Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Introducere in algoritmi  (Citit de 20044 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
AnDrEwBoY
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« : Martie 31, 2009, 18:25:12 »

As dori o confirmare daca aceasta este traducerea cartii : Introduction to Algorithms
 De Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest, Clifford Stein
http://www.librarie.net/autor/13555/Thomas-H-Cormen
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 31, 2009, 19:15:42 »

A mea arta la fel, deci eu zic ca e traducerea cartii... Doar ca s-a mai scumpit fata de acum 3 ani, sigur n-o gasesti mai ieftin?
Memorat
AnDrEwBoY
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 31, 2009, 20:03:38 »

Asta e problema,nu prea am gasit`o nicaieri mai ieftin,doar intr`un anunt (de acum vreo 3 ani) cum [,] ca ar da`o cu 50 RON.Oricum,asta este, am nevoie de ea.
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 31, 2009, 20:11:56 »

Eu am cumparat-o de curand si am gasit-o la editura cu 100RON (curanad = 5 luni) + taxe de transport
Isi merita pretul
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 31, 2009, 23:17:42 »

Cartea de care intrebi e editia din 2000. Cea tradusa in romana e editia din 1990.
Memorat
AnDrEwBoY
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 31, 2009, 23:50:33 »

Pe mine m`ar interesa varianta ce este sugerata in unele articole din comunitate.
Memorat
CyberZet
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Septembrie 18, 2009, 12:25:44 »

Book sold.
« Ultima modificare: Septembrie 20, 2009, 19:53:26 de către Cyber Zet » Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Septembrie 18, 2009, 13:31:44 »

Pe mine m-ar interesa, chiar căutam s-o cumpăr de undeva. Eu sunt din Brașov, deci transportul nu ar fi o problemă. Dă-mi un PM cu ID-ul tău de mess și mai vorbim.
Memorat
TwistedSister
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Septembrie 20, 2009, 18:26:08 »


salutare oameni buni,

  Nu vreau sa fiu pe langa topic dar eu nu pot intelege ceva....
  Lucrez deja de 2 ani in industria de software si am intalnit niste experti deosebiti.
  Oare chiar e nevoie sa cumparam cartea asta scrisa de americani cand noi avem atatea valori in tara ?Noi nu putem scrie o carte ?

Dulau T.

Memorat
peanutz
Nu mai tace
*****

Karma: 10
Deconectat Deconectat

Mesaje: 296



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Septembrie 21, 2009, 11:05:07 »

Mitul romanului destept inca mai tine. Smile
Memorat

....staind....
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Septembrie 23, 2009, 06:14:03 »


salutare oameni buni,

  Nu vreau sa fiu pe langa topic dar eu nu pot intelege ceva....
  Lucrez deja de 2 ani in industria de software si am intalnit niste experti deosebiti.
  Oare chiar e nevoie sa cumparam cartea asta scrisa de americani cand noi avem atatea valori in tara ?Noi nu putem scrie o carte ?

Dulau T.


Ti-am citit postul de multe ori incercand sa imi dau seama ce anume te nemultumeste. In mod surprinzator, pentru mine cel putin, nu este vorba de calitatea lucrarii mai sus mentionate sau de pret, ci de cetatenia autorilor. Stau si ma intreb ce fel de om ar putea avea o motivatie atat de stupida ca a ta.

Cand vine vorba de "noi, romanii", majoritatea suntem plini de pretentii. Sa scriem Cormenul, sa castigam Cupa Mondiala, sa ni se dea, sa ni se dreaga, etc.

Ce te opreste sa scrii o carte mai buna? Da-i bataie, si promit ca ti-o cumpar! Wink
« Ultima modificare: Septembrie 23, 2009, 06:30:28 de către Andrei Grigorean » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
marius.pungaru
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 2



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 23, 2009, 06:41:14 »


salutare oameni buni,

  Nu vreau sa fiu pe langa topic dar eu nu pot intelege ceva....
  Lucrez deja de 2 ani in industria de software si am intalnit niste experti deosebiti.
  Oare chiar e nevoie sa cumparam cartea asta scrisa de americani cand noi avem atatea valori in tara ?Noi nu putem scrie o carte ?

Dulau T.


Nu prea inteleg dorinta ta de a reinventa roata doar ca sa o marcam cu "Made in Romania". Nu crezi ca ar fii mai bine sa incercam sa facem ceva nou, pentru algoritmi avem deja CLR-ul, Knuth-ul, etc. (La auzul cuvantului "reusability" se aprinde vreun beculet?).

La multe..."succesuri"!
Memorat
TwistedSister
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 30, 2009, 12:57:51 »

Nu e vorba de motivatie sau de patriotism ci e sa zic asa un manifest .......o idee ca noi putem singuri si putem sa dezvoltam soft si fara Cormen ...putem scrie aplicatii Java cu carte de la 0 la expert.
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Septembrie 30, 2009, 13:39:55 »

Cred ca ar fi o pierdere de vreme sa se faca la noi in tara de la 0 o carte pe care altii au facut'o deja. Nu are rost atata timp cat se poate traduce, sau chiar citi in alta limba.
Ce ar fi ok ar fi sa se faca o carte pe care altii nu o au. Ceva ce nu s'a scris inca.
Memorat
SomeDude
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Octombrie 10, 2009, 15:21:52 »

Nu e vorba de motivatie sau de patriotism ci e sa zic asa un manifest .......o idee ca noi putem singuri si putem sa dezvoltam soft si fara Cormen ...putem scrie aplicatii Java cu carte de la 0 la expert.

Buna,

cred ca aceasta discutie nu isi prea are sensul. Bazandu-ne doar pe propriile noastre forte si resurse e clar ca nu putem ajunge nicaieri. CLR este recunoscuta peste tot ca un fel de "biblie a algoritmilor", in plus stim cu totii ca mai tot ce iese din mainile romanilor e de slaba calitate. "A scrie soft fara Cormen" (asa cum spui tu) echivaleaza cu a scrie soft cu zero cunostinte de algoritmi si structuri de date - ceea ce e o gresit.

In alta ordine, de idei ma surprinde faptul ca avem exact ACELASI NUME (DULAU TUDOR). E o coincidenta foarte curioasa, numele acesta nefiind unul prea comun. As vrea sa stiu mai multe despre cine esti de fapt. Poti sa imi scrii pe private daca doresti.

All the best,
adevaratul Dulau Tudor
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Octombrie 10, 2009, 17:30:35 »

Aceasta discutie nu ajunge nicaieri... eu zic sa nu va mai certati, CLR-ul este o carte buna pe care o poate folosi orice roman. Daca cineva are alta sursa de informare mai buna, este liber sa ne anunte pentru a o folosi cu totii!
« Ultima modificare: Octombrie 11, 2009, 15:32:19 de către Savin Tiberiu » Memorat
TwistedSister
Strain


Karma: -3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Octombrie 14, 2009, 18:06:47 »

@adevaratul Dulau Tudor........................

Eu sunt programator la o firma renumita din Cluj.


Putem si singuri
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Mai 12, 2010, 18:28:39 »

Sunt si eu in dubii de cateva zile daca sa-mi cumpar sau nu traducerea in limba romana. M-ar interesa niste pareri ale ceror care o au in romana. Nu am reusit sa o gasesc mai ieftin de 120 RON, ceea ce pt mine cel putin e un pret maricel, si nu vreau sa fac o greseala ... sad

Este bine tradusa sau recomandati varianta in engleza ?
Memorat
mathboy
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 150
Deconectat Deconectat

Mesaje: 259



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Mai 12, 2010, 19:16:45 »

Eu am varianta in limba romana, tradusa de UBB din martie 2000 si zic ca merita fiecare banut!  Very Happy
Memorat
MciprianM
Nu mai tace
*****

Karma: 87
Deconectat Deconectat

Mesaje: 324



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Mai 12, 2010, 20:53:07 »

Eu consider ca orice olimpic care se respecta ar trebui sa aiba in biblioteca sa macar varianta tradusa in romana ( varianta cea mai buna ar fi originalul - adica in engleza ). Tine de statut. Aceasta carte reprezinta excelenta - a fost creata ca o baza pentru studentii care participa la concursurile ACM(, nu?) - simplul fapt ca ai cumparat aceasta carte spune ceva despre tine. Cat despre faptul ca nu avem nevoie de aceasta carte e la fel de adevarat ca si faptul ca nu avem nevoie de un ceas de mana(ne putem uita pe telefon?!, vezi http://pmircescu.blogspot.com/2010/04/am-auzit-pe-cineva-spunand-la-ce-mi.html). Se poate sa scrii soft foarte bun si chiar sa creezi algoritmi tari fara carti. Dar e mult mai usor daca urmezi o cale deja parcursa(In loc sa stai cateva zile(saptamani, ani) pana sa inventezi un algoritm de flux, de exemplu, poti sa petreci cateva ore studiind algoritmii deja dezvoltati, iar dupa aceea daca chiar vrei sau trebuie - lucrezi in cercetare - poti si sa iti tocesti neuronii scotocind algoritmi noi). Parerea mea...
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Mai 13, 2010, 05:35:04 »

Sunt si eu in dubii de cateva zile daca sa-mi cumpar sau nu traducerea in limba romana. M-ar interesa niste pareri ale ceror care o au in romana. Nu am reusit sa o gasesc mai ieftin de 120 RON, ceea ce pt mine cel putin e un pret maricel, si nu vreau sa fac o greseala ... sad
Este bine tradusa sau recomandati varianta in engleza ?
Daca sti engleza, de ce nu incerci sa faci rost de ea in engleza ? E mult mai bine sa ai o carte in limba originala decat tradusa ( cand se poate, logic ) Smile
@Marginean Ciprian Nu stiu ce are tota lumea cu cartea asta, da e scrisa destul de ok, dar nimic impresionant. Ce scrie in ea poti gasi oriunde pe internet daca ai habar sa cauti Wink
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Mai 14, 2010, 22:23:12 »

Contine tot ce trebe la un loc si are probleme la fiecare capitol pe care daca stii sa rezolvi cred ca esti la nivel de oni cu algoritmica.
Memorat
andreitheo87
Strain


Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 15



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Mai 15, 2010, 00:54:26 »

Mie mi se pare foarte valoroasa cartea asta.
M-am apucat sa o rasfoiesc in anul 4 de facultate, vrand sa imi aduc aminte anumite chestii si am fost uimit sa descopar o gramada de lucruri noi, la care nu m-as fi putut gandi singur( cu alte cuvinte nu as fi stiut ce sa 'caut pe net').
Cred ca este o resursa foarte buna pentru cei care se pregatesc singuri si au nevoie de o oarecare indrumare.
Memorat
popoiu.george
Vorbaret
****

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 162



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Mai 15, 2010, 10:32:38 »

Multumesc @Cosmin si @andreitheo ! Ati pus punctul pe i.  Very Happy
Memorat
chera_lary
De-al casei
***

Karma: -2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 106



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Octombrie 06, 2010, 20:35:44 »

Sal! Legat de algoritmica! A creea un algoritm semnificativ mai bun, inseamna a crea un algoritm cu o complexitate mai buna! Daca alg. are deja sa zicem complex n, ce ai mai putea face....! Tongue; plus ca unii alg au fost demonstrati ca fiind deja optimi, deci prin urmare nu se poate da o solutie mai buna la problema respectiva, numai in cazul in care pica matematica!
Legat de programarea comerciala, depinde cu ce te ocupi in firma! Nu ai nevoie de multa algoritmica daca tu de exemplu creezi niste interfete cu VB si le populezi cu cod!

Si in final..... [...]

[editat de moderator] Nu se face "troc" cu asa ceva  Shame on you
« Ultima modificare: Octombrie 07, 2010, 02:17:36 de către Sima Cotizo » Memorat
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines