Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: o problema  (Citit de 2490 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
lamez0r
Strain


Karma: -4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« : Februarie 17, 2010, 19:07:33 »

problema de fata s-a dat la concursul info-oltenia in anul 2006, eu nu am gasit o solutie pe nicaieri asa ca am scris aici. Problema suna cam asa:

Problema 2     “gripa”

Într-un judeţ din Oltenia s-a anunţat prezenţa virusului gripei aviare. Pentru că oficialităţile nu ştiu deocamdată localitatea în care se află focarul, s-au gândit că, indiferent care ar fi aceasta, pot izola o zonă prin blocarea unui singur drum de acces. O zonă este formată din cel puţin o localitate. Un judeţ are cel puţin două localităţi,  iar drumurile sunt bidirecţionale. 

Cerinţă   
Să se determine numărul de drumuri prin blocarea cărora  (individual) să se poată izola cel puţin o zonă.   

Date de intrare
Fişierul de intrare gripa.in conţine pe prima linie numărul n reprezentând numărul de localităţi, iar până la sfârşitul fişierului  pe  fiecare linie se află câte două numere separate printr-un spaţiu cu semnificaţia că există drum între cele două localităţi.

Date de ieşire
Fişierul de ieşire gripa.out va conţine pe prima linie 0, dacă nu poate fi izolată nici o localitate sau numărul drumurilor care pot fi blocate conform enunţului.

Restricţii
1n50

Exemplu
gripa.in   gripa.out
7              1
1 2
1 4
2 3
3 4
4 5
5 6
5 7
6 7   

Explicaţie pentru exemplu: drumul dintre localităţile 4 şi 5 conduce la izolarea unei zone.

Timp maxim de execuţie: 1 secundă/test

Va multumesc pentru ajutor.
Memorat
blasterz
Nu mai tace
*****

Karma: 92
Deconectat Deconectat

Mesaje: 255



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 17, 2010, 20:26:25 »

Problema cred ca cere defapt determinarea muchiilor critice http://infoarena.ro/problema/biconex

Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines