Pagini: 1 2 [3] 4 5   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 014 Secventa  (Citit de 36496 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Martie 06, 2007, 13:07:15 »

in 99% din cazuri SIGSECV (Killed by signal 11) semnifica faptul ca ai accesat o zona de memorie pe care nu ai alocat-o inainte. spre exemplu apare daca scri urmatorul cod:
Cod:
int v[100];
printf("%d", v[107]);
aici poti citi (daca n-ai citit deja Tongue) mai multe despre erorile intoarse de evaluator.
incearca sa-ti genereze teste mari, care sa tinda spre marginea valorica superioara a datelor de intrare si vezi unde crapa Thumb up
« Ultima modificare: Martie 06, 2007, 13:09:04 de către Bogdan A. Stoica » Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Martie 06, 2007, 13:10:09 »

Stiu ce am gresit.Credeam ca trebuie sa afisez valoarea cea mai mare.
Cu toate asta tot primesc SIGSEGV(am refacut problema de la 0).Nu cred ca imi trece de limita unui vector,daca era asa trebuia sa imi mearga macar un test,ca doar nu toate au N-ul maxim
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Martie 06, 2007, 13:13:43 »

nu pot sa te ajut mai mult daca nu vad codul sursa... daca vrei poti sa mi-l trimiti prin mail la [email protected].
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Martie 06, 2007, 13:25:49 »

Am trimis
Memorat
RaduP
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #54 : Martie 06, 2007, 15:33:06 »

Iacob Eduard : In loc sa mai postezi in disperare doar tampenii pe forum, mai bine ai sta si te-ai gandi inainte sa scrii ceva.
Memorat
k_ounu_eddy
Vorbaret
****

Karma: -104
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Martie 06, 2007, 22:03:03 »

Si ma rog ce tampenii am scris pe forum?Daca solutia mea este incorecta ,asta nu inseamna ca am scris tampenii,pot sa trimit orice vreau eu ca solutie(aproape),nu am pus pe nimeni sa se uite pe sursa mea.Daca s-a oferit Bogdan A. Stoica(caruia ii multumesc),asta a facut-o din proprie initiativa,nu ca l-am pus eu.Oricum lasa,nu am chef de cearta...
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Martie 27, 2007, 17:03:52 »

La problema asta iau Kill by signal pe toate sursele pe care le-am trimis. Si nu stiu din ce cauza... ](*,)ar putea cineva sa mi dea vreun sfat??? Confused
Memorat
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Martie 27, 2007, 17:15:11 »

Citat
Killed by signal: Cea mai frecventa eroare cand ai un bug in program. Cand un program incalca anumite conventii in UNIX acel program primeste un "semnal" care de cele mai multe ori il opreste. Cateva semnale comune:
    * 11(SIGSEGV): Segmentation fault. Asta in 99% din cazuri inseamna ca ai probleme cu accesul la memorie. Ai iesit din limitele unui vector, ai facut stack overflow, etc.
    * 8(SIGFPE): Floating point error. Cauza cel mai frecvent de impartiri la 0.
Memorat
Bluedrop_demon
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Martie 28, 2007, 22:05:23 »

O mica intrebare : E posibil sa existe un rezultat cu secventa mai lunga de k ? Mie mi se pare ca e imposibil, adica "minimul" dintr-o secventa mai lunga decat k se gaseste si intr-o secventa de k cu siguranta. Iar cum se cere prima si cea mai scurta, trebuie sa aiba exact k, nu ? Huh
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Martie 28, 2007, 22:09:49 »

Evident Smile.
Memorat

Am zis Mr. Green
anouk
Strain


Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #60 : Martie 30, 2007, 10:28:50 »

am citit un post mai vechi despre o implementare cu deque... oare ar putea cineva sa explice putin ideea? din fragmentul acela de cod nu prea am inteles cum functioneaza..
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Martie 30, 2007, 11:21:10 »

la fiecare pas bagi un element pe la capatu cozii si le scoti pe cele dinaintea lui de care nu ai nevoie. Apoi vezi de la inceputu cozii elementele care nu mai fac parte din secventa care iti trebuie tie si le scoti. Cam asta ar fi in mare.
Memorat
anouk
Strain


Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Martie 30, 2007, 11:25:46 »

merci  Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #63 : Martie 31, 2007, 09:02:33 »

multumesc Airinei Adrian. Insa mi-am dat seama k luam KBS 11 din cauza k nu am scris corect fiserele de intrare si iesire...am corectat sursa si iau doar 80 de puncte...cu TLE pe ultimile doua...stie cineva de 100?? Confused
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #64 : Martie 31, 2007, 10:25:54 »

Daca lucrezi in C++ incearca sa folosesti scanf in loc de cin. Poti si sa parsezi citirea.
Memorat

Am zis Mr. Green
Bluedrop_demon
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Aprilie 02, 2007, 02:48:11 »

De aproape o saptamana caut pe net si citesc toate materialele despre stiva/coada deque. Si totusi ceva imi scapa pentru ca nu reusesc deloc sa pricep cum functioneaza. Am ajuns la concluzia ca trebuie construita o stiva la fiecare pas, parcurgand intervalul i-k+1, i cu o variabila j, dar asta ar iesi din timp. Am citit si solutia de la "trans" si mi se pare la fel de ambigua. Ai o coada in care pui si scoti elemente la fiecare pas, si poate fi chiar vida la un moment dat... Si verifici daca primul element e la distanta < k  de i, si daca nu e il elimini si verifici pentru urmatorul... si daca avem o coada goala ?

Ma poate ajuta cineva cu indicatii mai explicite va rog. Daca e prea evident pentru oricine si duc eu lipsa de anumite calitati de intelegere, poate sa-mi trimita mesaj numai mie pls.
« Ultima modificare: Aprilie 02, 2007, 18:02:12 de către Pandia Gheorghe » Memorat
astronomy
Nu mai tace
*****

Karma: 204
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Aprilie 02, 2007, 08:51:44 »

Stiva nu o construiesti la fiecare pas, ea deja e construita cu elementele cu indici mai mici decat i (daca acum esti la pasul i). Mai trebuie sa introduci elementul de la pasul i si sa le scoti pe alea care nu sunt bune. Mai vezi si aici ceva detalii http://infoarena.ro/forum/index.php?topic=1190.0
Memorat
Bluedrop_demon
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #67 : Aprilie 02, 2007, 20:08:07 »

Ok... cred ca am priceput ce si cum  Ok ma incurcam pentru ca mi se parea ciudat folosirea unui singur vector dar intr-adevar mai trebuia si unul de pozitie.
Am scris urmatorul algoritm (daca nu e bine ca l-am postat va rog sa-l stergeti) care merge pe exemplu dar imi ia 0 puncte:
Cod:
             ul = 1; pr = 1;
             q = 1;
             nr[1][1] = sir[1];
             nr[1][0] = 1;
             max = -MAXIM;
             for( i=2; i<=n; i++ )
                  {
                       while( ( ul > pr-1 ) && ( sir[i] < nr[ul][1] ) ) ul--;
                       ul++;
                       nr[ul][1] = sir[i];
                       nr[ul][0] = i;
                       while( ( i - nr[pr][0]+1 > k ) && ( pr < ul+1 ) ) pr++;
                       if( ( pr < ul+1 ) && ( nr[pr][1] > max ) )
                           {
                                q = nr[pr][0];
                                max = nr[pr][1];
                           }   
                  }

unde in "sir" am numerele, "nr[ i ][ 1 ]" coada deque si "nr[ i ][ 0 ]" pozitia in sirul initial a elementului i din coada. Imi spuneti si mie ce e in nereg  sad ?
« Ultima modificare: Aprilie 03, 2007, 17:12:34 de către Pandia Gheorghe » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Aprilie 03, 2007, 20:49:11 »

incearca sa faci un brut force, da-ti teste si vezi unde crapa programul tau. App ai putea observa ca stiva la aceasta problema nu prea are cum sa devina vida Wink
Memorat
Bluedrop_demon
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #69 : Aprilie 03, 2007, 21:00:12 »

Am intrat de tot in ceata. Pai algoritmul meu, in momentul in care primul element nu e cel mai mic (adica si in exemplu) deja coada devine vida. Deci pana la urma nu am priceput eu cum se face...  Think am studiat degeaba o sapt... ufff

[LE]
Am implementat stiva "deque" complexitate liniara. M-am prins cum functioneaza numai ca imi iese din timp pe ultimul test. De fapt cateodata imi iese pe ultimele doua teste, alteori doar pe ultimul (daca trimit aceeasi sursa de mai multe ori)... nu este totusi prea stransa limita de timp ?
« Ultima modificare: Aprilie 04, 2007, 22:59:41 de către Pandia Gheorghe » Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #70 : Aprilie 04, 2007, 22:38:43 »

vad ca lucrezi in c++. Incearca sa citesti numerele ca string si apoi sa prelucrezi acel string ptr a ajunge la vectorul de numere. (parsezi citirea)
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #71 : Aprilie 04, 2007, 23:01:38 »

imi explica si mie cineva.. ca unui nestiutor.. cum se face un brut force ? Cry Cry
Memorat
amadaeus
Client obisnuit
**

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 93



Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Aprilie 04, 2007, 23:05:59 »

imi explica si mie cineva.. ca unui nestiutor.. cum se face un brut force ? Cry Cry
Pur si simplu verifici toate secventele posibile Smile
Memorat

"one of these days I'm going to cut you into little pieces..."
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #73 : Aprilie 04, 2007, 23:14:47 »

eu vreau sa aflu in ce consta un program brut force ... sa pot aplica si la alte programe.. de multe ori vreau sa verific programele pe teste mai complicate.. si cand ceream pe forum, mi se spunea sa'mi fac un program brut force...Neutral.. si .. nu stiam cum Sad
Memorat
Bluedrop_demon
Client obisnuit
**

Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 66



Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Aprilie 04, 2007, 23:22:34 »

Programele brut force sunt rezolvarile "mai clare" ale problemelor. Acele rezolvari mai usor de descoperit dar cu complexitati mult mai mari O(N^3) sau un BackTracking. Bineinteles ca exista si probleme unde aceste rezolvari se incadreaza in timp, dar acolo unde nu se incadreaza, le folosesti doar ca sa-ti faci teste.

Dai un fisier de intrare ( cu random sau cum vrei, in functie de problema ) si apoi lasi programul "brute-force" (rezolvarea cu complexitate mare) sa ruleze pe testul respectiv, chiar daca dureaza foarte mult. Dupa aceea in fisierul de iesire ai o solutie corecta. (Presupunand ca ai implementat si programul brute-force corect)

Astfel poti incerca alte rezolvari cu complexitate mai mica sa vezi cam cum trebuie sa faci sa iti dea aceeasi solutie ca si programul brute-force.
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines