.

Ai grija de Avant ca mai are buguri foarte enervante cateodata, insa arata foarte calumea cu skin de Mac.
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 01, 2010, 12:00:35 »

Neatbeans un IDE foarte bun pentru C/C++, Java, PHP, HTML... Smile
Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 01, 2010, 13:37:10 »

Neatbeans un IDE foarte bun pentru C/C++, Java, PHP, HTML... Smile

Sunt de acord, mai ales pentru Java. Este aproape la fel de bun ca Visual Studio (macar de ar face si ei ceva cu marimea controalelor, sa nu mai fie asa mari, sa fie comfortabil de folosit si pe resolutii mai mici).
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 01, 2010, 18:43:42 »

Ca IDE pentru productie mie mi-a placut destul de mult eclipse. Mi-a placut ca e foarte pluginable, si am gasit inclusiv plugin pentru flex builder (nu stiu daca mai e vreun ide care sa aibe suport pentru asa ceva). Cu toate astea eu folosesc vim. E adevarat ca nu stiu sa il folosesc la putere maxima insa pot sa imi fac treaba cu el (chiar si atunci cand lucrez in web development). La vim mi-a placut si faptul ca poti sa il configurezi pentru orice tip de cod ai scrie (ce-i drept nu e foarte usor, insa un utilizator mediu nu ar trebui sa aibe probleme in a isi crea un mediu de dezvoltare pe placul lui Smile ).
Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 01, 2010, 18:54:55 »

Ce tare ar fi sa facem toti un IDE pentru Pascal/C/C++ pentru infoarena, sa nu mai trebuiasca sa folosim Free Pascal IDE sau MinGW care si asa sunt prea vechi si enervante.

In teorie e simplu, insa nu stiu sa fac editorul sa aiba colorare de sintaxa decat in C#, si daca vreau sa fac IDEul in Qt cu C++ ca sa mearga si pe Linux si Mac, nu prea am cum (desi trebuie sa fie vreo metoda... hmm.. Googleing...)
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 01, 2010, 18:58:26 »

QuantaPlus -> Nu cred ca exista un IDE de HTML si PHP mai bun ca asta.
Unde îl pot găsi, că în repository nu am reușit să îl găsesc? Smile
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 01, 2010, 19:18:45 »

QuantaPlus -> Nu cred ca exista un IDE de HTML si PHP mai bun ca asta.
Unde îl pot găsi, că în repository nu am reușit să îl găsesc? Smile
Cod:
sudo apt-get install quanta
Ar trebui sa mearga Smile
@Davide Vitelaru N-ar fi mai usor in Java? Whistle
« Ultima modificare: Martie 01, 2010, 19:28:15 de către alexandru » Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 01, 2010, 20:17:30 »

Da, ar fi o idee (problema legata de syntax highlight ramane), sper doar sa pot sa il distribui ca .exe si .app pentru celelalte platforme, ca nu am mai publicat programe in Java. Oricum, nici Qt nu e rau, credeti-ma.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 01, 2010, 22:29:17 »

Eu lucrez in vim pe linux, folosesc pidgin ca si client de messenger, chrome ca browser, python ca limbaj de scripting, rhythmbox pt muzica, vlc pt video, transmission pt torrente, gimp pt imagini, cheese pt webcam, virtualbox pt emulare a unor sisteme de operare, bc pt calcule atunci cand nu folosesc python, si cam atat.
Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 01, 2010, 22:31:44 »

Eu lucrez in vim pe linux, folosesc pidgin ca si client de messenger, chrome ca browser, python ca limbaj de scripting, rhythmbox pt muzica, vlc pt video, transmission pt torrente, gimp pt imagini, cheese pt webcam, virtualbox pt emulare a unor sisteme de operare, bc pt calcule atunci cand nu folosesc python, si cam atat.

Spune-mi si mie te rog cat de repede e Chrome in comparatie cu Firefox (adica la incarcare de pagini), este vreo diferenta vizibila?

Am citit in CHIP si in alte locuri cum ca ar fi mai rapid. Cand l-am instalat ultima oara imi lua vreo 6 secunde sa incarce Google, pe cand IE nici macar 1.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 01, 2010, 22:53:51 »

La mine se incarca in aprox. 1 secunda chrome fata de 9 secunde firefox (pe ubuntu), iar paginile parca se incarca mai repede, desi insesizabil. La chrome imi place multitudinea de plugin-uri care imi pot face navigatul pe net mult mai usor:

1. buton de google translate care traduce o pagina automat.
2. youtube search
3. wikipedia search
4. google similar pages
5. imi apare in browser cand primesc mail pe gmail
6. cand dau click pe un pdf il deschide direct in browser cu google docs
7. etc

Am uitat sa mai zic cateva programe care imi sunt foarte utile in linux: wine (cu care emulez aproape orice program de windows), dosbox (dos in a box, cu care emulez borlandul de exemplu), audacity (cu care editez foarte usor mp3-uri), ssh / vnc (cu care pot controla un calculator la distanta), serverul de transmission (ruleaza pe un anumit port si pot edita de oriunde torrentele lasate la download pe calculatorul de acasa, intrand in broswer cu un user si o parola), kde wallet (centralizeaza toate parolele intr-un portofel accesibil cu o singura parola), mc (midnight commander, foarte folositor cand ai de copiat multe fisiere si ai la dispozitie doar terminalul), django pt webdeveloping, etc.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 01, 2010, 23:03:43 »

Eu lucrez in vim pe linux, folosesc pidgin ca si client de messenger, chrome ca browser, python ca limbaj de scripting, rhythmbox pt muzica, vlc pt video, transmission pt torrente, gimp pt imagini, cheese pt webcam, virtualbox pt emulare a unor sisteme de operare, bc pt calcule atunci cand nu folosesc python, si cam atat.

Spune-mi si mie te rog cat de repede e Chrome in comparatie cu Firefox (adica la incarcare de pagini), este vreo diferenta vizibila?

Am citit in CHIP si in alte locuri cum ca ar fi mai rapid. Cand l-am instalat ultima oara imi lua vreo 6 secunde sa incarce Google, pe cand IE nici macar 1.

Pe Linux in special Chrome mi se pare vizibil mai rapid decat Firefox, de exemplu daca vrei sa scrolezi pagini mari. Scrollul pe Gmail pe Firefox cand ai un chat deschis e praf Smile, pe Chrome e foarte cursiv. De asemenea, eu am avut istoria de la Firefox de pe 3 luni si se misca ingrozitor, la startup, la shutdown si la autocompleteul din address bar. Pe Chrome am deja 6 luni de istorie si merge super.

PS: Imi pare rau ca a fost sters threadul mentionat in primul post, nu prea inteleg de ce.

PPS: git e awesome pentru revision control
« Ultima modificare: Martie 01, 2010, 23:13:33 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 01, 2010, 23:04:44 »

Sunt de acord, da crashuri des...
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 02, 2010, 08:20:52 »

Pentru torrente eu folosesc Deluge Bittorent Client, mi se pare a fi de departe cel mai bun. Sa nu uitam si de Skype pentru a vorbi cu ceilalti, pentru ca pe Pidgin nu se poate folosi o conversatie video.
PS: Foarte fain Chrome (acum l-am instalat) Smile
« Ultima modificare: Martie 02, 2010, 08:31:41 de către Dragos-Alin Rotaru » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 02, 2010, 14:40:46 »

Îmi place Chrome, dar nu merge Zoom Text Only (sau cel puțin nu am găsit), și mai e o problemă, după cum se vede mai jos.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 02, 2010, 16:14:07 »

Un pic off topic : cam asa arata si iPad-ul Apple pt ca nu suporta flash  Whistle
« Ultima modificare: Martie 02, 2010, 17:04:21 de către Gabriel Bitis » Memorat
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 02, 2010, 16:56:53 »

Un pic off topic : cam asa arata iPad-ul Apple pt ca nu suporta flash  Whistle

E cool dar inutil
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 02, 2010, 17:48:00 »

Îmi place Chrome, dar nu merge Zoom Text Only (sau cel puțin nu am găsit), și mai e o problemă, după cum se vede mai jos...

Nu cred că-i de la Chrome, având în vedere că şi eu am Chrome şi îmi apare tot textul.

... git e awesome pentru revision control ...

Într-adevăr, chiar e tare. Merci, întâmplarea face că aveam nevoie de el. Smile

Eclipse e foarte bun şi se poate folosi la tot felul de proiecte. Având multe pluginuri e uşor de adaptat.

Yakuake e foarte util. Există acolo un screenshot grăitor. Smile

Cum aş putea afla spaţiul disponibil pe partiţia de ubuntu ext4 şi separat pe cele ntfs? Nu am găsit un program cu o interfaţă uşor de priceput.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
DavideVitelaru
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 14



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 02, 2010, 18:00:03 »

Ai un disk explorer numit baobab sau ceva de genul asta. Ori e in accesorii, ori in System. Nu stiu cum e la Ubuntu mai mare de 8.10
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 02, 2010, 21:16:24 »

Cum aş putea afla spaţiul disponibil pe partiţia de ubuntu ext4 şi separat pe cele ntfs? Nu am găsit un program cu o interfaţă uşor de priceput.

df -h iti arata toate partitiile montate cu cat loc au liber si unde sunt montate.
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 04, 2010, 11:15:51 »

VirtualBox. Cum să ai un sistem de operare într-o fereastră.

Htop. Oferă informaţii despre procese. E o variantă îmbunătăţită pentru top.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 04, 2010, 20:26:00 »

Nespuse pana acum: factor (imi descompune un numar in numere prime fara sa mai scriu eu cod Smile ), Azureus, linuxdcpp, banshee (amarok nu detecta bine iPod-ul). Si ma joc la greu KSokoban.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 04, 2010, 21:56:39 »

Pentru muzică, îmi place Audacious. Nu e foarte șmecher, dar seamănă foarte mult cu Winampul și are cam tot ce îmi trebuie.
Memorat
gabipurcaru
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 24



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 05, 2010, 22:35:05 »

guake ca terminal emulator
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines