Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Mesaje de eroare  (Citit de 111328 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #75 : Aprilie 13, 2008, 08:51:27 »

Mersi, oricum eu am versiunea GCC 4,si am crezut ca trebuie sa compilez cu GCC++....l-am compilat cu C-ul si a mers tot... Smile
Memorat
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #76 : Aprilie 15, 2008, 17:38:28 »

Cum pot sa fac rost de compilatorul GNU G++ 4.2.3? Compilatorul meu e mult in urma...
Am rezolvat problema copaci (dati-mi un mesaj si o trimit), dar imi tot da mesajul killed by signal 11 (si nu am nici un vector din care sa ies, am doar variabile, am citit documentatia de mai multe ori) Cry
Multumesc in avans! Smile
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #77 : Aprilie 15, 2008, 19:05:50 »

http://gcc.gnu.org/  Very Happy
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
blue_phoenix
Client obisnuit
**

Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 57



Vezi Profilul
« Răspunde #78 : Aprilie 15, 2008, 19:33:56 »

Mersi mult!  Very Happy
Memorat
zbarni
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #79 : Aprilie 17, 2008, 17:40:15 »

svalentin..cu tot respectul, de ce avem voie sa folosim BorlandC? cred ca toata lumea are dreptul la ce mediu doreste. Inteleg ca pe infoarena compilatorul este GNU C++, si nu am nimic in contra, in afara de un lucru: si anume ca nu este destul de detaliat descris ce nu este voie si ce trebuie modificat fata de BC++ ca sa fie compilat corect de GNU C. Azi am intalnit si eu problema compilatorului, la #180777. Cu toate ca am citit atent ce ati scris la borderou (int main cu 0 return, fara getch(), cu si fara .h), totusi sunt nedumerit. Include fileurile trebuie cu .h sau fara, se poate ifstream sau trebuie fopen. Deoarece esti in echipa infoarena, as dori lamuriri, daca se poate.
Cateva din erori:
Eroare de compilare in evaluator: user.cpp:2:17: error: stdlib: No such file or directory user.cpp:39:3: warning: no newline at end of file user.cpp: In function 'int main()': user.cpp:10: error: 'ifstream' was not declared in this scope... si cateva altele:P
Mersi inainte, cu respect. ZB.
PS : nu am gasit un topic mai bun unde sa postez, si nu am putut instala GNU C++ (sunt slab)Smile.
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #80 : Aprilie 17, 2008, 18:59:45 »

Ceea ce spune zbarni este pentru multi dintre cei care intra de abia acum pe infoarena o mare problema.

Pe lumea asta exista C, exista C++... si exista Borland - un hibrid nefericit care din diverse motive este predat la noi in scoli. Elevul care nu a luat prea mult contact cu olimpiadele si compilatoarele moderne, dar este interesat si vrea sa rezolve probleme de pe infoarena, se gaseste de multe ori in fata unor erori de compilare care ii taie din avant si il fac sa plece de pe site.

Legat de librarii, cam asa sta treaba: In limbajul C exista mai multe librarii (exemple: stdio, stdlib, string, etc.). Pentru a le include in fisierul sursa, trebuie procedat astfel:
Cod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <string.h>
In C++, s-au pastrat (eventual modificat) librariile din C si s-au adaugat altele noi, specifice limbajului C++. Printre librariile specifice C++ se numara iostream si fstream care va ajuta sa cititi din fisiere. Pentru a include librariile din C intr-o sursa scrisa in C++, aveti 2 optiuni: faceti ca in C, sau asa:
Cod:
#include <cstdio>
#include <cstdlib>
#include <cstring>
Pentru a include librariile C++ trebuie scris numele lor:
Cod:
#include <iostream>
#include <fstream>
#include <algorithm>
Problema e ca functiile din C++ sunt grupate intr-un namespace, si anume std. Poti citi mai multe pe net despre namespace-uri, dar daca vrei doar sa iti mearga programul ai 2 optiuni:
1. Cand apelezi o functie pui mai intai std:: si apoi numele functiei. Exemplu:
Cod:
std::cin >> a;
2. Specifici in program ca folosesti namespace-ul std. Astfel sursa ta devine:
Cod:
#include <iostream>
#include <fstream>
#include <algorithm>
using namespace std;
Acum poti folosi cin >> a;

O alta chesie importanta este faptul ca functia main() nu are voie sa intoarca void. Puteti declara asa:
1.
Cod:
int main() {
    ...........
    return 0;
}
sau:
2.
Cod:
int main() {
    ...........
}
Se intoarce implicit 0, nu e necesar sa dati voi return.
sau:
3.
Cod:
main() {
    ...........
}
Implicit main() e de tip int si intoarce 0.

Legat de faptul ca nu exista Borland C pe infoarena motivele sunt diverse. Unul dintre ele este ca vrem sa fortam lumea sa progreseze, nu sa ne adaptam noi la trecut.

Bafta!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #81 : Aprilie 17, 2008, 19:11:57 »

Citat
2.
Cod:

int main() {
    ...........
}

Se intoarce implicit 0, nu e necesar sa dati voi return.
nu intoarce neaparat 0... daca esti in c++ da, dar daca esti in c iti da non-zero-exit-status
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #82 : Aprilie 17, 2008, 19:12:37 »

Vorbeam de C++ Smile
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
Mishu91
Nu mai tace
*****

Karma: 169
Deconectat Deconectat

Mesaje: 751



Vezi Profilul
« Răspunde #83 : Aprilie 20, 2008, 09:13:14 »

Citat
Pe infoarena se face I/O din fisiere, nu de la stdin, stdout. Daca faci scanf de la stdin vezi obtine cel mai probabil "Wall time limit exceeded" (vezi mai sus) iar daca faci printf la stdout rezultatul tau va fi ignorat.

Adica este de evitat deschiderea fisierelor cu freopen si citirea cu scanf?  Confused
Memorat
stef2n
Nu mai tace
*****

Karma: 218
Deconectat Deconectat

Mesaje: 641



Vezi Profilul
« Răspunde #84 : Aprilie 20, 2008, 09:24:54 »

Nu. Este de evitat citirea cu scanf daca nu s-a deschis inainte fisierul cu freopen.
Memorat

Exista 10 categorii de oameni: cei care inteleg sistemul binar si cei care nu il inteleg.
zbarni
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #85 : Aprilie 20, 2008, 21:27:29 »

Mersi mult wefgef! Smile chiar mi-a cam trecut cheful de la site la inceput cand tot imi dadea mesaje de eroare, dar acum incep sa inteleg. Si sunt de acord in ceea ce priveste progresul Tongue totusi, as avea inca o ultima intrebare: daca folosesc borland la oni, dar scriu programul asa incat se poate fi compilat si cu gnu, ar fi mai bine sa aleg gnu? Mersi mult, chiar m-ati ajutat. Ok
Memorat
fireatmyself
Nu mai tace
*****

Karma: 36
Deconectat Deconectat

Mesaje: 492



Vezi Profilul
« Răspunde #86 : Aprilie 20, 2008, 21:30:14 »

da. daca tot te chinui sa iti mearga, de ce sa nu profiti si de avantajele pe care ti le ofera gnu?  Very Happy
Memorat

Viata e scurta. Daca nu o putem lungi, macar s-o facem lata.
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #87 : Aprilie 20, 2008, 22:17:06 »

Instaleaza-ti RHide pentru ca am impresia ca este si la ONI. Gasesti un articol aici.

Bafta!
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
petro
Strain


Karma: 2
Deconectat Deconectat

Mesaje: 11



Vezi Profilul
« Răspunde #88 : Decembrie 06, 2008, 22:01:41 »

ce inseamna Killed by signal 6(SIGABRT). ?  Cry
Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #89 : Decembrie 06, 2008, 22:03:05 »

ce inseamna Killed by signal 6(SIGABRT). ?  Cry

Trimite-mi un mesaj privat cu codul, si voi incerca sa te ajut.

ps: am impresia ca suntem de la acelasi liceu.
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #90 : Decembrie 07, 2008, 22:53:38 »

Ai un assert care crapa. Sau  ai probleme cu memoria alocata dinamic.
 Smile

Memorat
Florian
Nu mai tace
*****

Karma: 125
Deconectat Deconectat

Mesaje: 832



Vezi Profilul
« Răspunde #91 : Decembrie 08, 2008, 14:54:16 »

De fapt, inchidea fisierul de intrare de doua ori.  Smile
Memorat
c_e_manu
Nu mai tace
*****

Karma: 56
Deconectat Deconectat

Mesaje: 243



Vezi Profilul
« Răspunde #92 : Decembrie 15, 2008, 22:08:36 »

s-a blocat cumva evalul? Confused
Memorat
catalin93
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 13



Vezi Profilul
« Răspunde #93 : Decembrie 16, 2008, 23:40:04 »

legat de olimpiade... medii de programare si evaluatoare... din cate am inteles eu la locale si judetene se merge pe borland cu compilare pe borland nu? iar la ONI e posibil sa avem MinGW ... acu ideea e... aveti vreo idee ce e sigur? ca eu n-am gasit un articol oficial... ci doar discutii Wink
 
Memorat
wefgef
Nu mai tace
*****

Karma: 1049
Deconectat Deconectat

Mesaje: 3.008


razboinicu' luminii


Vezi Profilul
« Răspunde #94 : Decembrie 16, 2008, 23:43:07 »

Anul acesta:

OJI - Borland
ONI - clasele 9-10: Borland + gcc, clasele 11-12: gcc

De la anul:

OJI - MinGW
ONI - clasele 9-10: nu se stie, speram ca scapam de Borland, clasele 11-12: gcc
Memorat

omului i-au fost date instinctele pentru a supravietui, nu pentru a fi sclavul lor.
St3faN
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #95 : Decembrie 17, 2008, 22:56:00 »

Cand pun solutia la problema pe site imi apare:

Eroare de compilare in evaluator: /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h: In instantiation of 'std::iterator_traits<long int>': user.cpp:37: instantiated from here /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h:129: error: 'long int' is not a class, struct, or union type /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h:130: error: 'long int' is not a class, struct, or union type /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h:131: error: 'long int' is not a class, struct, or union type /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h:132: error: 'long int' is not a class, struct, or union type /usr/include/c++/4.2/bits/stl_iterator_base_types.h:133: error: 'long int' is not a class, struct, or union type

Am modificat doar conditia unui if fata de o sursa anterioara care mergea si local imi compileaza.

Este problema la evaluator sau la sursa?
Memorat
toni2007
Nu mai tace
*****

Karma: 160
Deconectat Deconectat

Mesaje: 663



Vezi Profilul
« Răspunde #96 : Decembrie 18, 2008, 12:10:14 »

E de la tine... Si eu am mai avut eroarea asta (dar la mine pe calc) si era de la mine. Vezi sa nu faci ceva gen
Cod:

long int a,b;

printf("%d%d",a.b);


Memorat
St3faN
Strain


Karma: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 4



Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Decembrie 18, 2008, 13:35:26 »

Toate variabilele sunt de tip long.. nu ma prind unde e greseala..
Memorat
bogdan2412
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 410
Deconectat Deconectat

Mesaje: 951



Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Decembrie 18, 2008, 14:02:48 »

Este problema la evaluator sau la sursa?

Erau mesajele inversate, ce scria in monitor era bine, era eroare de compilare in sursa ta, nu in evaluator. Ma mir ca n-a observat nimeni pana acum Smile

Din cate inteleg in mesajul ala, count e o functie definita in namespaceul std. Schimba numele functiei din count in altceva.
Memorat
zbarni
Strain


Karma: 3
Deconectat Deconectat

Mesaje: 23



Vezi Profilul
« Răspunde #99 : Februarie 24, 2009, 21:41:49 »

Ce inseamna mai exact "Null pointer assigned"(primele teste merg, iar dupa un anumit test imi tot da eroarea)? Primesc eroarea la un evaluator folosit la OJI, folosesc liste de adiacenta alocate dinamic, cred ca aici e problema, dar nu sunt sigur. La aceeasi problema, pe site nu-mi da nici o eroare.
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines