Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Surse de invatare  (Citit de 3034 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« : Iulie 23, 2009, 08:52:00 »

As vrea sa invat materia de clasa a 11a (in special ce tine de grafuri, arbori etc...) dar nu gasesc nicaieri ceva scris din cap in coada. Adica peste tot ori e explicat incomplet ori sunt doar niste teorii fara demonstratii practice (adica as vrea sa am exemplu in C++ pentru algoritmul respectiv (cum se declara un arbore cum se parcurge un graf etc.)).
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Iulie 23, 2009, 18:18:58 »

Daca stii engleza iti recomand sa citesti de aici, e explicat foarte riguros si ai exemple in pseudocod. A fost la Infoeducatie in anii precedenti un soft educational care se ocupa exclusiv de Teoria grafurilor explicand de la 0 cam ce trebuie sa cunoasca un elev mediu, insa fara demonstratii de vreun fel...da-mi un PM cu mail-ul tau daca vrei sa ti-l trimit. De asemenea, poti sa gasesti algoritmii mai complicati si implementarile lor in C++ in orice manual de clasa a XI-a de la profilul intensiv.
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Iulie 23, 2009, 18:34:07 »

La asta te refereai ?  Smile
Memorat
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iulie 23, 2009, 18:52:14 »

M-am referit la asta. Resursa pe care ai gasit-o mie imi pare mai completa, insa nu e atat de bine structurata ca aceea de la Infoeducatie.
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 23, 2009, 20:38:30 »

Multumesc pentru raspunsuri. Primul site in engleza e intradevar bun dar imi e foarte greu sa asimilez informatia asa, adica sa citesc atat de mult ca sa invat practic foarte putin. Am gasit pe siteul asta niste lucruri interesante http://cppworld.warpfive.net/cls11/grafuri/ si cred ca explica destule. De asemenea am gasit aici http://www.cs.utt.ro/~chirila/teaching.html niste cursuri si ce-or mai fi ele. Daca se poate uita cineva sa imi spun daca imi incarc mintea cu chestii gresite sau care nu imi trebuiesc sa imi spuna .

L.E. : Am gasit declaratia asta:
typedef struct nod
 { int nr;
   struct nod* next;
  } NOD;

In primul rand de ce trebuie typedef? struct nu face treaba asta automat ?
Si in al doilea rand de ce e declarat struct nod * next ? nu putea pune direct nod*next ?

Inca ceva , ce e aia o cheie ?











« Ultima modificare: Iulie 23, 2009, 22:31:24 de către Usurelu Catalin » Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 06, 2009, 08:06:37 »

Citat
//L.E. : Am gasit declaratia asta:
typedef struct nod
 { int nr;
   struct nod* next;
  } NOD;

Chestia cu typedef este legata  de C, din cate stiu cand declari o structura sa zic Elve, in C nu merge:
Cod:
struct Elev 
{
  ...
};
Elev e1;
Aceasta declaratie este pentru  o lista simplu inlatuita, *next este un pointer la structura in care reti adresa urmatorului element.
Daca vrei grafuri  in Programare  in limbajul C/C++ pentru liceu. Este foarte buna Smile
Pentru primul link, mi se pare ca trebuie sa mai inveti ca sa intelegi ce e acolo , nu m-am uitat in detaliu
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines