Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Probleme Code::blocks sub ubuntu  (Citit de 1630 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Petrucci
Strain


Karma: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 6



Vezi Profilul
« : Februarie 14, 2009, 17:46:43 »

Pana astazi aveam ubuntu 10.2 si windows xp instalate..Acum vreo 20 minute mi-a cazut windowsul..(probabil vreo infectie) si eu trebuie sa implementez zillele astea niste probleme(sunt in cl a X-a). nu am reusit sa instalez pe Ubuntu rhide, am instalat Code::blocks,insa chiar nu stiu cum sa-l folosesc. Daca cineva mi-ar arata cum sa deschid tipul de proiect corespunzator & pasii pana la scrierea propriu-zisa a programului(ma intereseaza citirea si afisarea unee variabile din fisier ) as fi foarte recunoascator.    Poate ca suna amuzant,insa chiar nu ma pricep momentan pe linux. Very Happy multumesc anticipat!
Memorat
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Februarie 14, 2009, 18:39:57 »

Dupa ce ai deschis Code Blocksu' selectezi 'Create a new project', apoi selectezi 'Console aplication', apoi ii dai next,  dup'aia iti alegi in ce lucrezi (C sau C++), dup'aia scrii numele proiectului si unde sa ti-l salveze, si gata, poti sa iti scrii programele  Thumb up
Memorat
sima_cotizo
Nu mai tace
*****

Karma: 219
Deconectat Deconectat

Mesaje: 596



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Februarie 15, 2009, 10:21:28 »

Pana astazi aveam ubuntu 10.2 si windows xp instalate..icipat!
Ultima versiune nu era 8.10? Very Happy

Poti gasi la pagina mea de profil (si nu numai) pachetul de instalare pt rhide. Il dezarhivezi si gasesti in el un fisier care iti va descrie pasii. Daca dai un search in forum gasesti alte multe posturi pe tema asta. Bafta Wink
Memorat
mihai0110
Strain


Karma: 6
Deconectat Deconectat

Mesaje: 20



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 04, 2009, 09:14:53 »

E foarte simplu, nu ai nevoie de proiect, dai doar new file si salvezi (unde ai nevoie) .c sau .cpp depinde ce vrei, scrii codul, f9 pt build  and run, ctrl+f9 pentru build.  In caz ca n-ai nu uita sa iei g++!
Memorat
Sorin_Ionut
Client obisnuit
**

Karma: 14
Deconectat Deconectat

Mesaje: 53



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 04, 2009, 09:48:34 »

Ti-as putea recomanda urmatoarele :
1) Daca ai o problema simpla si nu ai nevoie de debug, creezi pe desktop eventual o sursa problema.*(c sau cpp) dupa care o editezi si cand termini F9 pt build & run, CTRL+F9 pentru build
2) In cazul in care ai nevoie de debug sigura varianta ar fi sa-ti faci un proiect si sa atasezi fisierle si sursa la proiect cum a zis si Andrei Misarca

Daca totusi nu te descurci da-mi un pm si iti explic in detaliu + screen-uri.
Multa bafta !
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines