Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Marius Constantin  (Citit de 1614 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
cristi8
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« : Iulie 29, 2009, 12:13:14 »

Poate unii ati auzit de el, poate nu.. este mai mult fizician decat informatician Smile
A fost medaliat cu aur la Olimpiada Internationala de Fizica in 2009 in Mexic, medaliat cu aur la Olimpiada Internationala de Astronomie in 2008 in Italia si medaliat cu aur la Olimpiada Internationala de Stiinte pentru Juniori in 2007 in Taiwan. Elev in clasa a 12a la ICHB.

El participa la un concurs, "cautam oameni mari", organizat de BRD, pentru a castiga finantare pt un proiect de cercetare. Concursul este bazat pe voturi online, asa ca, daca va place proiectul lui, poate ii trimiteti un vot. Doar azi si maine se mai voteaza, si este mare concurenta intre el si alt proiect (de pe pagina 5). Orice vot e bine primit Smile

http://www.cautamoamenimari.ro/vizualizare.php?page=3   -> "Energie intr-un pahar cu apa"

Eu personal l-am cunoscut intr-o excursie primita ca premiu la concursul de mate-info "Cangurul" din liceu, si inspira mare incredere  Winner 1st place
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 29, 2009, 13:50:20 »

Si totusi care este proiectul pentru care are nevoie de finantare? Mie mi se pare ca e cam la vrajeala.
Memorat

Am zis Mr. Green
cristi8
Strain
*

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 29, 2009, 15:13:42 »

Asta e raspunsul lui Marius la reactia unor alti fizicieni ca nu se poate face perpetuummobile:

Citat
Dupa cum scrie si in poveste, nu a fost vorba niciodata de un perpetuummobile:"un asa-zis perpetuum mobile" a fost un nume generic pe care  l-a, dat proiectului, nicidecum nu l-am folosit cu sensul motamo de 'miscare continua'. Intr-adevar, proiectul de care ma preocup are legatura cu studiul gazelor ionizate in camp electric si cu obtinerea de energie in acest fel.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 29, 2009, 15:16:32 »

Din păcate, trebuie să fiu de acord cu Paul. Fizicianul nu a fost deloc convingător, mai mult e laudă decât proiect concret.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines