Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Deque și aplicații  (Citit de 12123 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« : Martie 29, 2009, 22:51:05 »

Comentarii la articolul Deque și aplicații scris de Marius Stroe.

Marius și-a propus să prezinte în acest articol o structură de date tot mai des întâlnită în concursurile de informatică: deque. Veți remarca numărul mare de probleme explicate, tocmai pentru a vă ajuta să descoperiți mai ușor problemele în care se pretează această structură.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 29, 2009, 22:55:20 »

Ca întotdeauna, îi mulţumesc lui Ştefan pentru revizuirea şi îmbunătăţirea calităţii articolului. Dacă nu s-ar fi uitat peste el, cu siguranţă nu ar fi plăcut nimănui. Smile
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 29, 2009, 23:17:54 »

Bravo, Marius! Văd că munceşti constant la îmbunătaţirea saitului! Keep up the good work! Winner 1st place
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
elfus
Client obisnuit
**

Karma: 77
Deconectat Deconectat

Mesaje: 96



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 14, 2012, 20:53:07 »

Bun articol. Felicitari autorilor! Smile
Memorat
claudiumihail
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Mai 27, 2013, 10:28:56 »

Salut,

Ar fi util de mentionat si problema Avioane[0] in lista de aplicatii rezolvabile cu ajutorul unui deque.

Claudiu

Memorat
Impaler_009
Client obisnuit
**

Karma: 23
Deconectat Deconectat

Mesaje: 59



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Iunie 02, 2013, 10:48:35 »

De fapt, la problema Otilia, algoritmul pentru 100 se infaptuieste chiar cu o stiva. MinY(i) este dat de cel mai mic j pentru care MinY[i-j] > j*P. Dar asta este si ordinea in care le avem in lista: de la varf catre coada: MinY[i-1], MinY[i-2] s.a.m.d, deci toate operatiile se pot la un singur capat => stiva.  Deque-ul (cel putin din cate am inteles eu) ar aparea in cazul in care adaugarea/excluderea elementelor din lista ar depinde de un parametru iar calitatea de "cea mai buna solutie" de un altul (de ex., vrem sa calculam v(i) minim cu i pe intervale [j..k]; adaugarea/excluderea depinde de j si k, pe cand solutia optima depinde de v(i)), ceea ce nu e cazul aici. Deci nu stiu in ce masura se justifica tag-ul de deque la problema asta  Think
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Iunie 02, 2013, 20:59:32 »

Am schimbat.
Memorat

Am zis Mr. Green
claudiumihail
Strain
*

Karma: 5
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 10, 2013, 08:00:37 »

Ca fapt divers, si problema Ksecv se poate face doar cu stiva. Nu e nevoie de deque pentru 100p.

Claudiu
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines