Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: IAP #14: Grupuri probleme  (Citit de 15559 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« : Noiembrie 20, 2009, 19:38:41 »

Aici puteti baga feedback pentru IAP #14: Grupuri probleme
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 20, 2009, 20:40:49 »

In teorie, mi se pare o idee buna, dar nu sunt de acord cu urmatoarele doua conditii:

Citat
  • Orice helper va putea adauga un grup nou.
  • Helperii vor putea edita doar grupurile create de ei, adaugand sau eliminand utilizatorii din acel grup.

Din utilitatea expusa in IAP, nu vad de ce un helper ar trebui sa aiba dreptul de a face un grup. Mi se pare ca aceasta decizie ar trebui sa tina de administratori. Mai mult, helperii nu ar trebui sa aiba dreptul de a adauga/elimina noi utilizatori in grupul respectiv, deoarece nu mai exista garantia ca alti utilizatori nu au vazut dinainte setul de probleme ce va fi dat in concurs.
Memorat

Am zis Mr. Green
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 20, 2009, 20:43:45 »

Într-un fel ai dreptate, dar autorii setului de probleme pot spune altor useri detalii despre probleme, fără să îi introducă în acel grup. Prin urmare se merge pe încredere.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 20, 2009, 20:51:04 »

E o idee ok, dar "grupurile" in sine nu par prea utile. Poti avea doar o lista de utilizatori caruia ii dai drepturi in plus pe anumite problema. Nu are rost sa se implementeze o interfata in plus pentru management de grupuri in care sa poti sa adaugi si sa scoti utilizatori.

In plus aceste drepturi mi se pare ok sa fie acordate doar de catre administratori, asa cum a mentionat si Paul in postul lui. Altfel, exista posibilitatea de a se crea clici de utilizatori care isi dau probleme intre ei pe infoarena si folosesc evaluatorul in scop personal. Smile

Sunt destul de nehotarat daca are rost sa se implementeze asta cu totul, pentru ca
1) are aplicabilitate restransa, si anume doar pentru concursurile organizate de comunitate pe care le putem organiza (nu ideal) si fara aceasta functionalitate
2) presupun ca o sa scada performanta site-ului care nu este ideala la momentul actual Smile
« Ultima modificare: Noiembrie 20, 2009, 20:57:15 de către Bogdan-Cristian Tataroiu » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 20, 2009, 20:55:45 »

Ideea este utila si in alte situatii in care comunitatea se implica in proiectul infoarena. De exemplu, cand e vorba de adaugat probleme noi pentru arhiva sau arhiva educationala, helperii se pot verifica intre ei. Mai mult, pentru proiectele mai putin importante de care membrii echipei nu se pot ocupa direct, am putea alege un coordonator de proiect din randul helperilor.

Legat de partea tehnica, tind sa cred ca Bogdan are dreptate. Nu cred ca e cazul sa implementam o interfata avansata doar pentru niste cazuri izolate. Bogdan, si lista de care ziceai ar scadea performanta site-ului?

Toni, daca vrei sa ne ajuti la development, exista multe alte tichete cu impact mai mare. Bogdan iti poate spune mai multe detalii.
Memorat

Am zis Mr. Green
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 20, 2009, 21:06:45 »

Nu m-am gandit la arhiva educationala, ai dreptate, poate fi util.

Permisiunile pentru taskuri sunt rezolvate in O(1) in cod acum. Daca am adauga lista de utilizatori, ar fi nevoie de inca un query din baza de date. Ar scadea probabil performanta, dar teoretic nesemnificativ. Smile
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 20, 2009, 22:31:24 »

Nu cred ca ar conta foarte mult ca un helper poate adauga scoate persoane din grup si ca poate crea un grup atata timp cat poate introduce doar helperi intr-un grup. Nu oricine este helper si nu cred ca s-ar putea intampla ceva rau. Pe spoj este asa de ani de zile si nu cred ca a fost vreo problema Smile. Sincer nu cred ca cei 10-15 helperi de pe infoarena vor face grupuri separate si vor folosi infoarena in scop personal.
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 20, 2009, 23:47:26 »

Nu am avut foarte mult timp sa ma gandesc la toate detaliile sau sa citesc atent tot ce s-a discutat aici, insa nu crezi ca ar trebui sa legi intr-un fel si ia_task cu ia_groups? Eu ma gandeam ca in loc sa cream ia_groups sa folosim ia_rounds (deci practic nu o sa mai avem grupuri ci doar o sa incercam sa asociem mai multi useri unei runde).
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 21, 2009, 00:03:08 »

Nu am avut foarte mult timp sa ma gandesc la toate detaliile sau sa citesc atent tot ce s-a discutat aici, insa nu crezi ca ar trebui sa legi intr-un fel si ia_task cu ia_groups? Eu ma gandeam ca in loc sa cream ia_groups sa folosim ia_rounds (deci practic nu o sa mai avem grupuri ci doar o sa incercam sa asociem mai multi useri unei runde).

Task-urile nu cred ca trebuie legate de runde direct: pot fi bagate in mai multe runde deodata, cand sunt create nu sunt in nicio runda, etc.

Pentru ce am zis eu mai sus, un tabel ia_task_owners cu utilizatorii care au permisiuni de autor pe un task e suficient.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 21, 2009, 22:05:03 »

Da, eu ma gandisem ca grupurile sa poata fi accesate din cadrul problemelor. Eventual grupurile ar putea sa fie asociate ulterior paginilor de wiki sau concursurilor. Ma gandeam ca ar fi mult mai usor asa sa folosesti un grup la mai multe probleme odata decat sa stai sa adaugi separat useri pentru fiecare problema.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : Noiembrie 25, 2009, 00:45:37 »

Toni, propunerea e foarte bună! Totuși soluția lui Bogdan cred că e cea mai potrivită - asociem doar o listă de utilizatori la o problemă. Nu o să avem prea multe perechi (user, problemă), deci merg în cache. Le putem șterge atunci când problema devine publică sau după 30 zile de la asociere.

Dacă ne trebuie ceva mai complicat mai bine implementăm un sistem ACL, nu doar niște grupuri.
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines