Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Donez colectie GInfo 1999-2005  (Citit de 3823 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« : Ianuarie 09, 2010, 01:55:53 »

Salut!

Tocmai mi-am dat seama ca am acasă o colecţie destul de mare de Gazete de Informatică (http://www.ginfo.ro) din perioada 1999-2005. Sunt cam 50 de numere si conţin o gramadă de probleme si articole interesante.
Aceste reviste au fost foarte importante în pregătirea mea pentru olimpiade... în fiecare revistă mai găseam câte un şmen, câte o problema sau o idee. Pe lângă valoarea istorică, se găsesc multe lucruri care încă sunt de actualitate în ele.

Cum nu mai am ce face acum cu ele, aş vrea sa le dau cuiva care este în liceu si se pregăteste pentru olimpiade. Cine le vrea să zică aici. Singura condiţie este să fie sau să vină în Bucureşti să le ia. Dacă o să fie mai multă lume interesată o să aleg eu cui le dau.
« Ultima modificare: Ianuarie 09, 2010, 03:01:59 de către Mircea Pasoi » Memorat
andrei-alpha
Client obisnuit
**

Karma: 103
Deconectat Deconectat

Mesaje: 91



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 09, 2010, 10:20:46 »

Salut,

Sunt interesat de revistele Ginfo atat ca valoarea lor simbolica (au ajutat la pregatirea pentru olimpiade aproape ca infoarena intr-o perioada in care nu erau multe locuri din care sa inveti)  cat si ca sursa pentru probleme interesante si smenuri noi.
Cred ca m-ar fi de folos in pregatirea pentru olimpiada, acum sunt clasa a - 11 - a.

Consider că reviste ca Ginfo sunt o sursa buna din care pot sa inveti chiar si acuma, pentru ca o revista o poti lua cu tine oriunde. Ar fi bine daca s-ar reedita.
Memorat
alia_dei
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 09, 2010, 14:42:20 »

si pe mine m-ar interesa colectia Smile poate ne impartim ..
Memorat
giurcanu
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 10, 2010, 07:35:34 »

Hmm . Daca s-ar interesa o scoala pentru acele numere GInfo cred ca ar putea beneficia mai multi elevi interesati .
Scoala se numeste Colegiul National Gh.R.Codreanu - Barlad .
Intocmeste pe 2 pagini A4 un act de donatie si un proces verbal de predare-primire pe care se contrasemneaza la primire.
Vei primi din partea scolii un document cu antet semnat si stampilat care se numeste "Scrisoare de multumire" Smile
Revistele vor poposi in laboratorul de informatica alaturi de cartile donate in 2009 de  http://oreilly.com/
Coletul(e) il va lua un student(a) si il va aduce la scoala benevol (cand va veni acasa la parinti) .
[email protected]
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Ianuarie 12, 2010, 19:32:03 »

Intr-adevar, e o idee mult mai buna sa le dau unei scoli decat unui singur om. Astfel, vor beneficia mai multe persoane de pe urma lor. Am sa le las la Colegiul National "I.L. Caragiale", fiind locul in care, timp de 8 ani, am invatat informatica.


Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 13, 2010, 17:02:09 »

Se mai pot cumpara de pe undeva revistele?
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 13, 2010, 17:51:22 »

O mare parte dintre reviste se gasesc pe site-ul ginfo.ro.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 13, 2010, 19:17:52 »

Am vazut, da le-as vrea pe hartie si nu stiu daca se pot cumpara de undeva.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 13, 2010, 19:59:56 »

Am vazut, da le-as vrea pe hartie si nu stiu daca se pot cumpara de undeva.
Le poti printa.
Memorat
Robybrasov
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 15, 2010, 22:08:48 »

Vroiam sa incep un topic pe acesta tema, dar vad ca exista deja unul foarte bun.
Sunt interesat si eu de reviste GInfo. Sa le tiparesc e sec, nu arata ca cele originale, plus ca ai alt sentiment sa tii revista originala in mana, e mai mult o chestie de colectionar. Nu stie cineva, daca se poate face vreo comanda, sau daca exista vreo editie de colectie (asemanator cu gazeta matematica, unde au aparut cateva sute de exemplare acum vreu cativa ani intr-un volum imens). De ce nu se mai tipareste GInfo?
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 16, 2010, 19:08:55 »

Cred ca cel mai bine era sa gasesti pe cineva care putea sa le scaneze si sa le posteze pe net inainte sa le dai ca in momentul de fata o mare parte din articole nu le poti downloada.
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 17, 2010, 07:43:10 »

Mai bine nu scanezi chestii la care nu ai drepturi de autor ...
Memorat
Adriana77
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 16, 2010, 13:34:10 »

As vrea si eu colectia de dinainte de 2001, daca mai are cineva .... Mie imi pare asa de rau ca am descoperit Gazeta asa de tirziu, era exact ceea ce doream eu de la o revista, mai putin prezentarea cu jocurile  sad . Sau stie cineva cum as putea sa fac rost de ele? Am inteles ca a aparut incepind din '98. As da orice sa le am pe toate  Yahoo!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines