Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Ceva MISTO!!  (Citit de 4178 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« : Iulie 10, 2005, 10:05:21 »

Nu stiu cati au auzit de Lazarus, dar eu deabia de acum cateva saptamani am aflat. Acesta este foarte asemanator cu Delphi , inca mai are ceva mici bug-uri deoarece ii doar versiunea 0.9.7. Acest proiect este  open source si cross platform.Aplicatiile scrise in Delphi pot fi deschise si compilate de Lazarus, dar sunt si ceva exceptii
Citat
If the code is standard Delphi pascal and it uses the standard components found in Delphi then the answer is yes. If it uses some specific database, OCX, or DCU then the answer would be no

Kit-ul de instalare are doar 32 de mega si poate fii downlodat de pe pagina
http://www.ca.freepascal.org/Lazarus/. Iar instalat ~230 mega.  wink
    Compilatorul este mult mai lent dar merge  Exclamation .
    Avantajele sunt numerose, deoarece daca participi la ceva competitii internationale precum Join Multimedia nu trebuie sa mai dai o palarie de bani ca sa ai licenta pentru Delphi.
    Mai multe detalii pe pagina http://www.lazarus.freepascal.org/modules.php?op=modload&name=StaticPage&file=index&sURL=about
    Faza misto este ca daca dai de un bug, ti-l rezolvi tu Very Happy, bine asta in cazul celor cu multa experinta Tongue
    Dupa ce il incercati, va rog sa imi spuneti ce parere aveti Very Happy
          Have fun coding  Mr. Green
Memorat
fbkk
Client obisnuit
**

Karma: -13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 72



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 05, 2005, 14:40:43 »

Parerea mea , hm , Delphi e kk, nici un programator serios pe care-l shtiu nu foloseshte Delphi (unii il injura , altora nu le pasa, ideea e ca nimeni nu-l foloseshte), nici un program cunoscut nu e facut in Delphi
Dar toate astea palesc in fata faptului k Delphi e kk.
Memorat

No one should have to code the same thing twice !
cri-kee
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 8



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 15, 2005, 16:32:19 »

Wow, ce motive solide pentru a nu invata/folosi delphi.  Rolling on the Floor Laughing
Eu ce pot spune, la olimpiada programez in Pascal. Stiu si C si "oleaca de" Java.. As fi vrut sa invat in curand sa ma descurc si in Delphi, insa momentan nu prea am timp..
Spune-mi si mie de ce Delphi e asa  Thumb down ... si poate te si cred.
Memorat

W3 f1nd 5tr3ngth 1n numb3r5
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 06, 2006, 22:20:20 »

Pai eu folosesc de mult timp Delphi si asta nu cred k ma face sa fiu un programator KK  Huh .Tu spui :
Citat
nici un programator serios pe care-l shtiu nu foloseshte Delphi
si ma face sa cred k tu nici macar nu l-ai folosit  ci vorbesti doar din auzite Shame on you... Faptul k nu cunosti nu iti da nici un drept sa ii insulti pe cei care il folosesc!
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Aprilie 07, 2006, 00:06:20 »

in Delphi am facut bani ... fara numar   Yahoo!
Delphi umple bine anumite nise. L-am folosit cumpatat incepand cu versiunea 3.
Memorat
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 07, 2006, 10:13:22 »

As vrea sa aud si eu niste argumente mai solide impotriva Delphi-ului.

Btw, Lazarus rules, il am si eu de ceva timp, dar e foarte annoying sa stai 10 secunde sa-ti compileze un "Hello world!". Incetineste extrem de mult munca de debugging
Memorat
dobre
De-al casei
***

Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 116



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 07, 2006, 14:25:56 »

Uite k sunt si programatori seriosi care folosesc Delphi   Very Happy
Memorat
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 08, 2006, 11:25:18 »

Argumente ceva mai serioase impotriva Delphi ... here goes:

1. Clasa de fereastra si cam tot in Delphi este wraper. Adica nu apelezi niciodata functia de Kernel CreateWindowEx sau RegisterClass ci faci asta printr-o functie Delphi care iti cheama functia asta.

2. Clasa de fereastra accepta toate mesajele (le trateaza in interiorul clasei) prin functii de callback. Cu alte cuvinte, indiferent daca tu nu ai nevoie de WM_KEYDOWN el se va trata dar nu se va apela callbackul. Se poate sa fie functii virtuale in clasa de baza si sa fie suprascrise in derivata. Nu mai tin exact minte, parca derivai din TWindow? Oricum, metoda este destul de paguboasa. Ganditi-va ca tot, orice buton, listbox, combo ati face trateaza TOATE mesajele.

3. Custom messages? No ideea daca suporta asta ... Poate ca da poate ca nu. Nu am auzit.

4. Este destul de limitat. E o nebunie sa lucrezi cu mysql.lib direct. Intotdeauna trebuie sa iti iei un control care sa il pui frumos pe form. De fapt asta e filozofia Delphi ... pui butonul si merge, no questions asked.

5. Revenind la o idee anterioara. Ganditi-va un pic cum este implementat DC-ul.

6. Clasa de sockets. Pai daca vrei sa te bagi sa vezi stiva de TCP mai bine iti dai cu ciocanul peste degete decat sa faci asta ... presupunand ca se poate. Realizezi ca fie iti faci tu alta fie intri peste aia cu exporturi din dll-uri si speri ca ce iti returneza ala e compatibil cu Berkley si nu e tot un wraper.

Banuiesc ca poti sa te apuci sa linkezi catre kernel, sa iti faci tu ferestrele dar mai bine lucrezi in sdk. Deja Delphi nu mai are nici un sens.
Delphi e bun pentru lucruri simple sau mai bine zis pentru aplicatii office unde nu cade cerul daca ai dat click si dureaza o secunda sa se deschida fereastra.
Dar daca esti comod cu lucrul in sdk/mfc ... ce rost mai are sa lucrzi cu delphi?
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 08, 2006, 12:37:09 »

Nu prea sunt total de acord cu tine. Vrei sa spui ca Delphi e mai degraba un IDE point&click care face totul pentru tine? Raspunsul este da si nu. Intr-un fel e bine, daca vrei sa faci ceva rapid, dar in acelasi timp ai control total, poti sa definesti messaje proprii pentru controle, poti sa creezi ferestre si fara VCL, si nu trebuie neaparat sa folosesti wrapperele puse la dispozitie de Delphi. Daca nu esti comod cu ele, folosesti pur si simplu API-urile Windowsului. Oricum, de obicei functiile sunt cam la fel, fa o comparatie intre BeginThread si CreateThread, sunt cam identice.

Cat despre mesajele si functiile callback, poate ca Delphi trateaza toate mesajele, dar nu face nimic special, doar verifica daca exista o functie callback definita de utilizator, daca nu, asta e life goes on, nu cred ca-ti trebe vreo 20 de procesoare la 3000 GHz ca sa faci asta in timp util.

And as a side note, se pot face si drivere in Delphi, mai indirect, dar se pot face.

Asa ca eu nu vad nici un motiv adevarat SERIOS pentru a nu folosi Delphi. Are chiar un mare avantaj fata de celelalte limbaje prin existenta VCL-ului.

Parerea mea...  Cool
Memorat
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 08, 2006, 14:31:30 »

Cu siguranta Delphi e mai puternic decat sa zicem VB si C# care nu pot rula fara .net framework. Dar sa recunoastem, nu trebuie sa ai prea mare idee de programarea in windows pentru a lucra cu Delphi. Sunt sigur ca te poti baga in low-level dar daca stii sdk ce sens are sa lucrezi in Delphi si nu in Visual?

Despre partea cu mesajele e adevarat ca nu iti trebuie 20 procesoare dar stii si tu ca se creaza pentru ficare instanta un VFTABLE si pentru fiecare apel de funtie se face o translatie pentru a se apela. Chiar daca nu definesti callbackul functia este definita si suprascrisa oricum.

Drivere in Delphi. Ca sa faci asta oricum linkezi catre kernel si lucrezi in low-level. Lucrurile astea sunt o mizerie si in C.

BeginThread si CreateThread Smile. Delphi are control-ul cu cronometru si ai facut threadul. Mutex? Ce e aia? Multi folosesc timer-ul ala si nu stiu ca de fapt fac multithreading Very Happy.

De ce nu prea se lucreaza in Delphi este pentru ca, standard, se lucreaza cu componentele lui. Sa lucrezi cu sdk prin Delphi e o chestie iesita din comun. Daca stii sa scrii cod de sdk mai bine folosesti Visual.
Pentru aplicatii office (mici si medii) e la fel de bun ca si C#, VB. Nu ai de ce sa nu il folosesti .
Deja in aplicatii mari se simte.
Cand eram in a 10-a mi-am scris in Delphi un tree control care folosea acelasi windowclass ca si cel din windows. Era mai incet; nu enervant de incet dar se observa.
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 08, 2006, 15:14:38 »

Sunt sigur ca te poti baga in low-level dar daca stii sdk ce sens are sa lucrezi in Delphi si nu in Visual?
  Daca stii sa lucrezi in sdk, care e diferenta intre Delphi si Visual (la care te referi btw?) ?

BeginThread si CreateThread Smile. Delphi are control-ul cu cronometru si ai facut threadul. Mutex? Ce e aia? Multi folosesc timer-ul ala si nu stiu ca de fapt fac multithreading Very Happy.
  Daca multi nu stiu ca de fapt este multithreading, asta e un minus pentru Delphi? Eu l-as considera un plus.

De ce nu prea se lucreaza in Delphi este pentru ca, standard, se lucreaza cu componentele lui. Sa lucrezi cu sdk prin Delphi e o chestie iesita din comun. Daca stii sa scrii cod de sdk mai bine folosesti Visual.
  Din nou, care este diferenta? In Delphi poti foarte usor sa imbini VCL-ul cu orice alt sdk.

Pentru aplicatii office (mici si medii) e la fel de bun ca si C#, VB. Nu ai de ce sa nu il folosesti .
Deja in aplicatii mari se simte.
Cand eram in a 10-a mi-am scris in Delphi un tree control care folosea acelasi windowclass ca si cel din windows. Era mai incet; nu enervant de incet dar se observa.
  Intr-adevar poate la aplicatiile Delphi mari se resimte un usor dezavantaj in legatura cu viteza, dar conteaza foarte mult si programatorul. Si VB, C#,JAVA sunt dependenti de .NET / VB runtimes / JAVA VM, asa ca singura alternativa ar ramane C++, care in afara de sintaxa aia frumoasa si timpul ceva mai mare de programare a aplicatiilor, nu prea vad sa aiba dezavantaje majore
Memorat
TheWanderer
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 16



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 08, 2006, 15:47:14 »

"Daca stii sa lucrezi in sdk, care e diferenta intre Delphi si Visual (la care te referi btw?) ?"
Nu e. Voiam sa zic ca nu are sens sa lucrezi in Delphi si nu in Visual care e un ide clasic pentru asa ceva. Doar in cazul in care iti place neaparat sa scri pascal.

La partea de mutithreading. Timerele alea sunt chestiile basic. Multithreading-ul eficient este ceva mai mult (pipeline intre procese, forking). Timer-ul ala e o chestie doar asa ca sa fie.

Cea mai mare temere a mea legata de Delphi si de alte limbaje este ca nu am acces la ceea ce se intampla low-level. Nu stiu cat de bine fac componentele alea garbage colecting si tare imi e ca vad un memory leak.

Pana la urma e o chestie de comoditate. Nu subscriu la ideea ca "Delphi e de kkt", pentru ca in mod cert nu este. Nici nu spun ca ar trebui sa fugi de el ca de dracu'. Insa lucrul in Delphi este comod atat timp cat vrei sa faci lucruri comune.
De exemplu am facut un control de lista care descarca de pe server doar datele vizibile in momentul ala (aveai 40 000 de recorduri si nu avea sens sa populezi lista cu toate). Cand dadeai scroll se facea request si se popula lista.
Controlul l-am facut in Visual C. Daca as face asta in Delphi ar trebui sa muncesc mai mult. In primul rand trebuie sa stiu sdk si in al doilea rand trebuie sa ma prind cum vede el mesajele de scroll, cum iau starea scrollbarului ... Practic trebuie sa fiu familiar si cu clasele lor.

I dunno. Eu lucrez de catia ani in Visual C si bate toate celelalte limbaje in care am lucrat atat la viteza cat si la exstensibilitate.
Memorat

Peace is a lie, there is only passion!
StTwister
Client obisnuit
**

Karma: 11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 86



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 08, 2006, 16:33:41 »

In functie de pachetul de Delphi pe care il ai, ai access si la sursele componentelor VCL, asa ca nu e nici o problema sa verifici ce se intampla under the hood, sau chiar sa modifici cate ceva. Cel mai simplu e sa faci un descendent al clasei daca nu complica lucrurile prea mult. In cazuri extreme, poti chiar se modifici o clasa a VCL-ului daca vrei sa-i schimbi mai mult comportarea, sau sa derivi clasa dintr-o clasa mai inalta pe scare ierarhiei. Adica exista alternative si in Delphi
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines