Pagini: [1] 2 3   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: OJI 2009  (Citit de 19215 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
warchildmd
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« : Martie 14, 2009, 14:41:22 »

Cine cum s`a afirmat? Smile

Anul trecut am participat pentru prima data la OJI la cls X-a.... am luat 0 puncte pentru ca nu ma pregatisem deloc.. Smile anul acesta am gasit pe Google INFOARENA!!!  Shocked

Datorita acestui portal am mai incercat probleme si am citit articole si ca rezultat anul acesta m`am calificat la nationala Smile

Multumesc mult tuturor celor care au facut acest portal! Iar acum am sa ma apuc mai serios pt ONI Smile

Multumesc!
Memorat
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Martie 14, 2009, 17:54:52 »

Autorii problemelor cine sunt? Se poate obtine acordul sa le bagam in arhiva?
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 14, 2009, 18:25:55 »

Hei  voi ce ati facut la oji  , ati stiut Huh? eu is pe 2!!   poate ma claific la  nationala Wink 
Oricum  cate locuri  sunt distribuite fiecarui judet ?? mai ales la timis is ineteresant  si  voi ce ati facut ??  spuneti totul Wink
« Ultima modificare: Martie 14, 2009, 18:59:53 de către alexandru » Memorat
0000
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 9



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Martie 14, 2009, 18:51:26 »

@alexandru : Invata-te si tu sa vorbesti cat de cat corect nu asa la misto Raised eyebrow
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 14, 2009, 18:55:20 »

Citat
@alexandru : Invata-te si tu sa vorbesti cat de cat corect nu asa la misto

Scuze dar eu vorbesc mai bine englez  decat romana, si daca scriu in englez  nu cred ca toat lumea intelege ce zic
Intentia mea nu este sa vorbesc la "misto" Wink
Pai problemele le gasitit pe http://tminfo.info/index.php?Pages=Concursuri&foodar=19&p=1  Very Happy
Daca vreti  lunii  ma duc la contestatii si pot intreba   Very Happy
Memorat
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 14, 2009, 19:05:57 »

Am nevoie urgenta de evaluatorul OJI la cls X . Dau trei beri la ONI  Smile.
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 14, 2009, 19:08:42 »

Citat
Am nevoie urgenta de evaluatorul OJI la cls X . Dau trei beri la ONI  .
Indoimasi ca se afiseaza  sau  cel putin mai tarziu Wink
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 14, 2009, 19:43:50 »

Rezultatele le gasiti pe http://olimpiada.info .

@alexandru: uite Smile ce ar fi sa scrii si-n engleza si-n romana... cine te-ntelege in eng nu se mai enerveaza cititndu-ti mesajele in romana...
Memorat
Pepelea_Flaviu
Client obisnuit
**

Karma: 30
Deconectat Deconectat

Mesaje: 98



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Martie 14, 2009, 19:46:04 »

Vezi ca acusi vine bacu peste tine.....mai pune si tu mana pe o carte de romana Smile
Memorat
alexandru92
Nu mai tace
*****

Karma: -191
Deconectat Deconectat

Mesaje: 496



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 14, 2009, 20:04:14 »

Citat
Vezi ca acusi vine bacu peste tine.....mai pune si tu mana pe o carte de romana
Pai iti zic sincer e mai usoara engleza Wink  si noi n-avem carti la romana  tocim ce ne da profesorul de romana ca si comentariu  luam intre 6-10 si apoi  trecem la lectie noua , dar asta  e off topic chiar si pentru sectiunea asta Wink
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Martie 14, 2009, 20:46:29 »

Citat
Vezi ca acusi vine bacu peste tine.....mai pune si tu mana pe o carte de romana
Pai iti zic sincer e mai usoara engleza Wink  si noi n-avem carti la romana  tocim ce ne da profesorul de romana ca si comentariu  luam intre 6-10 si apoi  trecem la lectie noua , dar asta  e off topic chiar si pentru sectiunea asta Wink
Fara suparare, dar tu esti off-topic in permanenta cu limba romana. Ce e asa de greu sa scrii corect din punct de vedere gramatical? Smile Si eventual, si o ortografie corecta. Stiu ca s-a luat destula lume de tine, si poate ca suntem stresanti, dar poate asa iti maresti si tu nota la romana.  Smile
Memorat
Patrunjelu
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 18



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Martie 14, 2009, 21:06:11 »

Am mai intalnit pe un forum... chiar acum 5 minute, un tip care a infipt prostia cu: "Vorbesc mai bine limba X decat Romana." E putin spus stupid... But then again, nu e treaba mea si deja o dau in offtopic.
Cat despre OJI:
Este prima mea olimpiada de informatica, am reusit sa ajung pe locul doi si sa ma calific. Pot sa spun ca a fost o experienta placuta si sper sa fie la fel si mai departe.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Martie 14, 2009, 21:31:37 »

Alexandru92, eu zic sa iei o pauza mica de pe forum, poate inveti sa scrii corect.
« Ultima modificare: Martie 14, 2009, 21:41:00 de către Bogdan Tataroiu » Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
marcelcodrea
Nu mai tace
*****

Karma: 173
Deconectat Deconectat

Mesaje: 217



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Martie 14, 2009, 21:59:44 »

Se simte că infoarena s-a schimbat in ultimii ani. Îmi aduc aminte de febra OJI de pe forum de acum 2-3 ani, imediat după, se discutau idei de rezolvare, se promiteau beri la ONI, se schimbau id-uri şi multe altele. Parcă o tăcere adâncă a înlocuit toate astea anul acesta. Bine, pe atunci lipseau şi "poligloţii".  Smile
Memorat
warchildmd
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 10



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Martie 14, 2009, 22:23:32 »

Deci, e pentru prima data cand treb sa merg la ONI Smile si sincer abia ajtept... sa mai invatz ceva nou.. Smile sa`i vad p aia kre`s cei mai buni din tzara Tongue Embarassed
Vreau sa`i cunosc pe mult... si cred k sunt multi d pe infoarena Smile
NE VEDEM LA ONI!  Winner 1st place Winner 2nd place Winner 3rd place
Memorat
gabor_oliviu1991
Nu mai tace
*****

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 200



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Martie 14, 2009, 22:27:45 »

Probabil ca majoritatea dintre noi asteapta ca problemele date la OJI sa fie puse si pe InfoArena, urmand apoi discutiile despre ele. Cred ca acuma toata lumea e usurata sau, dimpotriva, stresata de rezultatele obtinute, si intr-un fel vor sa scape cateva zile de "info". Parerea mea e ca vor aparea si comentariile asupra problemelor date la OJI. Sau poate ca gresesc...
Memorat
Palude
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Martie 14, 2009, 22:44:31 »

Rezultatele le gasiti pe http://olimpiada.info .

Dintr-un motiv oarecare, nu imi merge site-ul...are cineva idee de ce?

Si oricum, pana la ce punctaj s-au calificat la clasa a XII-a pt ONI?
Memorat
AnDrEwBoY
Strain
*

Karma: 4
Deconectat Deconectat

Mesaje: 36



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Martie 14, 2009, 22:46:02 »

Salut,la clasa a IX subiectele mi s`au parut accesibile si drept dovada m`am calificat la etapa nationala,sper sa ne auzim pe acolo..
Nici cele de a X nu mi s`au parut extrem de dificile,desi am vazut rezultate slabe in ultimile judete..

@Sima Cotizo : Momentan site`ul cred ca face ultimile actualizari...va reveni cat de curand mai mult ca sigur..
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Martie 14, 2009, 22:58:49 »

Si-a revenit site-ul.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
xtreme
De-al casei
***

Karma: -26
Deconectat Deconectat

Mesaje: 118



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Martie 14, 2009, 23:20:24 »

cine a avut probleme la problema 2(reteta) de la cls X cu caracterul '\n' de la sfarsitul expresiei ?(cat mai multi)
Memorat
andrei-alpha
Client obisnuit
**

Karma: 103
Deconectat Deconectat

Mesaje: 91



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Martie 14, 2009, 23:28:33 »

Cu ce te-a incurcat ca era sau nu caracterul '\n' ?
Citeai pana dadeai de '\n' si daca nu era luai kbs sau cum ?
Memorat
gabor_oliviu1991
Nu mai tace
*****

Karma: 28
Deconectat Deconectat

Mesaje: 200



Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Martie 15, 2009, 01:04:19 »

O intrebare la problema Cerc de la clasele XI-XII. Am auzit ca subpunctul b) se face cu dinamica? Dati-mi un hint ceva ca nu prea inteleg cum. Din cate stiu, doua cercuri sunt exterioare daca r1+r2 < d, unde r1 si r2 fiind razele celor doua cercuri si d = radical din (x2-x1)2+(y2-y1)2 (cei drept ideea nu am avut-o si la OJI Thumb down )
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 15, 2009, 02:00:57 »

O dinamica de genul A[j] = max{A[k] | cercurile j si k sunt exterioare}+1 facuta pe fiecare "linie" mergea, dar riscai sa-ti iasa din timp (proprie experienta).
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 15, 2009, 08:15:17 »

    "xtrem" si eu am avut acceasi problema ca tine cu \n .....La problema a doua imi intra in ciclu infinit daca in fisierul de intrare este \n ... Am evaluat fara \n si am 100 de p pe ea + 52 de la prima si m-as fi calificat daca nu uitam de \n .. Poate rezolv asta luni la contestatie .
    Fiind objinuit cu codebloks care imi pune automat \n la sfarsitul fisierlui am uitat sa dau enter in borland dupa prima linie si am uitat complet de \n. Sper sa rezolv asta maine.
    Cat despre probleme au fost accesibile si frumoase , iar la clasa a X a cred ca ambele probleme sunt propuse de Emanuela Cerchez pentru ca am vazut ca solutiile de 100 sunt scrise de ea .

Succes si tie la contestatie!
« Ultima modificare: Martie 15, 2009, 09:31:37 de către Popescu Marius » Memorat
c_sebi
Client obisnuit
**

Karma: 24
Deconectat Deconectat

Mesaje: 62



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 15, 2009, 08:28:00 »

O dinamica de genul A[j] = max{A[k] | cercurile j si k sunt exterioare}+1 facuta pe fiecare "linie" mergea, dar riscai sa-ti iasa din timp (proprie experienta).

Calcularea lui A pentru fiecare cerc de pe fiecare dreapta trebuie facuta in ordinea crescatoare a abscisei centrelor cercurilor.
Memorat
Pagini: [1] 2 3   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines