Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Infoarena in 2008: Articole  (Citit de 2585 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Ianuarie 17, 2009, 09:45:12 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/infoarena_in_2008_articole
Memorat
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 17, 2009, 22:52:16 »

Bravo baieti!  Winner 1st place Ar merge daca mai multi utilizatori ar prinde initiativa! Smile
Memorat

Am zis Mr. Green
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 18, 2009, 03:21:19 »

Ar merge, si daca vrea cineva sa scrie articole noi, avem destule idei si putem sa va ajutam cu referinte, doar sa ziceti.

@Paul ai vreun articol ce ti-a placut mai mult?
« Ultima modificare: Ianuarie 18, 2009, 03:32:03 de către Cosmin Negruseri » Memorat
silviug
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 193
Deconectat Deconectat

Mesaje: 485



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 18, 2009, 23:31:53 »

Bravo baieti!

Dupa mult timp s-au intamplat lucruri foarte bune si la articole, o sectiune la care nu primim mai deloc ajutor din partea utilizatorilor nostri. Chiar ma framanta de ce implicarea este atat de mica ...

Baietilor care s-au implicat nu pot decat sa le multumesc si sa le spun ca articolele ce le-au scris/transcris vor ajuta tineri din multe generatii de acum incolo.

@Cosmin: a trebuit sa remarci tendentios ca nu a fost nimeni care a demonstrat formula in timpul concursului  Tongue De parca sta cineva sa faca treaba asta in timpul concursului. A fost un baraj in care am stat pe o problema de formula sa o scot "pe bune" si am si scos-o! Numai ca dupa 3 ore in condintiile in care restul concurentilor au facut-o in 30 de minute cu constante. Satisfactia intelectuala a fost deplina, dar cu probleme pe tabela de scor Confused

Silviu
Memorat

"Don't gain the world and lose your soul, wisdom is better than silver or gold." [Bob Marley - Jamaican reggae musician & singer (1945 - 1981)]
pauldb
Nu mai tace
*****

Karma: 821
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.901



Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 19, 2009, 01:17:37 »

Nu pot sa nu-mi amintesc cand invatam din Tree Decompositions, articolul de pe infoarena fiind foarte la indemana. Tin minte ca atunci am luat AC din prima incercare la o problema ce se folosea de aceste descompuneri, ceea ce m-a incantat foarte tare si e o dovada clara a cat de bine este prezentat subiectul in articol. In plus, tema e originala si mai "hardcore" asa. Smile De asemenea, articolul cu Siruri de sufixe l-am gasit foarte util la vremea lui (vreme care nu a fost cu asa de mult timp in urma Tongue ).

O alta treaba buna a fost articolul despre Heapuri care a mers mana in mana cu lucrul la arhiva educationala. Din cauza ca nu exista prea multe surse de documentare in limba romana astfel de articole sunt foarte folositoare.

Si celelalte articole au o calitate superioara si sunt sigur ca diverse categorii de utilizatori le vor gasi utile.
Memorat

Am zis Mr. Green
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 19, 2009, 01:58:34 »

@ Silviu, nu vroiam sa zic ca trebuie neaparat cineva in concurs sa isi demonstreze corectitudinea algoritmilor pe care ii foloseste, desi eu mai eram cateodata nesigur de cate un algoritm si incercam sa gasesc o demonstratie ca face ce vreau. Ce nu imi placea era faptul ca problema nu putea fi rezolvata altfel decat ghicindu-i solutia. Am mai zis despre problema respectiva si in postul http://infoarena.ro/blog/probleme-de-formula
Memorat
Marius
Nu mai tace
*****

Karma: 154
Deconectat Deconectat

Mesaje: 572



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 19, 2009, 08:58:04 »

Mie Șirurile de sufixe mi-au plăcut cel mai tare. După care a urmat cel cu Probleme de acoperire, mai ales partea a II-a. Și cel cu Secvențe e tare, și o să placă celor care învață din el. Și cel cu Tăietură minimă în graf cu costuri al lui Wefgef (Nu zic Andrei că așa nu îl cunoaște nimeni). Smile)

Un articol cu deque ar fi redundant pe lângă cel cu Secvențe al lui Cosmin?

Cum a zis și Paul, articolele trebuie să meargă mână în mână cu Arhiva Educațională.   Applause

Nu am spus despre coordonator, adică Ștefan Istrate, care corectează un articol până nu mai rămâne nimic din el. De exemplu, la cel cu Probleme de acoperire a implementat toate problemele după explicație.   Ok
« Ultima modificare: Ianuarie 19, 2009, 14:53:59 de către Marius Stroe » Memorat

Faceti lucrurile simplu: pe cat de simplu posibil, dar nu mai simplu.
alecman
Strain
*

Karma: 20
Deconectat Deconectat

Mesaje: 42



Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 23, 2009, 07:16:30 »

Pot sa spun ca-i chiar o placere sa poti contribui cu ceva important in timpul liber, oricat de mic ar fi. Articolele sunt toate foarte interesante, iar cel mai mult mi-a placut cel de Probleme de acoperire. Merita citit  Ok.

Cat despre ajutoare, pot spune ca sunt 'priceless' Very Happy. Marius m-a ajutat la finalizarea ultimului articol scris, mai ales pe partea de design, iar Stefan este un ajutor de nadejde la retusuri finale de continut Smile. Este o adevarata placere sa lucrezi cu amandoi si va multumesc pentru ajutor si verificari.  Winner 1st place Winner 1st place
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines