Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Evaluator Windows  (Citit de 1461 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
chera_lary
De-al casei
***

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« : Aprilie 24, 2009, 21:35:08 »

Salut!
Am inceput sa scriu la un evaluator, de 3 zile, ce va functiona pe windows, scris in mingw. Momentat nu pot spune ca evaluatorul functioneaza excelent sau ca este un evaluator complet! Pana acum merge bine in stagiul in care se afla! Cine este interesat si vrea sa lucreze alaturi de mine pentru a dezvolta in continuare evaluatorul, poate sa imi zica si va primi sursa!
Comanda de evaluare este : evaluator numeproblema.exe
In folderul suport se afla un fisier config.ini! In acel fisier se afla date despre problema ce va fi evaluata!
nume={numele fisierului de test};
tip={momentat nu functioneaza}
teste={numarul de teste}
punctaj={punctajul acordat fiecarui test evaluat corect}
time={timpul maxim acordat problemei pentru a rezolva testul}
Momentat evaluatorul nu e capabil sa genereze decat teste de formatul nrTest-numeTest
Am atasat aici evaluatorul!  Very Happy Modificati extensia fisierului din txt in ace! Succes! Very Happy
« Ultima modificare: Aprilie 25, 2009, 09:24:43 de către Savin Tiberiu » Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 24, 2009, 23:03:32 »

Cum gestionezi omorarea programelor care depasesc timpul ? Cum restrictionezi memoria (stiva, heap) ? Vezi ca arhiva ta nu imi merge, desi am modificat-o in .ace (imi zice arhiva corupta), ataseaz-o te rog daca poti la o pagina wiki (preferabil profilul tau).
Memorat
chera_lary
De-al casei
***

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 24, 2009, 23:22:20 »

http://www.sendspace.com/file/pdhsfq Pe wikipedia nu am inca suficiente privilegii Tongue
Daca vrei codul sursa sa imi spui Very Happy
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 24, 2009, 23:55:27 »

M-am uitat putin pe el, dar parca omorarea programelor lipseste cu desavarsire (sau cel putin asa mi-a dat impresia). Am observat ca tu nu verifici daca exista fisierele de intrare si verificare (ar trebui sa atentionezi utilizatorul). Norocul meu, cand m-am trezit cu 90 de puncte, a fost ca stiam ca testele si programul meu sunt bune Smile. Te rog, daca poti, sa-mi dai si mie sursa.
Memorat
ucc_5
Client obisnuit
**

Karma: -11
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 02, 2009, 22:12:46 »

Cred ca o sa ma apuc sa imi scriu un evaluator care citeste teste de intrare si compara rezultatul cu rezultatul din testele cu rezultate  Very Happy. Nu de alta dar m-am saturat sa bag de mana datele la unele probleme care au doar teste nu si evaluator. Pana acuma am facut niste implementari cum ar fi :
-citirea (si implicit verificarea) lexicografica a fisierelor de intrare (pana la urma nici nu conteaza cum sunt citite, dar oricum de obicei,daca nu chiar tot timpul) sunt scrise lexicografic;
-verificarea timpului de executie (mai trebuie sa vad cum opresc evaluatorul daca trece de timpul de executie)
-afisarea rezultatelor partiale si a rezultatului final (in 2 forme suma punctajelor partiale si media aritmetica a punctajelor).
Problema e ca trebuie sa includ sursa in programul asta si apoi sa compilez, ca nu am gasit metoda sa execut direct executabilul (defapt inca nu m-am interesat cum se face).
Si mai trebuie sa vad cum verifica cata memoria am folosit in total si pentru stiva , si sa vad cum dau punctaje partiale la probleme (aici cred e cam imposibil pentru ca trebuie facut un evaluator special pentru fiecare problema si in cazul in care solutia nu e unica atunci chiar trebuie un evaluator pentru fiecare problema ceea ce nu are rost)

Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Mai 02, 2009, 22:32:00 »

Problema e ca trebuie sa includ sursa in programul asta si apoi sa compilez, ca nu am gasit metoda sa execut direct executabilul (defapt inca nu m-am interesat cum se face).
C++ ? Cauta functia "system" din cstdlib (stdlib.h)... Smile

si sa vad cum dau punctaje partiale la probleme (aici cred e cam imposibil pentru ca trebuie facut un evaluator special pentru fiecare problema si in cazul in care solutia nu e unica atunci chiar trebuie un evaluator pentru fiecare problema ceea ce nu are rost)
Pai cam are rost, cam asa e facut si pe infoarena la problemele fara solutie unica... Tot asa, faci un program care verifica daca solutia ta e valida si care returneaza exit code 0 daca e ok sau 1(sa zicem) altfel, pe care il poti verifica atunci cand faci system("verificator-solutie").
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines