Pagini: [1] 2 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ICHB  (Citit de 49840 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« : Aprilie 11, 2009, 16:57:26 »

Am tot vazut la mai multi membrii de pe acest site ca s-au mutat din anumite orase la ICHB...care-i spirla cu liceu ala?e ceva mai deosebit?
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Aprilie 11, 2009, 18:14:39 »

Uita-te putin pe la ei pe site. Cred ca o sa te convingi de ce multi aleg ICHB.

http://www.ichb.ro/
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 12, 2009, 11:57:14 »

Uita-te putin pe la ei pe site. Cred ca o sa te convingi de ce multi aleg ICHB.

http://www.ichb.ro/
m-am uitat , poate mi-a scapat ceva , dar in afara de faptul ca ar avea profesori mai buni nu stiu ce altceva ii ajuta la informatica...trebuie sa fie ceva neoficial...
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 14, 2009, 13:07:56 »

Te ajuta destul de mult sa obtii rezultate bune la olimpiade. In primul rand faci pregatire dupa ore cu fosti olimpici la informatica (daca o sa te uiti pe listele de la oni sau oji o sa vezi ca profesori pregatitori la cei din ichb persoane precum Mircea Pasoi, Silviu-Ionut Ganceanu, Mugurel Ionut Andreica, Andrei Grigorean a.k.a Wefgef etc). De asemenea daca esti olimpic cu un anumit statut te lasa mai moale la celelalte materii.
« Ultima modificare: Aprilie 14, 2009, 19:05:21 de către Savin Tiberiu » Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 16, 2009, 13:31:27 »

De asemenea daca esti olimpic cu un anumit statut te lasa mai moale la celelalte materii.
Asta e aceea chestie neoficiala dar e aiurea sa crezi ca se aplica doar atunci cand esti olimpic pentru ca daca nu s-ar aplica nici inainte de a fi cu statut de olimpic nu ar ajunge cu acel statut...si inca ceva probabil ca daca ar avea deja statut de olimpic nu l-ar ajuta prea mult...
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 19, 2009, 19:00:40 »

Iti zic eu, merita sa te muti la ICHB. Smile
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 19, 2009, 19:25:26 »

Eu nu te sfatuiesc sa faci asta :-" (daca intreaba cineva, traducerea in turca a acestei propozitii e fix contrariul Very Happy ). De ce nu te sfatuiesc sa vii in ichb? nu stiu exact sa explic asta, insa din punctul meu de vedere mi se pare ca nu s-a meritat. E adevarat ca de cand am venit aici am devenit mult mai bun la info, insa nu stiu, daca ar fi sa dau timpul inapoi cu 2 ani, as ramane in Galati.
Memorat
tvlad
De-al casei
***

Karma: 63
Deconectat Deconectat

Mesaje: 121



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 20, 2009, 09:35:06 »

Nu stiu cum e din punctul de vedere al cuiva care vine din alt oras, dar din punctul meu de vedere a meritat.
Pregatire tare si mai putin stres, dar nu trebuie sa uiti sa mai citesti o carte din cand in cand.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 20, 2009, 11:17:39 »

Cei care v-ati mutat la acest liceu ati mers impreuna cu familia sau singuri la camin(cum e la camin?)?...
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 20, 2009, 11:50:37 »

Parerea mea este ca despre astfel de lucruri nu este suficient sa discuti pe forum. Cel mai bine e sa vii in vizita si sa vezi daca ti se potriveste.

Din punctul de vedere al unui fost elev si actual trainer, cred ca la ICHB merita sa vii doar daca esti deja printre cei mai buni la clasa ta (macar primii 10-15 pe tara). In general, aici se discuta tehnici si algoritmi avansati, ce sunt necesari la ONI, la loturi si la concursuri internationale. Desigur, depinde si de clasa in care esti, dar nu stiu exact cui ma adresez pentru ca nu ti-ai completat profilul. Smile Dar daca ti-ai propus sa inveti sanatos informatica de la 0 nu cred ca acesta este locul potrivit.
Memorat

Am zis Mr. Green
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 20, 2009, 12:54:48 »

Te adresezi unuia care incearca de doi ani sa-si gaseasca un mod in care poate sa se pregateasca la informatica...Is la un liceu ( asa cica de mare prestigiu pana m-am convins ca nu e bine deloc aici pentru mine) din Satu Mare (liceul Mihai Eminescu) unde doua profesoare care preda de 20+ ani informatica sau saturat si au decis sa stea in functie doar pentru bani...Aceste doua profesoare se opun total pregatirii mele in clasa pentru olimpiade si concursuri scolare la nivel inalt ci ma pun sa lucrez problemele alea din manual de mariana milosescu , probleme care is de gen copy-paste fara gandire(sa nu zic ka daka te prinde ka lucrezi in clasa la vreo problema de OJI sau ONI iti da 3 pentru ca nu faci ceea ce iti zice ea) ca sa nu mai mentionez ca la celalte materii in afara de matematica te streseaza foarte mult si ka e doar un singur elev in clasa mea caruia ii pasa de informatica cat de cat(profil mate-info) si la fel stau lucrurile si la matematica... asa ca de doi ani m-am cam chinuit sa prind de ici colo cate ceva , in principal infoarena.ro , la nivelul problemelor de pe site...Poate va puneti intrebare de ce nu m-am mutat , raspunsul e simplu celalte licee(in limba romana) nu-s deloc mai promitatoare , de fapt singurul lucru pe care l-as putea obtine in cel mai bun caz este sa ma lase sa ma pregatesc la clasa(adika sa nu pierd cele 7 ore pe saptamana)...In mod cert m-as muta si in alt oras daca nu ar costa prea mult(caminul) si daca as fi sigur ka lucrurile ar sta mai bine...
Daca am plictisit pe careva cu aceste randuri imi cer scuze...
« Ultima modificare: Aprilie 20, 2009, 14:10:23 de către raziel » Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 20, 2009, 13:02:08 »

Eu n-am reusit niciodata sa lucrez la probleme mai dificile la scoala... nu ca nu m-ar fi lasat, dar nu pot sa gandesc in timp ce profesorul vorbeste altceva, si colegii fac alte chestii care-mi distrag atentia. Cred ca cel mai bun loc sa te pregatesti e acasa (daca nu ai la scoala sau in alta parte un mediu destinat pregatirii la info).
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 20, 2009, 14:05:57 »

Eu n-am reusit niciodata sa lucrez la probleme mai dificile la scoala... nu ca nu m-ar fi lasat, dar nu pot sa gandesc in timp ce profesorul vorbeste altceva, si colegii fac alte chestii care-mi distrag atentia. Cred ca cel mai bun loc sa te pregatesti e acasa (daca nu ai la scoala sau in alta parte un mediu destinat pregatirii la info).
Desi nu e normal cam asa cred ca sta treaba in majoritatea scolilor romanesti.Cel mai bun loc de pregatire e acasa dar trebuie sa iei in calcul ca intr-o zi n-ai facut in cele 7 ore de la scoala nimica in afara decat sa te obosesti si dupa aia te umple de teme si daca nu le bagi in seama dai pe corigenta + ca mai ai si alte probleme personale...pe altii ii lasa acasa sa se pregateasca mai tot anu (dau pe la scoala maxim 1 luna pe semestru) , probabil ca se mai intalnesc si cu profesorii in particular sau stiu eu, asa in ritmul asta ar fi o rusine sa nu rezolvi ceva...
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 20, 2009, 14:17:26 »

Eu n-am reusit niciodata sa lucrez la probleme mai dificile la scoala... nu ca nu m-ar fi lasat, dar nu pot sa gandesc in timp ce profesorul vorbeste altceva, si colegii fac alte chestii care-mi distrag atentia. Cred ca cel mai bun loc sa te pregatesti e acasa (daca nu ai la scoala sau in alta parte un mediu destinat pregatirii la info).
Desi nu e normal cam asa cred ca sta treaba in majoritatea scolilor romanesti.Cel mai bun loc de pregatire e acasa dar trebuie sa iei in calcul ca intr-o zi n-ai facut in cele 7 ore de la scoala nimica in afara decat sa te obosesti si dupa aia te umple de teme si daca nu le bagi in seama dai pe corigenta + ca mai ai si alte probleme personale...pe altii ii lasa acasa sa se pregateasca mai tot anu (dau pe la scoala maxim 1 luna pe semestru) , probabil ca se mai intalnesc si cu profesorii in particular sau stiu eu, asa in ritmul asta ar fi o rusine sa nu rezolvi ceva...

Asa sta din cauza mai multor factori. In primul rand, multi profesori considera jignire o rugaminte de genul "lasa-l putin mai moale ca se pregateste de nationala", sub pretextul ca cele cateva zile de dinainte sunt suficiente pentru o performante decenta. Complet fals! Niciodata nu poti sa zici ca ai lucrat suficient. Apoi, unii profesori pur si simplu nu stiu atat de mult incat sa te pregateasca mai mult de OJI. Daca spui chestia asta esti deja privit ca un ingamfat si un increzut. Deja de la stadiul de olimpic treci la stadiul de elev problema si in niciun caz nu te lasa nimeni mai moale sa te si pregatesti. Daca vrei sa te pregatesti mai mult la info in situatia asta, trebuie sa fii constient ca vor exista unele consecinte mai putin placute. Cel putin la mine cam asa sta treaba. Diriginta ma ia pe sus de cate ori are ocazia si nu-i pasa deloc de ce fac la concursurile de info. Si nu doar cu mine, cu toti cei ce lucreaza pe infoarena de la mine din clasa... parca are un sindrom "anti-preagtire-infoarena"  Rolling on the Floor Laughing Poate si fiindca ii e imposibil sa creada ca informatica e atat de diferita de celalte materii si nu sunt suficiente niste formule ca si la fizica... Anyway, bafta la pregatirea ta, indiferent cum o sa faci  peacefingers
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 20, 2009, 14:53:30 »

Poate că unii profesori sunt mai reținuți la rugămințile unui elev să fie lăsat să se pregătească pentru concursuri, din cauză că nu se bazează pe sinceritatea lor. Colegii mei din liceu spuneau după două săptămâni de vacanță că nu au învățat nimic pentru olimpiadă. Așa că e greu să îi convingi pe profesori că meriți să ai liber.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Aprilie 20, 2009, 15:37:49 »

Poate că unii profesori sunt mai reținuți la rugămințile unui elev să fie lăsat să se pregătească pentru concursuri, din cauză că nu se bazează pe sinceritatea lor. Colegii mei din liceu spuneau după două săptămâni de vacanță că nu au învățat nimic pentru olimpiadă. Așa că e greu să îi convingi pe profesori că meriți să ai liber.
Eu sunt sigur ca un profesor care se pricepe poate sa-si dea seama daca elevul se pregateste sau nu in timpul liber alocat... Probabil ca daca nu isi da deloc interesul n-are cum sa afle dar atunci nu cred ca mai vorbim de pregatire pentru olimpiada...Totul deriva din interese si planul de invatamant e facut numai dupa interese(banul in principal) si de aici conditii inegale pentru cei ce vor sa se pregateasca...
Cei de la Zeitgeist aveau completa dreptate...Interesul strica tot ,stopeaza...
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Aprilie 20, 2009, 15:42:48 »

Interesul strica tot ,stopeaza...

Interesul e principala forță ce pune în mișcare inteligența. Tongue

Dacă știi ce îți dorești, nu te vor opri câțiva profesori de liceu să ajungi la țintă.
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Aprilie 20, 2009, 15:45:32 »

Dacă știi ce îți dorești, nu te vor opri câțiva profesori de liceu să ajungi la țintă.

Foarte adevarat! Smile
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Aprilie 20, 2009, 15:46:01 »

La mine in liceu treaba sta undeva intre. Profii de info ma lasa in pace. Nu-mi dau teme, nu-mi dau teste, am media 10 asigurata (la info). Nici macar nu le pasa daca lucrez sau nu. Ideea este ca ei stiu nivelul meu. In schimb, la celalalte materii, nici macar nu indraznesc sa cer timp "liber" pt a ma pregati la info. Asta e destul de frustrant, pt ca dupa ce stai la scoala 6-7 ore pe zi, mai vii acasa si ai teme/teste/lectii la materii care nu prea te intereseaza, nu prea iti mai ramane timp de pregatire. Si lucrul asta e destul de urat, pt ca vacantele si weekend-urile sunt cele in care trebuie sa trag mai tare cu info. Intr-adevar, am 2-3 zile libere inaintea oricarui concurs 'live'... Oricum, in majoritatea scolilor din Romania nu se gasesc profesori suficienti de buni pt a te pregati de ONI. Profii de info nu fac decat sa-ti deschida drumul, la inceput. Apoi nu mai au nicio treaba cu tine. Daca vrei sa lucrezi, trebuie sa te descurci singur. E ca si cum ti-ar da linkul catre infoarena, iar mai departe e treaba ta ce faci cu el. Oricum, daca ai de lucrat, fii sigur ca o sa gasesti timp oricand si in orice conditii.  Smile
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Aprilie 20, 2009, 15:55:19 »

Citat
Interesul e principala forță ce pune în mișcare inteligența. Tongue
Nu cred ca ai inteles ce vreau sa zic...m-am referit la interesul unora de a profita pe seama altora la interesul de a crea tabere de gen "noi si ei" in care "noi" suntem pe prim plan indiferent de adevar sau realitate...nu m-am referit la interesul la care te referi tu...
Memorat
Mira_rt
Strain
*

Karma: 40
Deconectat Deconectat

Mesaje: 30



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Aprilie 21, 2009, 08:49:57 »

Xtreme, eu as vrea sa incerc sa-ti fac alegerea mai usoara, punctand cateva aspecte:
1.   Totul in viata are un pret, nu neaparat definit material. In primul rand conteaza foarte mult ceea ce vrei tu cu adevarat . Daca vrei sa faci informatica (algoritmica) de performanta pentru concursuri de nivel mai sus de OJI, nu poti avea pretentia sa faci si restul materiilor de la  scoala de nota 9 sau 10, ca nu-ti rezista neuronii la asa ceva (doar daca esti un fel de geniu). Valabil in ICHB si in orice alta scoala.
2.   Poti veni in ICHB oricare ar fi nivelul tau de pregatire in informatica, cu certitudine vei progresa, dar cat de sus vei reusi sa ajungi depinde de nivelul la care esti acum si de cat de mult esti dispus sa muncesti in continuare in directia asta. ICHB este celebru pentru pregatirea pe care o face pentru olimpiadele de informatica, sunt mai multe grupe de pregatire, care in general nu tin seama de varsta / clasa, ci de nivel. Pregatirea pentru olimpiade este inclusa in taxa de scolarizare.
3.   ICHB este o scoala particulara. Daca nu esti admis pe baza de invitatie si bursa (in traducere: daca nu ai luat vreun premiu la nationala, la vreun concurs international  sau la vreun concurs organizat de ICHB), trebuie sa analizezi impreuna cu parintii tai daca taxele sunt sau nu suportabile pentru familia ta. Banuiesc ca ai dat peste acest link: http://www.ichb.ro/school-fees-for-2008-2009.html  . Aceste costuri nu includ cazarea si masa, ale caror costuri nu le cunosc. Tot ce stiu este ca la internat sunt conditii foarte bune, dar si disciplina foarte stricta.
4.   Lasatul ceva “mai moale” de care spunea devilkind este valabil numai pentru cei cu rezultate la olimpiade de nivel “de la ONI in sus” . Aici insa revin la ce spuneam la punctul 1: eu personal percep facilitatea asta nu neaparat ca pe un lucru bun la modul absolut, ci ca pe ceva normal si necesar pentru situatia data. Altfel spus, este un pret pe care alegi in mod constient sa-l platesti pentru a-ti atinge un vis.
Indiferent care va fi decizia ta, iti doresc mult succes.
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Aprilie 21, 2009, 15:46:44 »

@Mira RT:Iti multumesc mult , ai fost foarte explicita. Thumb up
Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 15, 2009, 20:43:52 »

Prestigios sau mai putin, site-ul lor e un terci scris in romgleza O.O
Memorat
swim406
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iulie 14, 2009, 20:16:46 »

Regulamentul e chiar atat de strict pe cat apare pe site-ul lor? Smile
Memorat
CezarMocan
Nu mai tace
*****

Karma: 252
Deconectat Deconectat

Mesaje: 567



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Iulie 14, 2009, 20:21:14 »

Da Smile
Memorat
Pagini: [1] 2 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines