Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Cambridge Certificate  (Citit de 1853 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Alx
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 17



Vezi Profilul
« : Octombrie 23, 2009, 17:54:49 »

Salut.

Ma gandeam sa incerc sa obtin un certificat Cambridge (mai exact Certificate of Advanced English)... Si as vrea sa stiu cat de util este un astfel de certificat, in special din perspectiva obtinerii unui nou loc de munca. As dori sa lucrez in domeniul IT (probabil ca multi altii de pe forum Very Happy ), nu ca profesor, translator, etc.

M-ar interesa in special parerile celor care au obtinut deja unul si carora le-a fost util/inutil sau ale celor care au decis ca nu au nevoie de asa ceva. Desigur, si alte pareri sunt binevenite Smile.
Memorat

The important thing is not to stop questioning.
                                                     Albert Einstein
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Octombrie 23, 2009, 23:33:03 »

E destul de util sa stii bine engleza. Eu momentan sunt in SUA si nu prea ma descurc, asa ca ti-as recomanda sa inveti pentru Cambridge Certificate.

In legatura cu utilitatea certificatului in sine, cred ca ar fi bine sa nu ai pretentii de genul asta.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Octombrie 24, 2009, 08:44:53 »

Eu momentan sunt in SUA si nu prea ma descurc

Nu te descurci cu limbajul de toate zilele sau cu cel academic, termeni de specialitate, etc.?
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 25, 2009, 13:06:02 »

Iti este foarte util daca vrei sa studiez la o facultate in engleza in Europa (chiar si in Romania). Iti mai este util pentru a dovedi ca stii engleza, deoarece CAE e recunoscut ca Level 1 in Europa si Level 2 in UK. Si daca esti clasa a XII-a poti sa nu mai dai competentele lingvistice. Inca nu mai pot da alte detalii fiindca sunt doar a XII-a. Oricum, daca nu ai sanse reale sa iei A/B nu cred ca mai are atata sens sa il dai. In final decizia iti apartine si iti urez bafta, daca te-ai inscris la sesiunea din iarna!
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines