Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 974 Karb  (Citit de 1012 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« : Februarie 21, 2010, 13:43:01 »

Aici puteti discuta despre problema Karb.
Memorat

Am zis Mr. Green
Bunicool
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 21, 2010, 22:42:14 »

Asta e problema de 9-10? Ca vad ca s-a dat si la studenti si practic nam inteles nimic din textul problemei (sunt a 9-a). Despre ce e vorba?
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 22, 2010, 00:08:15 »

Inseamna ca mai trebuie sa te pui la curent cu notiunile, algoritmii, etc. Au fost elevi de clasele 9-10 care au rezolvat problema in concurs.
Memorat

Am zis Mr. Green
freak93
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 342
Deconectat Deconectat

Mesaje: 819



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 23, 2010, 21:51:36 »

Am o rezolvare diferita de cea oficiala si nu sunt sigur daca e corecta 100%, desi am luat 100 de puncte pe ea.
Fac ceva de genul urmator:
1)Adaug tote muchiile de cost 1 in graf si imi formez un alt graf cu ele, daca intre 2 noduri exista deja un drum marchez o dublare(adica nu as avea nevoie de o astfel de muchie in final).
2)Adaug muchiile de cost 0 si in acest graf si la arborele solutie daca satisfac una din urmatoarele conditii.

I)Daca uneste doua noduri intre care nu exista drum(in graful nou format)
II)Daca uneste doua noduri intre care exista un drum format de muchii de cost 1 si nu exista drum format din muchii de cost 0 si numarul de dublari este mai mic decat (numarul_de_muchii_de_cost_1-K). In acest caz incrementez si numarul de dublari

3)Mai trec odata odata prin muchiile de cost 1 si le adaug in arborele solutie doar daca nu exista un drum intre cele 2 noduri in arborele solutie.

Daca ma puteti lamuri va rog sa-mi raspundeti.
Multumesc anticipat! Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines