Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: compilare mingw  (Citit de 11489 ori)
0 Utilizatori şi 2 Vizitatori pe acest subiect.
cipri_tom
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« : Mai 09, 2009, 23:24:26 »

salut. mi-am instalat si eu acasa mingw, noul compilator/editor si am o mica problema: nu pot compila sau rula programele scrie. am urmat ghidul de pe site cu facerea proiectelor, a surselor, dar nu pot compila. e ca si cum nu e activat "butonu" de compilare....

are nevoie de ceva plug-in sau chestii de genu?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 10, 2009, 08:42:24 »

Ai nevoie de compilatorul mingw. Ce ai tu e doar editorul.
Memorat
cipri_tom
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 10, 2009, 13:33:30 »

aha... multumesc de indicatie... il gasesc tot pe infoarena... Very Happy?
Memorat
andrei-alpha
Client obisnuit
**

Karma: 103
Deconectat Deconectat

Mesaje: 91



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Mai 10, 2009, 13:47:00 »

Il gasesti aici http://en.kioskea.net/telecharger/telechargement-608-mingw-developer-studio
« Ultima modificare: Mai 10, 2009, 13:57:10 de către Andrei Bogdan Antonescu » Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 10, 2009, 14:39:59 »

Daca folosesc Vista  exista un MingW "special". L-am instalat de pe: http://en.kioskea.net/telecharger/telechargement-608-mingw-developer-studio si imi apare eroarea: "installation problem, cannot exec 'cc1': Invalid argument "
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 10, 2009, 14:47:16 »

Daca folosesc Vista  exista un MingW "special". L-am instalat de pe: http://en.kioskea.net/telecharger/telechargement-608-mingw-developer-studio si imi apare eroarea: "installation problem, cannot exec 'cc1': Invalid argument "
Lasand coerenta la o parte, e explicat destul de bine intr-un link din primul rezultat de pe Google (http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=MinGW_installation)
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 10, 2009, 14:48:28 »

Citat
Daca folosesc Vista  exista un MingW "special". L-am instalat de pe: http://en.kioskea.net/telecharger/telechargement-608-mingw-developer-studio si imi apare eroarea: "installation problem, cannot exec 'cc1': Invalid argument "

Aia e eroarea normala la vista. Incearca mai bine Codeblocks cu compilatorul de pe cygwin. Ruleaza intr-un mediu unix-like emulat de cygwin, si n-ai probleme din cauza incompatibilitatii cu vista. Si vlad are dreptate. Prietenul GOoGl te ajuta intotdeauna.
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 10, 2009, 15:20:15 »

ok thanks Very Happy
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 27, 2009, 12:11:55 »

Cand mi-am pus prima data MinGW pe Vista mi-a mers fara probleme... Dupa ce am reinstalat windows-ul, nu mi-a mai mers si imi dadea eroarea despre care era vorba si mai sus (g++.exe: installation problem, cannot exec `cc1plus': No such file or directory). Nu se poate faca ceva ca sa functioneze MinGW-ul pe Vista?
Am cautat prin folderele instalate ale MinGW-ului si am gasit cc1plus.exe desi el spune ca nu exista. Idei?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 27, 2009, 12:51:00 »

Iti iei versiunea speciala de compilator pt vista (google search), si o instalezi peste versiunea veche de compilator, Ar trebui sa fie un folder Mingw in folderul Mingw-Studio, sau ceva de genul. Cand o sa te intrebe unde instalezi compilatorul, ii dai cale catre acel folder.
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : August 27, 2009, 14:52:57 »

Ar trebui sa fac ce zice aici: http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Installing_MinGW_with_Vista ?
Sau de unde mai exact pot lua versiunea de compilator speciala pentru Vista ca nu am gasit...
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : August 27, 2009, 17:38:27 »

Eu acum vreo 1 an si ceva am avut o problema asemanatoare si stiu ca am gasit un installer special pt windows vista, pe care nu il mai gasesc acum. Era ceva gen un bug-fix special pt vista. Poti incerca sa iei ultima versiune a compilatorului. Ar trebui sa mearga si pe vista. Ultima versiune e 4.4.0. O gasesti pe sourceforge la downloads.
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : August 27, 2009, 19:23:51 »

Multumesc de ajutor  wink ! Pana la urma am reusit. Am descarcat de pe sourceforge ultima versiune a compilatorului care era 5.1.4 (cred) (de aici: http://sourceforge.net/projects/mingw/) si a trebuit sa intru in MinGW > Edit > Compiler > si sa modific adresa in c:\MinGW in loc de ce era. Si mi-a mers  Very Happy Multumesc inca o data pentru help  Winner 1st place
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : August 28, 2009, 10:43:13 »

A mai aparut o problema  Confused .... Nu imi merge in MinGW Debug-ul... nu stii cum l-as putea face sa mearga?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : August 28, 2009, 13:35:08 »

Cum adica nu iti merge ? Ce mesaj iti apare ? Vezi sa fie activat de prin meniu.
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : August 28, 2009, 14:02:58 »

Cand derulez meniul Debug, toate optiunile de acolo in afara de QuickWatch sunt dezactivate (sunt scrise cu gri si nu pot sa apas pe ele)...
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : August 28, 2009, 14:10:10 »

Nu cumva tu ai doar edtitorul, nu si compilatorul? Asa am patit si eu, apoi a luat pachetul de OJI de pe infoarena si a mers. Cei drept, eu am XP...

Nu uita ca pentru a compila, trebuie sa creezi un proiect.  Smile
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : August 28, 2009, 19:51:47 »

Am si compilatorul si editorul... le-am luat din locuri diferite ca sa imi mearga pe Vista... Stiu ca trebuie sa fac proiect  Raised eyebrow ... am lucrat in MinGW pana sa imi reinstalez windows-ul si sa nu imi mai mearga.... acum reusesc sa compilez numai Debug-ul nu-mi merge...
Memorat
miculprogramator
Nu mai tace
*****

Karma: 65
Deconectat Deconectat

Mesaje: 306



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : August 28, 2009, 22:02:26 »

Te-ai uitat pe asta sau pe astawink
Memorat
nautilus
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 12



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : August 29, 2009, 11:02:24 »

M-am uitat, dar cei care au scris articolele nu reuseau sa compileze sau nu gaseau librariile... ei inca n-au ajuns la problema cu Debug-ul  Very Happy
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines