Pagini: [1] 2   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Feedback Runda 3  (Citit de 12673 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« : Februarie 15, 2009, 13:03:06 »

Runda 3 a concursului Algoritmiada 2009 s-a incheiat. Asteptam parerile si sugestiile voastre in legatura cu organizarea, subiectele propuse, nelamuririle avute.

In curand vor fi anuntati cei care s-au calificat la Runda Finala. Va rugam sa va completati profilurile cu numele si clasa/anul de facultate pentru a va putea selecta mai usor. Sa nu uitati de adresa de e-mail deoarece este singura modalitate prin care putem lua legatura cu voi.

Pentru cei care nu s-au calificat, va invitam sa participati online pentru a va masura fortele cu primii clasati! Winner 1st place
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 15, 2009, 13:05:23 »

Cand vor aparea punctajele de la aceasta runda?
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 15, 2009, 13:06:21 »

Cand se termina evaluarea tuturor surselor.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Februarie 15, 2009, 13:08:11 »

Mai creste tensiunea, stresul Tongue
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
stocarul
Nu mai tace
*****

Karma: 49
Deconectat Deconectat

Mesaje: 203



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Februarie 15, 2009, 13:09:51 »

da...dar mie nu imi face bine...
Ieri am fost la un concurs....si am luat 30 pct doar k am fost idiot si ma asteptam ca in fisierul de intrare radacina arborelui sa mi se dea prima.....
Si tare imi e teama sa nu fi facut mai stiu eu ce gafa si pe aci.....
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Februarie 15, 2009, 13:19:05 »

A aparut si articolul cu solutii.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Februarie 15, 2009, 13:21:13 »

Am updatat si ratingurile. Clasamentele pentru runda aceasta au fost publicate aici. Clasamentele generale le puteti vedea aici.
Memorat
f.v.anton
Strain
*

Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 35



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Februarie 15, 2009, 13:29:14 »

cati participa la runda finala Very Happy? Si cum se va desfasura aceasta?
Memorat
vlad_D
Client obisnuit
**

Karma: 32
Deconectat Deconectat

Mesaje: 67



Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Februarie 15, 2009, 13:35:35 »

A fost bine! Smile

un pic aia cu patrulatere.. mo secat. Smile eu incercam cu intersectii de segmente... brutu mia dat 25 (ala n^4 cu segmente) si 20..(nustiu ce incercam eu loll).. dar a implementat careva cu intersectii de segmente... ca sa imi zica cate puncte se putea lua?

in rest zic ca nivelu a fost ok pentru studenti Smile

numai bine celor calificati! si organizare reusita pt finala.. Smile bafta
Memorat
diac_paul
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 13
Deconectat Deconectat

Mesaje: 210



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Februarie 15, 2009, 13:36:33 »

Dragute problemele. Iar a fost putin nenatural cu diferenta mare de dificultate intre problemele 'serioase' si cea de gimnaziu, dar nu e un lucru asa grav. Amuzant pentru mine faptul ca sunt acum in clasamentul general pe locurile 10-11 dupa ce am stat prea mult pe patrulatere si in ultimele 20 minute ceva rapid la gminmax care mi-au adus puncte strict necesare, vad acum. Ce se intampla in caz de egalitate? Si mai bine numarul de calificati este de 10 pe fiecare grupa?
In final nu conteaza mult asta, important e ca a fost placut sa particip. Multumim organizatorilor Wink
Memorat
crus
Strain
*

Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 44



Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Februarie 15, 2009, 13:45:33 »

frumos concurs, felicitari organizatorilor, sa o tineti tot asa

felicitari primilor clasati, si mult succes la finala
Memorat
jupanubv92
Client obisnuit
**

Karma: 19
Deconectat Deconectat

Mesaje: 74



Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Februarie 15, 2009, 13:50:02 »

Faine problemele . De cand am citit problema secvmax mi-am dat seama ca o sa iau 100 de p la ea fiindca mi se parea cea mai clara . Problema par mi sa parut cea mai usoara solutia mea fiind in O(n) 15 randuri fara prea mari batai de cap numarand parantezele deschize si cele inchise . Cealalta problema abia am intels-o si intr-un final am facuto pentru N < = 500 .

In concluzie problemele au fost usoare si accesibile pentru toata lumea . Daca erai atent la runda asta puteai sa te califici foarte usor la finala nefiind nevoie sa participi si la celalalte runde .

Felicitari organizatorilor si astept sa vad finalistii
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Februarie 15, 2009, 13:53:09 »

La finala se vor califica in principiu primii 10 de la fiecare grupa. In caz de egalitate, se vor califica toti cei in cauza.

Vom face o verificare a surselor, dupa care veti fi contactati de echipa infoarena. Sa ne vedem cu bine la finala! Very Happy
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
mugurelionut
De-al casei
***

Karma: 209
Deconectat Deconectat

Mesaje: 136



Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Februarie 15, 2009, 13:54:33 »

Si mie mi-au placut problemele (nu le-am citit decat pe cele de la grupa Studenti). S-a simtit clar ca au fost mai usoare decat cele de la runda anterioara, dar a fost fun sa le implementez. Eu am calculat numarul de intersectii de segmente la Patrulatere, in O(N^3), deci se poate rezolva problema de 100p si asa (folosind un mic smen care e necesar adesea pt a obtine o complexitate buna la diverse probleme de dinamica cu puncte in plan).

Sunt de parere ca organizatorii au facut o treaba excelenta (la toate cele 3 runde), din toate punctele de vedere (calitatea problemelor, evaluare pe perioada concursului, imbunatatirea feedback-ului la evaluare -- mi-a placut foarte mult faptul ca s-au putut vedea niste rezultate partiale la problema Patrulatere). Asadar, felicitari! si va urez succes la organizarea rundei finale (care, fiind on-site, este mult mai complicat de organizat).
Memorat
Zeus
Client obisnuit
**

Karma: 7
Deconectat Deconectat

Mesaje: 82



Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Februarie 15, 2009, 14:03:25 »

Felicitari organizatorilor pentru o runda cu probleme interesante ( patrulatere si gminmax ),
si felicitari desigur si lui Mugurel pentru o performanta foarte buna pe parcursul celor 3 runde.

Cum a zis si Mugurel, concursul a fost per total excelent organizat.
A fost placut intradevar sa vad rezultate partiale la patrulatere. Mi-a adus aminte de USACO.

Sunt curios ce jmen a folosit Mugurel ... poate dupa finala ni-l zici si noua Smile

Spor pentru organizarea rundei finale !
Memorat

There is only power and those too weak to seek it.
mika17
Strain
*

Karma: 8
Deconectat Deconectat

Mesaje: 33



Vezi Profilul
« Răspunde #15 : Februarie 15, 2009, 14:09:17 »

foarte misto problemele, organizarea super Smile bravo

Cam putin totusi primii 10 de la fiecare grupa sa se califice, si de ex am vazut ca multi care s-au clasat bine la o grupa s-au clasat bine si la celelalte.  
Eventual s-ar putea selecta si "de rezerva" in caz ca nu va putea ajunge cineva ...
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Februarie 15, 2009, 14:17:47 »

Felicitări pentru Algoritmiada!

Nici eu nu am citit alte probleme decât cele de la grupa Studenţi. Despre fetițe și Gminmax nu pot spune decât că au fost intuitive, „strigau” să se rezolve într-un anumit mod. Despre Patrulatere sunt încă în ceață pentru că nu știu de ce nu ar merge astfel: pentru fiecare punct sortez restul în jurul lui și determin în timp liniar câte triunghiuri îl conțin. Și astfel s-ar obține O(N^2 logN). Oricum, felicitări încă o dată organizatorilor!
Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
gabitzish1
Moderatori infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 321
Deconectat Deconectat

Mesaje: 926



Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 15, 2009, 14:24:09 »

Au fost mai usoare problemele decat la runda a 2'a si ma asteptam sa fiu undeva mai jos in clasament avand in vedere ca am facut doar una de 100 si doua de 30 (M'am apucat tarziu de Secvmax  Aha si n'am apucat sa o termin, a ramas brut).

Apreciez si eu punctajele partiale, m'a ajutat sa iau niste puncticele in plus faptul ca la patrulater au fost 2 si luam doar unul prima data.
Organizarea a fost foarte buna la toate cele 3 runde, problemele ok, si concurentza la fel Smile

Spor organizatorilor pt runda finala si multa bafta finalistilor !  Winner 1st place
Memorat
devilkind
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 284
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.240



Vezi Profilul
« Răspunde #18 : Februarie 15, 2009, 14:43:35 »

amuzant sa iesi primul runda asta si sa nu te califici Smile. Oricum felicitari celor care s-au calificat.

Ca organizare a fost bine, desi ar fi frumos sa nu mai moara siteul la sfarsitul concursului. Problema patrulatere mi-a placut si mie, marmelada mi s-a parut insa putin cam prea usoara ptr 11-12.
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 15, 2009, 15:11:54 »

Felicitari organizatorilor si mult succes finalistilor! Regret putin faptul ca nu am participat la runda a-2a, pt ca asa as fi avut sanse sa ma calific. Problemele au fost frumoase si organizarea foarte buna. Asteptam runda finala!  Smile
Memorat
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 15, 2009, 19:08:06 »

Felicitari celor care au facut treaba si s-au calificat  Very Happy.

Multumim organizatorilor pentru aceasta editie frumoasa a concursului si celor care au propus probleme (cele mai multe au fost interesante). Applause

Problema patrulatere mi s-a parut foarte neoriginala, ca "rupta" din culegerile de mate si pusa aici sa testeze daca participantii pot stabili convexitatea/ concavitatea unui patrulater avand date coordonatele celor patru puncte. Si m-a surprins in mod neplacut ca ea a fost propusa de Gheorghe Cosmin pentru ca el declara intr-un topic mai vechi: "daca esti in stare sa compui o problema grea (dar nu tractor) fara sa o furi de pe alt site sau cine stie ce carte de mate tot respectul Smile."

Dar in cea mai mare parte lucrurile au fost ok. Admir munca celor care au facut posibila Algoritmiada pentru ca s-au gandit ca avem nevoie de antrenament si imi pare rau pentru ca probabil au fost dezamagiti de ceva punctaje mici.

Multa bafta tuturor la runda finala Smile.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 15, 2009, 19:41:48 »

Mie problema patrulatere mi se pare una dintre cele mai frumoase probleme pe care le-am rezolvat vreodata Wink. Intr-adevar, enuntul nu suna cine stie ce, pare desprins dintr-o culegere de BAC, dar rezolvarile neevidente (comeplexitati mai bune de N^4) sunt foarte originale. Si din cate stiu eu, Cosmin nu s-a inspirat de nicaieri Smile.
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
sigrid
De-al casei
***

Karma: 61
Deconectat Deconectat

Mesaje: 129



Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 15, 2009, 20:23:41 »

Cred ca am plasat gresit adjectivul "neoriginal" si imi asum lucrul acesta. Suntem totusi de acord ca pentru rezolvarea problemei trebuia sa stii ceva matematica. Citatul l-am dat pentru ca mi-a lasat impresia ca autorul nu e foarte incantat de ideea unei probleme care in spate are o solutie matematica ce necesita pur si simplu o implementare. In articolul cu solutii scrie: "singura modalitate in care se poate forma un patrulater convex este ca unul din cele 4 puncte sa se afle in triunghiul determinat de celelate 3." si de aici provine optimizarea complexitatii la O(N^3). Aceasta este una din ideile de finete, dar care nu releva deloc calitatea de programator (in cadrul concursurilor) sau cunostintele in algoritmica.

Dincolo de asta, mi-am spus parerea. Acesta este un topic de feedback Smile.
Memorat
gcosmin
Nu mai tace
*****

Karma: 205
Deconectat Deconectat

Mesaje: 307



Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Februarie 15, 2009, 21:34:07 »

Nu inteleg exact ce vrei sa exprimi asa ca poate nu o sa zic bine. Daca zici ca iti trebuie cunostinte avansate de matematica pentru a rezolva problema cred ca te inseli. E vorba de un patrulater convex pana la urma. In al doilea rand nu s-a prins foarta multa lume asa ca problema nu era chiar evidenta dar ideea este destul de simpla si dragutza.
Eu unul initial am avut alta solutie la aceasta problema care era ceva mai complicata. In cadrul comisiei au fost vreo 3-4 solutii pana cand sa ajungem la asta simpla care initial m-a dezamagit pentru ca se foloseste de un "smen" destul de vechi, dar am considerat ca avand in vedere ca nu ne-am gandit cu totii direct la solutia asta o sa fie destul de bine. De exemplu Mugurel a facut alta solutie si lui aparent i-a placut problema.
Daca zici ca rezolvarea problemei tine doar de o matematica care trebuie implementata poate ai dreptate, dar eu nu sunt de acord cu asta. Foarte multe probleme sunt mai mult matematica ce trebuie implementata. Asta e Smile. Pana la urma numai sa zici ca quick sort are complexitate O(N log N) iti trebuie destul de multa matematica Tongue.
Eh... imi pare rau ca nu ti-a placut problema. Sper ca restul problemelor ti s-au parut mai interesante.

Trecand peste, felicitari castigatorilor si mult succes la finala  Winner 1st place
« Ultima modificare: Februarie 15, 2009, 21:39:25 de către Gheorghe Cosmin » Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 16, 2009, 01:33:59 »

Felicitari lui Vlad Gavrila care a reusit sa ia punctaj maxim la fiecare runda de calificare!  Applause Felicitari si primilor clasati si finalistilor!

Problema lui Cosmin a fost OK, nu cred ca necesita cunostinte avansate de matematica. Nu putem ignora problemele care folosesc termeni din matematica sau necesita cunostinte din acest domeniu. Problema Patrulatere oricum nu este genul de problema pe care o gasesti prin cartile de mate.

Aceasta este una din ideile de finete, dar care nu releva deloc calitatea de programator (in cadrul concursurilor) sau cunostintele in algoritmica.

Mie mi se pare ca pentru a fi un programator bun trebuie sa fii capabil sa gasesti si sa folosesti orice fel de idee si ca nu trebuie sa punem etichete ("idee de mate", "idee de info", "idee de fizica", etc.).

E o treaba de laudat faptul ca articolul cu solutii apare atat de repede, dar calitatea solutiilor mi se pare ca scade. Cred ca ar trebui sa acordam o atentie mai mare articolului cu solutii, pentru ca lumea invata din el. De exemplu, ar trebui sa evitam "explicatii pe scurt", exprimari precum "cazuri particulare usoare, pe care va las sa le descoperiti singuri" sau "de aici solutia iese foarte usor" si in cazul in care comisia cunoaste mai multe solutii ar trebui mentionate toate.
« Ultima modificare: Februarie 16, 2009, 01:56:27 de către Paul-Dan Baltescu » Memorat

Am zis Mr. Green
Pagini: [1] 2   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines