Pagini: [1]   În jos
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Orlando Nicoara lanseaza un motor de cautare romanesc  (Citit de 3110 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« : Decembrie 04, 2008, 09:27:03 »

Comentarii la postul http://infoarena.ro/blog/Orlando-lanseaza-un-motor-de-cautare-romanesc
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Decembrie 04, 2008, 11:02:25 »

Initiativa este laudabila, dar nu mi se pare cea mai buna realizare.
Momentan inca schioapata motorul de cautare. Nu are indexate multe siteuri din romania - infoarena.ro de exemplu (desi am adaugat siteul de mana acum cateva zile) Si chiar pentru siteurile pe care le are deja indexate rezultatele nu sunt cele mai relevante. Caut ceva si imi arata discutii despre acel ceva, nu ceva-ul in sine. (a se inlocui ceva cu un site, articol, blog, etc)

Este adevarat ca pe viitor se poate imbunatatii, asa ca sa ii uram bafta!
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Decembrie 04, 2008, 11:10:02 »

@Vali, ai dreptate. Citeam acuma blogul lui alex brie http://alexbrie.net/2402/de-ce-okidoki-e-mort-inainte-de-start/ unde are o opinie mai dura la adresa proiectului. Am incercat sa prezint si aspectele bune si reproduc aici comentariul meu de pe blogul lui:

Alex, titlul si continutul postului e putin cam negativ pentru gustul meu.

E clar ca proiectul este foarte ambitions, dar Orlando destula experienta si destule proiecte reusite incat sa stie in ce se baga. Nu merge sa zici ca proiectul e mort din start. Da, probabil e destul de slab la inceput, dar tu il compari cu Google de acum care are 10 ani de evolutie. Calitatea se imbunatateste cu timpul si featureuri ca diacriticele pot sa apara incetul cu incetul. Nu stiu daca ai vazut cuil sau wikia, erau ambele proiecte facute de oameni cu experienta si rapid a sarit lumea pe ele ca sunt varza si a trecut hypeu.

Probabil daca am compara okidoki cu google din 1998 nu ar arata chiar asa rau.

Nu te poti astepta la un produs finisat, produsul se imbunatateste cu timpul o data ce vezi cum il folosesc utilizatorii si cu cat incepi sa aduni date mai devreme cu atat vei fi mai bine pregatit pentru viitor.

Trebuie sa sustinem initiativele romanesti interesane, nu e ca si cum apare cate un proiect de asta pe saptamana si trebuie sa fim duri cu fiecare de la inceput.

Mie imi place ca exista oameni care spera si baga bani in asa ceva si astfel incep romanasii sa invete si sa lucreze si in alte domenii nu sa fie doar experti in aplicatii de enterprise java (discutam de asta aici http://infoarena.ro/blog/trondheim).

Oamenii invata cu timpul si nu cred ca are Orlando in firma nu stiu cati experti de infrastructura sau oameni extraordinari pe prelucrarea limbajelor naturale. Dar cu timpul oamenii invata si devin experti.

Hai mai bine sa dam verdictul in 2-3 ani, decat sa omoram ideea din start.
Memorat
svalentin
Nu mai tace
*****

Karma: 88
Deconectat Deconectat

Mesaje: 704



Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Decembrie 04, 2008, 11:37:08 »

Are dreptate Alex, dar okidoki este inca la inceput. In ce directie urmeaza sa il dezvolte depinde de ei. Poate o sa il includa intr-un portal sau poate o sa ii faca ceva destept care sa il diferentieze de celalalte motoare de cautare (A se vedea ask.com. Nu este mai bun ca google, dar ofera ceva diferit).

Eu nu vreau sa omor ideea din start, dar ma gandesc ca l-au facut public putin prea devreme sau ca e mai degraba in stadiu alpha decat beta.
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : Decembrie 04, 2008, 13:16:35 »

Ati vazut motorul de cautare de pe acasa.ro? Pare destul de reusit.

http://cauta.acasa.ro/?q=infoarena
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #5 : Decembrie 09, 2008, 16:20:21 »

Intre timp au indexat si infoarena:   Smile

http://okidoki.ro/search?query=infoarena
Memorat
Cosmin
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 351
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.799



Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 10, 2008, 01:42:39 »

Am adaugat-o eu Smile.
Memorat
domino
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 281
Deconectat Deconectat

Mesaje: 1.340



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : Decembrie 10, 2008, 10:59:36 »

Am adaugat-o eu Smile.
Si eu  Very Happy
Memorat
wickedman
Echipa infoarena
Nu mai tace
*****

Karma: 227
Deconectat Deconectat

Mesaje: 670



Vezi Profilul WWW
« Răspunde #8 : Decembrie 10, 2008, 16:44:49 »

Lol, si eu, si cred ca si Vali.  Smile
Memorat
moldo_razvan
Strain


Karma: -1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 5



Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 20, 2008, 22:29:27 »

e doar versiunea beta(cred ca beta e prea avansat pt acest site).Mai degraba in stadiu alpha decat beta
Memorat
Pagini: [1]   În sus
  Imprimă  
 
Schimbă forumul:  

Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2013, Simple Machines