Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Despre ce este vorba...  (Citit de 32319 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Martie 31, 2009, 22:44:17 »

În urma cererilor primite din partea mai multor utilizatori am creat aceasta secţiune a forumului dedicată concursurilor virtuale.

Vă recomand ca pentru fiecare concurs creat să faceţi un topic aici pentru a-l anunţa, pentru a menţiona cui i se adresează sau pentru a discuta problemele.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 31, 2009, 22:55:40 »

Nu cred ca era nevoie de o noua sectiune, ci doar de un subiect: cate un post pt fiecare concurs. Problemele nefiind noi, se pot discuta in sectiunea arhivei de probleme.
Memorat
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Aprilie 01, 2009, 16:08:11 »

Nu cred ca era nevoie de o noua sectiune, ci doar de un subiect: cate un post pt fiecare concurs. Problemele nefiind noi, se pot discuta in sectiunea arhivei de probleme.

iesea o varza mare asa daca se apuca lumea sa puna intrebari despre concurs ...
imagineazati 3 concursuri anuntate si 10 oameni care vorbesc despre concursuri diferite in acelasi loc...

e buna ideea Smile
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 01, 2009, 16:14:32 »

Nu stiu de ce am impresia ca nu se vor pune tare multe intrebari despre concursuri..

Daca te uiti, avem o sectiune "Concursuri" unde's anuntate toate concursurile mai importante.. si in afara de algoritmiada, rar mai vezi cate un post la alte concursuri. Sunt doar subiecte goale. Ma indoiesc ca cineva va pune intrebari la un concurs cu probleme stiute deja si, dupa cum am zis, fiecare problema se poate discuta in sectiunea "Arhiva de probleme". Problema de factura organizatorica de discutat nu prea vad ce'ar putea fi.
« Ultima modificare: Aprilie 01, 2009, 16:21:25 de către Gabriel Bitis » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 01, 2009, 20:38:18 »

Anunturi, propuneri de probleme, modificari ale orei pt ca unii utilizatori sunt la scoala / au pregatire ... si pot aparea alte cazuri.

Nu fiecare concurs va avea un topic (nu ii contrazic recomandarea lui wef, ci doar sustin ca nu toata lumea va face topicuri asa cum nu toate concursurile sunt "pe bune"). Cel care organizeaza concursul va decide daca isi face un topic unde "sa faca reclama" si sa poata discuta cu posibilii participanti astfel incat sa nu mai asistam la concursuri cu 2-3 oameni inscrisi.

Citat
la un concurs cu probleme stiute deja
Ideea unui concurs tocmai asta e - sa nu fie problemele stiute. Crezi ca sunt amatori de concursuri de implementare pura? Si chiar si aceia pot pune intrebari despre limbaj si n-ar avea rost sa o faca pe pagina problemei. In plus, mai usor urmaresti topicul dedicat concursului decat 2 (, 3, 4 ... etc) topicuri separate.

Eu consider sectiunea utila. Vom vedea in timp daca intregul sau potential va fi utilizat.
« Ultima modificare: Aprilie 01, 2009, 20:45:24 de către Sima Cotizo » Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 01, 2009, 23:29:06 »

Poate sparge cineva gheaţa si face un topic Whistle
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Bit_Master
Vorbaret
****

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 159



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 03, 2009, 19:28:22 »

Dar e o problema.
Pe pagina de prezentare a concursurilor afiseaza ora reglata de tine + 3.

Ex:

Spun ora 8 -> afiseaza 11
12 -> 15
9 -> 12  Eh?

Cum incepe de fapt, care dintre ore le foloseste, nu stiu.  Raised eyebrow
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 03, 2009, 19:52:30 »

Atunci cand setezi ora, se precizeaza ca timpul este cel UTC. Romania e pe UTC + 3 de cand s-a schimbat ora zilele trecute.
Memorat
Bit_Master
Vorbaret
****

Karma: -49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 159



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 04, 2009, 11:08:19 »

Aha.
Ms.
Dar am vazut ca nici nu tine cont de ordine, pt ca eu le pusesem intr-o ordine mai buna (cronologica, pt amuzament).
Nu conteaza.
« Ultima modificare: Aprilie 05, 2009, 20:20:35 de către Alexandru Caragicu » Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 08, 2009, 22:16:48 »

Unele concursuri cred ca au ca scop sa agaseze utilizatorii infoarena: http://infoarena.ro/runda/pentru_o_bere
De ce ar vrea cineva sa faca un concurs de 50.000 de ore? Asta inseamna cam vreo 5 ani... daca concursul avea macar toate problemele existente la momentul asta, puteai zice ca a facut un "snapshot" al continutului de probleme pe care sa-l pastreze pt urmasi...  Confused

Sa fim seriosi acum, nu ar trebui pusa o limita superioara pentru durata unui concurs? Sa zicem cam o luna, si pentru mai mult sa se contacteze un admin.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 08, 2009, 22:53:37 »

Ar trebui o limita superioara si pentru durata si pentru numarul de probleme Smile
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
crawler
Vorbaret
****

Karma: 105
Deconectat Deconectat

Mesaje: 161



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 09, 2009, 13:27:46 »

pentru ore 500 [20 zile] si pentru probleme 50 cred ca ar fi ok ... plus ar fi bine sa fie limita pentru data de inceput ... cred ca la distanta de 3 luni ar fi ok ... sunt concursuri programate in 2020 Tongue
Memorat
valentinrosca
Strain
*

Karma: -8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 29



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 09, 2009, 16:38:35 »

pai ala e nebun.pune concurs in 2020 si cine stie,poate pana atunci da coltul
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 09, 2009, 19:29:15 »

Si cred ca ar trebui sa se interzica crearea concursurilor in trecut. [ adica data lor sa fie deja expirata ]
Memorat
cosmina_yup
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Mai 16, 2009, 12:15:06 »

Nu inteleeg de ce "nu mai prinde" chestia... Fool
Mie mi se parea o idee interesanta.Vad ca nu ma deschide nimeni nici un concurs, nu mai participa nimeni pentru ca nu are la ce...Why? Raised eyebrow
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Mai 16, 2009, 12:16:51 »

Pt ca e cam gata sezonul competitional. S-a dus olimpiada, s-au dus concursurile. Nu mai are la ce sa se pregateasca lumea.  Smile
Memorat
cosmina_yup
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Mai 16, 2009, 15:11:37 »

Poate ca asa e, dar daca iti place ceva vei avea tot timpul interes pentru acel lucru... Smile
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 16, 2009, 15:41:35 »

De ce nu vorbesti cu niste prieteni si nu faci chiar propriile tale concursuri? Daca nu ai cunoscuti interesati de programare, poti gasi pe infoarena. Cu siguranta mai sunt si altii care se simt singuri si vor sa simuleze concursuri. Ai putea sa incerci sa iei legatura cu altii care ti se par la un nivel apropiat cu tine.
Memorat

Am zis Mr. Green
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Septembrie 25, 2009, 14:11:39 »

Cred ca ar trebui pusa o limita maxima la numarul de probleme dintr-un concurs. E stresant sa vreau sa trimit la arhiva o problema, si sa nu imi trimita pentru ca nu am selectat runda. O data, de 2 ori sa zicem ca nu e enervant, dar cand sunt concursuri cu toate problemele din arhiva si care dureaza 360 de ore ? Sau macar sa fie trimiterea by default la arhiva.
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Septembrie 25, 2009, 14:59:24 »

Cred ca ar trebui pusa o limita maxima la numarul de probleme dintr-un concurs. E stresant sa vreau sa trimit la arhiva o problema, si sa nu imi trimita pentru ca nu am selectat runda. O data, de 2 ori sa zicem ca nu e enervant, dar cand sunt concursuri cu toate problemele din arhiva si care dureaza 360 de ore ? Sau macar sa fie trimiterea by default la arhiva.

Exista un ticket despre implementarea limitelor pentru concursuri virtuale deja.

Default ar trebui sa fie deja selectata runda la care ai trimis ultima oara. Daca nu se intampla asta, da-mi mai multe detalii gen browser si daca trimiti de pe pagina problemei sau de pe pagina de submit.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Septembrie 25, 2009, 15:14:21 »

Cand trimit prima oara de pe pagina problemei, nu imi selecteaza runda, si ma trimite la pagina de submit cu mesajul ca nu am selectat runda. Dupa ce o selectez, imi merge si la submisiile urmatoare (la problema respectiva). Folosesc Firefox 3.5.3 pe Fedora 11.

Alteori, cand dau de pe pagina unei probleme pe "Vezi solutiile trimise", uneori imi apare un messagebox cu "Nu am putut selecta runda", sau ceva de genul asta.
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #21 : Februarie 20, 2012, 13:07:16 »

Se poate participa virtual la un concurs care a trecut? Adica sa incepi cand vrei tu, sa nu conteze la rating, dar totusi sa ai impresia ca  nu esti singur atunci cand te uiti la scoruri. Cred ca la Codeforces au asa ceva http://codeforces.com/gyms

Am cautat pe aici pe site, dar n-am gasit.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 20, 2012, 13:32:47 »

Nu. Dar poti sa iei la rand problemele de la un anumit concurs, eventual te cronometrezi, cand termini de rezolvat problemele le trimiti pe toate si vezi cum te-ai descurcat pe langa concurenti.
Memorat
rgrig
De-al casei
***

Karma: 46
Deconectat Deconectat

Mesaje: 144



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #23 : Februarie 20, 2012, 15:03:24 »

Nu. Dar poti sa ...

Multumesc pentru raspuns, dar scopul meu e sa conving niste oameni sa participe la Infoarena. Si
Citat
Au niste concursuri simpatice. Si daca n-ai chef sau timp sa participi nu-i nici o problema: Poti incerca mai tarziu si totul pare care ca si cand si ceilalti rezolva in acelasi timp cu tine.
suna ceva mai bine ca
Citat
Au niste concursuri simpatice. Si daca n-ai timp sa participi dar vrei totusi sa vezi cum te descurci comparativ cu ceilalti poti sa-ti notezi cat iti ia sa rezolvi si sa te abtii sa trimiti solutiile pana trece tot timpul. Dupa care le trimiti pe toate si vezi cate puncte iei.
Memorat
PlayLikeNeverB4
Nu mai tace
*****

Karma: 212
Deconectat Deconectat

Mesaje: 721



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 20, 2012, 18:37:33 »

Daca au nevoie de "floricele" de genul ala poate ca nu e potrivita informatica pentru ei.
Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines