Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: 911 Ghizi  (Citit de 2621 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« : Iunie 10, 2009, 14:36:48 »

Aici puteti discuta despre problema Ghizi.
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
zoopp
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 29, 2010, 19:18:44 »

Pic toate testele cu exceptia nr. 2 si al exemplului.. Am facut si cateva teste cu date de intrare facute de mine si le-a trecut.

Nu vad nici o scapare in logica care am adoptat-o..codul sursa de asemenea e flawless Neutral

Se poate sa primesc datele de intrare/iesire de la unul din teste ?  Brick wall
Memorat
S7012MY
Nu mai tace
*****

Karma: 26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 648



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 29, 2010, 20:21:01 »

Pic toate testele cu exceptia nr. 2 si al exemplului.. Am facut si cateva teste cu date de intrare facute de mine si le-a trecut.

Nu vad nici o scapare in logica care am adoptat-o..codul sursa de asemenea e flawless Neutral

Se poate sa primesc datele de intrare/iesire de la unul din teste ?  Brick wall
Problema a fost data la oni 2003-baraj. Gasesti testele aici http://infoarena.ro/downloads?action=download&file=oni03.zip&safe_only=false
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Septembrie 30, 2010, 04:01:18 »

Ai putea sa ne zici cum faci si abia apoi o sa putem sa te ajutam.

Vad ca a inceput o miscare de ceva vreme sa se tot dea linkuri pe forum catre arhive cu testele oficiale. Ei bine acest lucru nu e tocmai ok, ideea nu e sa treci toate testele, ideea e sa rezolvi problema corect. Nu vrei sa stai 2 zile pe un bug? Bine i-ati testele si vei descoperi imediat acel bug insa e foarte probabil sa repeti acel bug. Sa stiti ca si statu 2 zile pe un bug ajuta, pentru ca odata ce l-ai gasit iti va ramane in minte si nu il vei mai repeta. Incercati de acuma sa dati hinturi de rezolvare si sa nu mai trimiteti oameni direct la teste sau la solutia oficiala, exista un motiv pentru care echipa infoarena nu a facut testele si sursele publice la toate problemele.
Memorat
zoopp
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Septembrie 30, 2010, 15:59:22 »

Hmm...inteleg ce vrei sa spui...

Bine..am sa sterg arhiva de mai sus pe care tocmai am descarcat-o si am sa explic metoda mea de rezolvare.

Eu am gandit asa:

Un ciclu complet este o multime de intervale care reunite formeaza un intreval de forma [0, 100).
Eu caut sa formez cicluri complete pana cand nr. de cicluri corespunde cu nr. echipelor.

Implementarea se afla aici http://infoarena.ro/job_detail/488926?action=view-source

Am sa continui sa ma uit peste codul sursa..poate intr-adevar este un bug Neutral

Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Septembrie 30, 2010, 23:28:48 »

Din cate imi aduc aminte parca problema asta se facea cu flux. E posibil sa mearga si greedy-uri dar nu stiu daca sunt corecte.
Gandeste ca momentele de timp de la 1 la 100 sunt noduri intr-un graf iar cei N voluntari reprezinta muchii intre aceste noduri, practic daca un voluntar poate sa fie ghid in intervalul a b, ai muchie de la a la b. Iar acum problema s-a redus la gasirea a K drumuri distincte de la nodul 1 la nodul 100, problema care se rezolva cu flux.
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Octombrie 22, 2010, 09:21:54 »

Fac cu flux si iau 10 puncte. Nu inteleg unde gresesc  Confused .

Eu iau nodurile de la 1 la 101 nu de la 0 la 100 (le incrementez cu 1 la citire).

Destinatia e 101 si sursa nodul 102. M-am uitat de mai multe ori pe sursa si pare ok. E gresit algoritmul ?

Sursa : http://pastebin.com/D0GvS9BA
Memorat
Fayed
Client obisnuit
**

Karma: -24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 26, 2013, 21:59:38 »

Si eu am aceeasi problema ca a lui George, algoritmul este le fel gandit, si iau 10 pcte si chiar nu stiu ce sa mai fac Brick wall.
Idei ?
Memorat
misino
Strain
*

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 40



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Mai 24, 2013, 18:47:02 »

Aveti grija ca o muchie poate aparea de mai multe ori.
Trebuie sa inlocuiti if(fl[j]) cu while(fl[j]){--fl[j];...}
E
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines