Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Vezi clipuri video direct în conversația Pidgin  (Citit de 3424 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« : Septembrie 12, 2009, 00:59:31 »

Mie și lui Ștefan ne face plăcere să vă anunțăm un nou plugin pentru Pidgin. Acum puteți vedea un clip video direct în conversație atunci când primiți un link. Nu mai este nevoie să deschideți un nou browser! Are să vă amintească de Yahoo! Messenger 9, dar e Pidgin. Smile

Momentan, detectăm corect linkuri de pe Youtube și Vimeo. Vom adăuga și alte site-uri curând. Pe pagina proiectului veți găsi o mulțime de detalii. Răsfoiți-le!

P.S. Din cauza dependențelor, este posibil ca pluginul să ruleze doar pe Ubuntu. Noi îmbunătățiri vor fi curând!
« Ultima modificare: Septembrie 13, 2009, 01:10:55 de către Stefan Istrate » Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 12, 2009, 08:52:04 »

Applause Congrats guys. Works great Smile.
Totusi am avut ceva hard time sa il instalez. Pentru cei care au ubuntu (jaunty mai exact): aveti grija sa bifati din software sources si update-urile (aparent libgtk-2.0-dev si inca cateva pachete nu erau incluse in repositoryul initial Smile )
Ah da. Si schimbati va rog mesajul acela pentru cand configure nu gaseste pidgin-dev. Mi-a luat oleaca sa imi dau seama ce vrea deoarece el zicea ca nu gaseste pidgin purple.

[offtopic] Ar fi cool sa avem o sectiune noua in forum cu proiecte create de membri infoarena. Eventual chiar idei de proiecte pentru a iti cauta o echipa de developeri Smile
« Ultima modificare: Septembrie 12, 2009, 09:09:31 de către Savin Tiberiu » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 12, 2009, 09:42:32 »

Mie pe intrepid nu prea vrea să îmi meargă. Am bifat cam tot atât la software sources, cât și la updates, dar îmi zice că nu găsește pachetul glib-2.0, și nici în update manager nu îl găsesc. Cam cum ar trebui să fac să îl instalez?
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 12, 2009, 10:09:45 »

Incearca
Cod:
sudo apt-get install libglib2.0-0
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 12, 2009, 10:22:29 »

Când îi dau comanda de mai sus, îmi zice că are ultima versiune, dar când vreau să instalez pidgin-video, îmi zice chesti asta
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 12, 2009, 11:23:37 »

incearca libglib2.0-dev.
Poti sa incerci [sudo] apt-cache search glib-2.0 si  o sa vezi pachetele disponibile in a caror descriere s-a gasit glib-2.0. Incearca sa instalezi pachetele alea si vezi poate merge. Stiu ca si eu am avut probleme cu glib-2.0 dar nu mai tin minte exact ce pachet instalat. Vezi pe installation guide-ul de pe google code. Acolo spuneau exact ce pachete iti trebuie.
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Septembrie 13, 2009, 01:15:09 »

Din cauza unor posibile confuzii cu functionalitatile noi ce vor fi introduse in Pidgin (video chat), developerii acestuia ne-au sugerat sa redenumim pluginul. Acum se numeste Pidgin Embedded Video, iar pagina lui este aici: http://code.google.com/p/pidgin-embeddedvideo/

Ne cerem scuze ca nu am apucat sa raspundem prompt la problemele pe care le-ati avut la compilare, dar am fost putin ocupati. Pe viitor vom incerca sa fim mai vigilenti.

Enjoy! Smile
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Septembrie 14, 2009, 15:16:42 »

Good job, l-am instalat si eu pe Ubuntu 9.10! In continuare cred ca ar fi bine sa va concetrati un pic sa coborati dificultatea la instalare. Ah, si bagati si Trilulilu Smile, mi se pare ca si Yahoo Messenger are suport pentru ei.

Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 30, 2009, 23:02:30 »

Ne-am mai jucat un pic cu pluginul si acum avem:

  • o serie de noi site-uri de pe care putem insera clipul video in conversatie: CollegeHumor, Dailymotion, Google Video, Metacafe, MySpace Video, Trilulilu (audio, imagini si video - trebuia si un site romanesc, nu?) si Yahoo! Video
  • instalare mult mai usoara pe Ubuntu, direct din pachet .deb

Acum s-a maturizat si e 1.1. Smile

P.S. Se pricepe careva la cross-compiling? Vrem sa-l portam pe Windows, dar ne tot blocam in diverse ciudatenii. Dam bere celui care ne ajuta. Very Happy
« Ultima modificare: Noiembrie 30, 2009, 23:07:25 de către Marius Stroe » Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 30, 2009, 23:40:06 »

Am încercat să-l instalez din .deb-ul pus la downloads, dar îmi zice chestia asta "/tmp/pidgin-embeddedvideo_1.1-2_i386-3.deb could not be opened, because the associated helper application does not exist. Change the association in your preferences."

Ce trebuie să fac? Very Happy
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Noiembrie 30, 2009, 23:41:36 »

Am încercat să-l instalez din .deb-ul pus la downloads, dar îmi zice chestia asta "/tmp/pidgin-embeddedvideo_1.1-2_i386-3.deb could not be opened, because the associated helper application does not exist. Change the association in your preferences."

Ce trebuie să fac? Very Happy

Save as după care îl poți deschide.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Noiembrie 30, 2009, 23:45:58 »

A mers.
Meseriașă treaba  Applause
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines