Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Vreau niste pareri si sfaturi  (Citit de 2295 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« : Ianuarie 03, 2010, 20:25:16 »

Ca sa fiu concis si clar. Am ajuns in clasa a 12a, si am ca optiuni mai departe informatica si arhitectura. Lasand la o parte ultima dintre ele, as vrea sa stiu ce credeti voi asupra viitorului pe care l-as putea avea in informatica. Imi place, si sunt dispus sa muncesc. Acum, la ce nivel ma clasez eu... pai cred ca sunt atat de bun incat sunt primul din liceu la informatica, chiar pe oras, dar nu am reusit niciodata sa trec de OJI(sunt din Botosani). Acum am putea specula mult, dar sunt mai multi factori aici, gen profesorul meu, care sincer sa fiu nu prea si-a dat interesul sa ma invete, in fine. Le lasam la o parte.
Nici nu m-am hotarat ce sa aleg, AC-ul sau Informatica. Odata ajuns acolo, ma voi intalni cu olimpicii, voi putea invata de la ei, deci sunt dispus sa muncesc. Acum ce ma intereseaza pe mine. Nici nu stiu ce sa aleg. Sa dau in Iasi sau in Cluj... Vreau pareri daca se poate, ce cariera voi putea urma dupa terminarea facultatii... pot ajunge programator,sau ce anume, care mai sunt salariile(mai ales alea de debut), etc.
Mi-ar fi de folos acestea.Va multumesc!
Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 14, 2010, 15:03:39 »

Te pot ajuta cu un sfat simplu: alege-ti meseria care iti place cel mai mult. Daca te pasioneaza informatica si esti dispus sa iti imbunatatesti constant abilitatile, evident ca poti ajunge programator. Cat despre OJI/ONI si mai stiu eu ce alte concursuri/olimpiade, stai linistit ca nu trebuie sa fii uberolimpic ca sa ajungi programator. Despre salarii nu pot spune prea multe deoarece nu cunosc dar pentru metode alternative de facut bani din programare, google: rent a coder.
Good luck!
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 14, 2010, 21:33:43 »

In ceea ce priveste salariul poti consulta balaur.ro, unealta dezvoltata de o parte din echipa infoarena sau jobber.ro care iti arata oferte doar din domeniul it.

Eu eram in situatia ta anul trecut, am ales Cluj, Universitatea Babes - Bolyai si pot sa spun ca nu sunt dezamagit.  Oricum, daca alegi Cluj iti recomand UBB in defavoarea Universitatii Tehnice, asta daca nu te pasioneaza fizica sau matematicile foarte avansate.

Nu stiu ce se petrece in Iasi, ca sa iti faci o idee despre ce inseamna UBB, pot doar sa iti arat cateva rezultate ale studentilor care se gasesc pe site-ul facultatii. Nu vreau sa sugerez ca e meritul educational al universitatii faptul ca echipa I de ACM de la UBB a fost a doua echipa din Romania la concursul ACM pentru Europa de Sud-Est, dar cred ca mediul relaxat de invatare, timpul liber pe care il ai ca student aici, respectul de care te bucuri incepand cu secretara si terminand cu profesorii au fost elemente care i-au ajutat pe baieti sa ajunga atat de sus.
Sa nu uitam de UBB Bots
Iti dau si cateva nume de membrii infoarena care au ales UBB : Marius Stroe, Jurca Razvan, Puni Andrei, Florin Pogocsan, Oltean Dorin s.a.m.d.
Pentru ca am lasat ce e mai bun la final cel mai important membru al echipei Infoarena care a ales UBB urmeaza sa posteze :
« Ultima modificare: Ianuarie 16, 2010, 14:23:22 de către Codrea Marcel » Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 15, 2010, 15:04:41 »

Si eu am ales UBB Tongue.
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 30, 2010, 08:58:58 »

Multumesc de raspunsuri!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines